Johntwin: Dobrý den.
Stale resim jakou popínavku zasadit k plotu 25x1,8m. Chtel bych stálezelenou nejlepe kvetouci a stredne rychle rostouci. Plot je z jedne strany potazen stinivou sitovinou ale z 80% je na slunci. Půda je kamenitá ale pocitam ze pri zasazeni rostliny zasadim do dostatecne diry s kvalitni zeminou. Premyslel jsem nad kombinaci nekolika rostlin. Zimolez henryův a přisavník třicípý(byt je opadavy). Brečťan mi prijde obycejny. Ale nekde jsem cetl ze zimolez nesnasi slunicko. Takze uz nevim. Poradte. Dekuji moc. HonzaZ
YOS: On moc velký výběr stálezelených, popínavých rostlin nebo keřů není. Stálezelený je opravdu jen břečťan, který je sice obyčejný, ale nejvíce užitečný. Na dálku svítí zelenožlutý, stálezelený keř Euonymus fortunei, který dosahuje až 2,5m výšky i šířky a lze jej snadno stříhat, ale nekvete a ani nemá plody. Z opadavých Vámi jmenovaný zimolez nádherně kvete a večer překrásně voní a když se začne šeřit přilétají obrovští noční motýli lyšajové a za letu sají z květů nektar. V mé zahradě se mu moc nedaří, protože je celý den na sluníčku a rychle vysychá. Potřebovala bych vymyslet, jak a čím mu zastínit alespoň 'nohy'. Přísavník je pěkný i na podzim svým načervenalým zbarvením.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Dobrý večer, na jednom úseku zahrady mám jako "popínavku" brslen japonský. Je to neopadavý, středně rychle rostoucí keř s dekorativními lupeny. Zatím ho mám do výšky cca 2 metry (pokud je mi známo jeho výška je udávána asi 1,5 metru), roste mi v klasickém pletivovém plotu, nekvete. Pokud dobře zakoření, snese pak i poměrně velké sucho. Přísavník je krásný, ale toho opadaného lupení z něj.... Zimolez krásně kvete i voní (zvláště při večerním posezení), též ho mám na celodenním slunci a daří se mu, mám opačnou zkušenost než YOS. U břečťanu by mi hlavně vadilo, že roste poměrně pomalu.Ale kvete a má plody a je nenáročný. Marcela
YOS: Marvella, takže u mne to nebude sluníčkem, ale nedostatkem vody. Vloni v červnu krásně kvetl, pak jsme odjeli a vrátili se v září a byl velice špatný. Napaden plísní, bobulky  nedozráté a napůl suchý.

Marvella: YOS, mě zimolez zase napadají mšice. Nejsem moc pro postřiky na zahradě, ale zimolez bohužel musím stříkat. Pak je pěkný, nemá mšice ani plíseň, bobulky krásně dozrávají. Co se týče zálivky, tak tu také dost zanedbávám. Mám ho umístěný ale v travnaté části stráně, tak to možná na vlhkost a ochranu kořenů stačí. A Johntwine, přísavník je nádherný, dekorativní, jen musíte počítat s jeho intenzitou růstu. Já ho zlikvidovala, protože mi začal obrůstat vysoké stromy, musela jsem liány strhávat a byla to opravdu docela zbytečná práce. Ale jeho listí je opravdu zvlášt na podzim úžasné. Marcela
Johntwin: Prave. Trochu se bojim, aby nakonec prisavnik nedominoval. Je sice pekne, ze brzy obroste cely plot, ale pak ho udrzet v rozumnych mezich. I to listi z toho mne trochu desi.
Doufam ale, ze se zimolez rad opaluje. Slunicka bude mit opravdu dostatek. Az pokryje cely plot, stinici sitovinu hodlam odstranit.
Marvella: Jituško, růže mě také napadly. Ostatně asi bych jim dala přednost, protože když plot obroste je to nádhera a pokud Johntwin už ustoupil od stálozelené popínavky, tak by to jistě stálo za úvahu. Jediné riziko je, že růže udělají krásnou stěnu a pak přijde "zima" jako letos a vymrznou. To se stalo bohužel letos mě, i když jsem růže měla zazimované jak se patří, tak porostlý plot růžemi v délce cca 20 m je celý zničený a musím začít od znova. I když ještě stále čekám co vyrazí a doufám.....Růže jsou určitě daleko dekorativnější než zimolez, květy výraznější....
YOS: Protože tento druh popínavého zimolezu je původně lesní rostlina, má rád zastínění, vlhko a mírně kyselou zem.
Napadlo mne, že by problém mohl být i v půdě. U mne roste v půdě bohaté na vápník, takže mu přidám rašelinu a uvidím.  Rašelina půdu okyselí a taky zadrží vodu. Jakmile dostane co potřebuje, nebude usychat, dozrají červené bobulky a nebude lákat mšice. Možná nebudou potřeba žádné chemikálie, které opravdu nesnáším. Přidám fotku, aby bylo jasné o jakém zimolezu je řeč.

cz
Zimolez ovíjivý s Lišaj vrbkový (Lonicera periclymenum)
Zimolez ovíjivý s Lišaj vrbkový (Lonicera periclymenum)
Jan Kolman: Jako většina přispěvatelů přede mnou, doporučuji popínavý zimolez - je nejméně náročný, snáší dobře řez. Je jen třeba dobře a pravidelně zavlažovat a hlídat před květem, aby ještě nerozvitá květenství nenapadly mšice. Zimolezy napadá  specializovaný druh mšice Pemphigus xylostei - poupátka zezelenají a nerozvinou se. Tady ekologie musí jít stranou, snad by mohl zabrat i tabákový výtažek ( nálev nebo odvar ), ale přípravky jako např. PIRIMOR nebo FAST jsou jistější. Snáší slunce, polostín i stín.
Břečťan ani přísavník vhodné nejsou - jsou příliš těžké, u příssavníku vadí na podzim opadané listí, břečťanu dost dlouho trvá, než se začne pnout tam, kam má a prosychající břečťan na jaře není žádná paráda.
  Clematis a popínavé růže snad jen v malém množství někam ke brance - jsou přece jen náročnější jak na údržbu, tak i cenově.
Opadavé druhy ovíjivých zimolezů : Lonicera caprifolium, Lonicera x brownii, Lonicera x heckrottii, Lonicera priclymenum a Lonicera x tellmanniana
  Stálezelené ovíjivé druhy : Lonicera giraldii, Lonicera henryi, Lonicera japonica, Lonicera sempervirens a Lonicera yunnanensis.

Ovíjivé zimolezy je možno celkem snadno namnožit dřevitými řízky z vyzrálého dřeva. Řežou se koncem podzimu - listopad - zač. prosince, mají mít dva páry oček( pupenů ). Píchají se po 3ks do kontejnerů, nechají se zakořenit v pařeništi n. studeném skleníku. Je vhodné řezat řízky s výhonů s kratšími internodii - měly by být dlouhé do 20 cm.
Je možno použít i pohřížení výhonů.
Editoval wochozsky (12.04. 2012 13:59:47)
Johntwin: Super, dekuji vsem za pomoc. Ja zustanu u stálezelené popínavky. Zahrada je u chodniku s castou frekvenci kolemjdoucich zvedavcu. Ruze jdou pekne, ale jak padlo v prispevku narocne. Notabene mam pejska, a kdyby prolit ruzi mel by trny vsude. Takze raselina, ne zahradnicky substrat... a vysadit cca po 3m? Ani jsem netusil kolik stalezelenych zimolezu je. Vsude se uvadi jen henryuv.