Poměnka: Tak to kvete právě na zahradě u nás.
cz
Čemeřice (Helleborus)
Čemeřice (Helleborus)
cz
Čemeřice (Helleborus)
Čemeřice (Helleborus)
cz
Koniklec (Pulsatilla)
Koniklec (Pulsatilla)
cz
Koniklec (Pulsatilla)
Koniklec (Pulsatilla)
cz
Koniklec (Pulsatilla)
Koniklec (Pulsatilla)
cz
Kozlík (Valeriana officinalis)
Kozlík (Valeriana officinalis)
cz
Libavka (Gaultheria)
Libavka (Gaultheria)
cz
Narcis (Narcissus)
Narcis (Narcissus)
cz
Plicník (Pulmonaria)
Plicník (Pulmonaria)
cz
Šafrán (Crocus)
Šafrán (Crocus)
cz
Šafrán (Crocus)
Šafrán (Crocus)
cz
Šafrán (Crocus)
Šafrán (Crocus)
cz
Šafrán (Crocus)
Šafrán (Crocus)
cz
Tulipán turkestánský (Tulipa turkestanica)
Tulipán turkestánský (Tulipa turkestanica)
cz
Vřesovec (Erica)
Vřesovec (Erica)
cz
Vřesovec (Erica)
Vřesovec (Erica)
cz
Zlatý déšť (Forsythia)
Zlatý déšť (Forsythia)
Marvella: Děvčata krása, mě letos zmrzlo co mohlo, včetně velkého množství cibulovin. Nelvete mi zatím skoro nic, takže se kochám Vašima obrázkama. Marcela
Jan Kolman: U nás kvete :
cz
Hvězdnatec čemeřicový (Hacquetia epipactis)
Hvězdnatec čemeřicový (Hacquetia epipactis)
cz
Koniklec křížený, bílý (Pulsatilla x hybrida)
Koniklec křížený, bílý (Pulsatilla x hybrida)
cz
Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)
Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)
cz
Koniklec obecný (Pupsatilla vulgaris)
Koniklec obecný (Pupsatilla vulgaris)
cz
Lýkoveček drobnokališný (Chamaedaphne calyculata)
Lýkoveček drobnokališný (Chamaedaphne calyculata)
cz
Pieris květnatý (Pieris floribunda)
cz
cz
Pieris květnatý - detail květu s čmelákem (Pieris floribunda)
Pieris květnatý - detail květu s čmelákem (Pieris floribunda)
cz
Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)
Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)
YOS: Wochozský -  jsem ráda, že se zde objevil hvězdnatec, který je veden jako ohrožený C4 na červeném seznamu. Taky okrasný keřík lýkoveček není tak častým v našich zahradách jako jiné vřesovcovité. Na Vašem 25-letém pieris květnatý je jasně vidět, že roste velice pomalu. Ani bych neřekla, že je 1,3m vysoký, skoro bych typovala 2m. A na závěr sasanku pryskyřníkovitou jsem v lese dosud nepotkala. Asi do lesa chodím málo.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Poznámky k rostlinám na snímcích : Sazenice hvězdnatce a semena konikleců jsem získal legálně z botanické zahrady v Táboře, sasanku pryskyřníkovitou jsem si kdysi od někoho objednal. Jsou to vesměs rostliny staré několik desítek let nebo jejich potomci.
Sasanka pryskyřníkovitá rostla v minulém století běžně na Děčínsku, asi tak, jak jinde roste sasanka hajní, někdy i společně. Roste spíše na okrajích hájů a na vlhčích loukách. V Českém Středohoří roste i sasanka lesní - Anemone silvestris - mám ji také, ale začala být nepříjemným plevelem. Ta zase navzdory svému druhovému názvu "lesní" neroste v lesích, ale na suchých stráních v podrostu křovin.
  Hvězdnatec čemeřicový v Čechách v přírodě neroste vůbec, literatura uvádí, že roste od Moravských Budějovic a Tišnova na východ Moravy. Růstával také na Valašsku - to vím od spolužáka.
Všechny tyto rostliny se v příhodných podmínkách rozmnožují samovýsevem nebo oddenky.
Editoval wochozsky (19.04. 2012 18:22:55)
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
bresticova: Poměnka dovolila by som si malú opravu. Na prvom obrázku nie je blatouch - je to rastlinka o ktorej už na fóre písal tuším wochozky, len si neviem spomenúť na jej názov. Skalnička - neznáma je Iberis sempervirens - lenže fotka nie je dosť ostrá, tak to tipujem podľa kvetu a termínu kvitnutia. A tá ružová Aurinia je skôr Aubrieta. Aurinia (Alyssum) saxatilis má šedozelené listy a žlté kvety - kvitne tiež v tomto období.
Jan Kolman: "Blatouch nevím" je orsej jarní - Ficaria verna.
Bíle kvetoucí skalnička "nevím" je huseník výběžkatý - Arabis procurrens, který se na skalce dost rozšiřuje výběžky s listovými růžicemi.
Patří mezi t.zv. "danajské dary" = rostliny, které vám někdo daruje, vy si je vezmete v dobré víře, že vám skalku obohatí. Po čase shledáte, že je nutné takové dary silně omezovat, aby vám skalku nebo vymezený prostor zcela nepřerostly. Sem také patří např. rožec plstnatý - Cerastium tomentosum, zvěšinec - Cymbalaria, některé zvonky - Campanula a jiné. Posledně jmenované dokáží podrůstat pod kameny a schůdky a těžko jim to rozmluvíte.
Editoval wochozsky (20.04. 2012 10:39:41)