Marie Fárová: Broskvoň - Prunus persica
Broskvoň byla postižena 10.7. silným krupobitím. Spousta plodů byla sražena na zem, spousta jich byla poškozena na stromech. Broskvoň se vzpamatovala lépe, nějaké plody dozrávají.
cz
Broskvoň (Prunus persica)
cz
Broskvoň - plod (Prunus persica)
Broskvoň - plod (Prunus persica)
cz
Broskvoň - plody (Prunus persica)
Broskvoň - plody (Prunus persica)
Ing. Miloš Krump: Broskvoň - Prunus persica
Prunus persica náleží do čeledi Rosaceae. Jedná se o rozložitý opadavý strom s úzkými eliptickými, nepravidelně zašpičatělými lesklými středně až tmavě zelenými listy dlouhými až 15 cm. Jednotlivé kulovité růžové nebo červené květy se rozevírají koncem jara před listy, plody jsou kulovité, jemně chlupaté, žluté s červeným nádechem. Broskvoň obecná pochází z Číny.

Semena jsou jedovatá, poněvadž obsahují určité množství kyanovodíku, avšak poskytují olej, který se podobně jako mandlový olej používá v kosmetice. Po odstranění jedovatých látek se používá do persipanu, což je obdoba marcipánu.
Editoval krumpold (16.01. 2013 10:30:12)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
Ing. Miloš Krump: Broskvoň - Prunus persica
Letošní úroda broskvoně - odrůdy Sunhaven.

Odrůda Sunhaven je středně raná a žlutomasá broskvoň. Plody mají žlutou barvu s tmavě červeným líčkem a jsou středně velké. Dužnina se vyznačuje aromatickou, velice dobrou chutí. Tato odrůda je velice odolná vůči mrazu a tudíž se hodí do všech pěstitelských oblastí.

cz
Broskvoň - broskve (Prunus persica)
cz
cz
Broskvoň Sunhaven (Prunus persica)
cz
cz
Ludmila Unzeitigová: Tak odrůdu Sunhaven si píšu do seznamu ovocných stromů. Vidím, že je vhodná i pro Valašsko.
Na Valašsku se nikdy broskvoně nepěstovaly, až poslední desetiletí, co jsou vyšlechtěné odolné broskvoně, se jim tady celkem i daří. Ale přesto se doporučuje  vysadit je u domu na jižní stranu, aby byly chráněny před pozdními mrazíky a měly co nejvíce slunce.
Letos bohužel pomrzly na Valašsku i odolné broskvoně.
Marie Fárová: Broskvoň na dvoře byla minulou sobotu opět zasažena velmi silným krupobitím. Urychleně jsme plody dnes očesali, vosy dílo zkázy dodělávaly.
cz
Broskvoň obecná (Prunus persica)
cz
cz
Broskvoň obecná - plody po krupobití (Prunus persica)
Broskvoň obecná - plody po krupobití (Prunus persica)
YOS: Ze zajímavosti jsem očistila broskvovou pecku, zda nezjistím něco zajímavého. Zjistila. Najprve napíši účinky broskví. Antioxidační, pomáhají srdci, tím že posilují tepny a činnost srdečního svalu. Pomáhají vylučovat z těla kyselý odpad metabolismu. Tohoto odpadu mají nejvíce obézní lidé. Vidíte nějakou shodu mezi účinky a tvarem pecky? Já ano. Zapomněla jsem napsat, že broskve obsahují provit. A, vit.C, vit.B1, vit.B2, vit.B3, vit.B9, vit.E, karoten a ještě minerály a stopové prvky (draslík, železo...).  100 g broskve je pouze 42 kcal  - kalorií.  (denní potřeba pro ženy asi 2000, pro muže 2500 kcal.
Editoval YOS (03.10. 2012 19:20:18)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Broskvoň obecná peccka tvar srdce, (Persica vulgaris)
Broskvoň obecná peccka tvar srdce, (Persica vulgaris)
cz
Broskvoň obecná, pecka broskve (Persica vulgaris)
cz
Marie Fárová: YOS, podle toho co jste napsala, bych měla být zdravá jako rybička, protože broskví sním neskutečné množství. smile Místo toho se mě drží protivná viróza už přes týden. sad
YOS: Broskve jsou opravdu zdravé Marie. Škoda, že já je moc nejím. Tu virózu jste chytla asi ode mne. Už mne štve 10 dnů. Buďme pozitivní, možná si vytváříme protilátky v těle proti ještě silnější podzimní nebo zimní viróze. Všechno špatné je přece k něčemu dobré ! ! ! smile  Užívala jsem šťávu z cibule a medu. Teď však chodím do školy a nemůžu smrdět po cibuli, proto jsem si koupila med z cukrové třtiny, smíchala s citronovou šťávou a malinko vody, beru po lžičkách.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Broskvoň obecná - Prunus persica
Synonyma: Amygdalus persica, Persica vulgaris

Další názvy: broskev

Prunus persica je 3 až 5 m vysoký strom z čeledi Rosaceae s poměrně řídkou korunou. Borka je tmavohnědá a nepravidelně rozbrázděná. Letorosty jsou z vrchní části červenavé, ze spodní pak zelenavé a lysé. Pupeny jsou hnědé a kuželovité. Růžové až červené květy se vytvářejí od března do dubna ještě před rašením listů po 1 až 2 na letorostech. Plodem je kulovitá až vejcovitá peckovice. Pecka je pak asi 3 až 4 cm dlouhá, vejcovitá, hnědočervená a hluboce brázditá.

Prunus persica pochází z Číny.

cz
Další informace v článcích o rostlinách
Prunus persica 'Catherina' (NJC 83) - broskvoň Prunus persica 'Catherina' (NJC 83) - broskvoň
Vyšlechtěna na univerzitě v New Jersey. Jedná se o žlutomasý cling- tvrdku, broskev vhodnou i pro konzervárenské použití. Plodnost je spolehlivá, pravidelná a vysoká, vyžaduje probírku. Odolnost k jarním mrazům je vysoká, vyrovná se polokulturním vihohradnickým …
Prunus persica 'Pink Peachy' - broskvoň Prunus persica 'Pink Peachy' - broskvoň
Vítaným zpestřením mezi ovocnými a zároveň okrasnými dřevinami jsou zakrslé broskvoně. Nabízí totiž několik atributů najednou: krásu květů, elegantní olistění, malý vzrůst a v neposlední řadě i jedlé plody na podzim. Odrůda Pink Peachy nese množství …
Prunus persica 'Red Peachy' - broskvoň Prunus persica 'Red Peachy' - broskvoň
Odrůda Red Peachy nese množství sytě červených květů v dubnu. Drobné větvičky korunky této zakrslé broskvoně jsou doslova obsypány typicky broskvovými květy standardní velikosti. Listy jsou podlouhlé, přišpičatělé, středně zelené a mírně lesklé. Jejich …