jitula: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vaše zkušenosti s bambusovými rohožemi. Zajímalo by mě, např. jestli jsou barevně stálé, jestli je ošetřujete nějakou barvou či lakem. Jestli odolají špatným podmínkám: tím mám na mysli hlavně déšť a prudké slunce. Pokud máte nějaké fotografie ze zahrádky na ukázku, budeme jedině rádi.
Máme na zahradě několik obvodních zdí, které nás dělí od sousedů. Sousedi mají ale zahradu položenou výše, takže hlína sahá asi do poloviny výšky zdi. A celá zeď je tak promáčená a zpuchřelá. O nějaké větší rekonstrukci se hovořit nedá, a tak nás napadlo, že bychom si ji alespoň obložili právě bambusovými rohožemi a pak třena popli několika popínavkami. Je to zeď, do které pere přes celý den slunce a ani dešti se nevyhne. Posílám i fotku, ta je ale velice špatná. Ale aspoň pro ukázku.
Editoval jitula (12.04. 2012 16:09:22)
cz
Zídka
Zídka
misoska: Dobrý den, po shlédnutí Vaší fotografie a po přečtení dotazu mne napadlo - přísavník. Mám s ním velmi dobré zkušenosti, roste rychle, zeď Vám úplně zakryje, navíc zdobí od jara do podzimu krásnou sytou zelení a na podzim se zbarví do červena smile). Doporučuji. Bambusové rohože bych tam už ani nedávala.
cz
Přísavník - léto (Parthenocissus)
Přísavník - léto (Parthenocissus)
cz
Přísavník - podzim (Parthenocissus)
Přísavník - podzim (Parthenocissus)
Ing. Miloš Krump: Já bych Vám doporučil Hederu helix (břečťan popínavý), oproti přísavníku na podzim neshazuje listy a vydrží zelený po celý rok. Co se týče bambusové rohože, tak tu bych osobně na tuto zeď nedával, mi ji máme, a zkušenosti s ní jsou výborné, ale rozdíl je v tom, že nemáme betonovou zídku, ale obyčejný plot. Se sousedem nemluvíme, má takovou podivnou neudržovanou zahradu.

Přikládám foto našeho plotu zakrytého bambusovou rohoží, kterou máme již 3 roky a vzhledově vypadá jako stále nová. Další obrázek je od mé přítelkyně z kamenictví, kde jsme  postavily z kamenných bloků zeď, která odděluje nevzhledné zákoutí z vedlejšího prostranství, chceme tuto zeď rovněž nechat popnout břečťanem popínavým (Hedera helix). Časem přidám další foto kde bude již částečně vidět popnutí touto rostlinou.
Editoval krumpold (07.05. 2012 08:45:39)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Bambusová rohož oddělující sousední zahradu
Bambusová rohož oddělující sousední zahradu
cz
Kamenná zeď určená k popnutí břečťanem popínavým
Kamenná zeď určená k popnutí břečťanem popínavým
misoska: Hedera je na plot taky moc hezká, dokonce mám zkušenost, že odebírá dřevěnému plotu vlhkost a tak pod ní nehnije. Ale všude píšou, že se nehodí na slunná místa. Spíš polostín až stín. Proto jsem ji tady vůbec neuváděla. Kdežto přísavník snese sluneční výheň. A Jitule píše, že je to zeď, do které pere celý den slunce.
V letošní zimě hedera i dost pomrzla, takže ještě teď má dohněda spálené listy. Kdežto přísavník už je krásně zelený, pouští každý rok nové, zeleňoučké listy. Nevýhodou je zas, že je na podzim shazuje a je třeba je shrabat. Pak je třeba pouvažovat, co je člověk ochoten pro údržbu postoupit. Ale z vlastních zkušeností vím, že to není tak náročné a to shrabání mi stojí za tu celoroční krásu:).
tycehoudek: Prodávají se též masívní bambusové rohože lakované, vyrobené z mnohem větších bambusových tyček. Na serveru youtube.com jsem vidě video, kde je přivrtávají i ke zdem. Viz zde: http://www.youtube.com/watch?v=Lx_gHhgqZZE
V Americe je vůbec jejich použití velmi rozšířené, renovují s nimi též staré dřevěné ploty nebo se z nich staví ploty celé. Nejlevnější v se ČR se prodávají  na  http://www.bambusovyshop.cz/produkty/bambusove-rohoze/ .
Vydrží podle podmínek mnohem déle než běžné rákosové  nebo bambusové rohože.
bresticova: Tu by som riešila skôr problém zo susedom. Skôr ako navozil zeminu k vášmu plotu, mal použiť aspoň nejakú izoláciu. Takýmto konaním poškodzuje Váš majetok, ktorý sa znehodnocuje a dochádza k jeho trvalému poškodeniu. Či tam dáte na zlepšenie estetického dojmu rohože (pozor - múr nebude dýchať a aj rohože môžu začať plesnivieť), alebo rastliny, technický problém to nevyrieši. No a čo sa týka výberu rastliny, tiež sa prikláňam k rade od misosky.