Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den. Prosím Vás o radu, co mám udělat s anthurii. Mám ji již dlouhou dobu, hojně krásně kvetla, je nebo byla vysoká přes 1m a najednou ji začaly žloutnout listy a celá rostlina zasychá. Přesadila jsem ji, zalévám, ale moc to nepomáhá. Děkuji ŠM

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, s pěstováním anthůrií je to tak,že nejčastěji jsou prodávány a tedy i kupovány rostliny Anthurium andreanum a jeho kultivary. Tento druh pochází z tropických lesů např.Guatemaly. V přírodě roste jako šplhavá,přikořeňující rostlina.Prospívá v pokojové teplotě,ale také vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Suché teplo interiérů v zimním období většinou způsobuje zasychání a žloutnutí listů. Píšete,že jste rostlinu přesadila, ale nevím do jaké zeminy... Anthurium vyžaduje propustnou zeminu,podobnou jemnějšímu substrátu pro orchideje.Přílišná zálivka může způsobit hnilobu kořenů a odumření rostliny. Prošpěšné je vždy nechat substrát vyschnout a poté opět zalít. Lze přihnojovat hnojivem na pokojové rostliny okrasné květem(slabší koncentrací) nebo hnojivem pro orchideje. Problém u Vašeho Anthuria tuším ale buď ve špatné volbě zeminy při přesazení nebo přílišné zálivce,případně kombinace obojího. Pokud by došlo na poslední záchranu rostliny,tak se můžete pokusit zakořenit odříznutý vrchol rostliny. A nakonec bych si přihřál vlastní polívčičku a posteskl si. Jedna z mých oblíbených květin je také Anthurium, ale druh scherzerianum. Již dlouhé roky se snažím tento nenáročný a bezproblémový druh,který dokáže nepřetržitě vykvétat v bytových podmínkách po celý rok, nabízet zákazníkům našich prodejen(ale většinou si ho vlastně koupím sám smile). Přestože se květem tyto dva druhy příliš neliší,tak většinou lidé sáhnou po náročnějším a citlivějším Anthurium andreanum. Takže volám...chcete nenáročné anthurium,které pěstovaly bez problémů již naše babičky? Pak si žádejte u svého zahradníka,květináře Anthurium scherzerianum. Přeji mnoho úspěchů v pěstování Anthurií a to jakéholiv druhu a zdravím Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Scandiaca: Kvalitní odpověď. Už vím, proč některým lidem jdou tak dobře a některým vůbec smile (Já sama toulitku zatím nemám..)

Kakost hnědočervený je moje srdeční záležitost.
Další informace v článcích o rostlinách
Anthurium scherzerianum - toulitka chvostoskvětá Anthurium scherzerianum - toulitka chvostoskvětá
Toulitka pochází z Kostariky, kde ji v polovinu minulého století objevil švýcarský botanik Karl von Scherzer. Latinský druhový název byl od tohoto jména odvozen …
Miloš Krump | 30.01. 2012
Anthurium scherzerianum - toulitka Anthurium scherzerianum - toulitka
Dříve, našimi babičkami oblíbený, odolný a dlouhověký druh toulitky, který byl bohužel později vytlačen módnějším druhem Anthurium andreanum …
Anthurium - toulitka Anthurium - toulitka, anthurie
Rostlina pochází z jižní části Ameriky kde roste i na stromech. Neustále šplhá za světlem a jak její spodní listy postupně odumírají, rostlina vytváří kmínek a z kmínku vyrůstají dužnaté adventivní kořeny, které zajišťují rostlině stabilitu. Proto je …
Anthurium - toulitka Anthurium - toulitka
Toulitky (Anthurium) jsou veskrze tropické rostliny, které k životu nutně potřebují vysokou vlhkost vzduchu. Alespoň dvakrát týdně je roste odstátou měkkou vodou. Dbejte na to, aby vodní mlha nedopadala přímo na květy, protože v opačném případě se na nich utvoří …
Anthurium - toulitka Anthurium - toulitka
Pěstování toulitek Zářivě červené, světle či sytě růžové, fialové nebo bílé toulce květenství toulitky (Anthurium) vydrží dokonce několik týdnů …