nasekrasnazahrada: Říjen je nejvhodnější pro výsadbu lilií. Obohatí rabata s trvalkami, selské zahrádky a růžové záhony. Cibule se kladou do země dvakrát tak hluboko, jak jsou vysoké. Ideální je výživná, vlhká půda, jež nesmí být vápenitá.
Rada z rubriky Co je důležité v říjnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Hana Pekařová: Před Vánoci jsem si koupila lilii v květníku. Po odkvětu jsem se snažila o ni dále pečovat a nyní začíná opět růst. Chtěla bych vědět, zdali ji můžu přesadit do volné púdy, jestli tam nezahyne. Nebo ji zase dále pěstovat v květníku. Ráda  bych ji zachovala. Ono se mě totiž zdá, že tato  lilie nemá žádnou cibulku. Díky za radu.
Editoval Hana3 (06.05. 2010 16:55:52)
kocour.fous: ..do země jí budu dávat tento týden a vůbec nevím zda se jedná o orientální ,prostě to zkusím...Lilie jsou překrásné..letos jsem viděla tak velký květ,že jsem z toho byla paf...přikládám foto..
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
Marvella: hm, tak to je fakticky nádhera. Zkusím je dát tedy do země a uvidím co bude příští rok. Bude to jednodušší než je přechovávat přes zimu v domě.
bala: Možná bych ještě dodala,že pokud nebydlíte na severu,snad by mohly i ty orient. přezimovat venku na záhoně, pokud byste je důkladně zakryli aby nezmrzly...pokud si budete příště nějaké orchidky kupovat,zajímejte se o to,zda jsou orient. já si takové raději ani nekupuji,byť bydlím na jihu...je s nimi větší starost...přeji úspěšné pěstování těchto nádherných květin...:-)))))
jitula: Lílie máme také moc rádi. Ale poslední dobou je likviduje nějaký brouk. V létě na nich často přistává takový malý červený brouk. Teda několik. Ze spod listů vytváří malinké černé kupičky asi jeho výtrusy. List je za chvilku zničený, zmizne z něho zelená hmota a už nedrží formu. O jakého parazita se jedná?
jituška: Jitulo, ten červený brouk se jmenuje chřestovníček liliový, klade vajíčka nich se vylíhnou housenky,k teré ožírají poupata,ale i listy. Nechá se hubit chemicky,ale stačí občas dělat kontrolu porostu, jakmile ho objevíte, tak ho rukou rozmáčkněte. Já když ho objevím,tak hned poté,pokud to počasí dovoluje postříkám proti žravému a savému hmyzu a postřik aplikuji podle návodu opakovaně. Mě se toto osvětčilo.
janko39: Jak píše paní "jituška", je třeba pravidelně obcházet porost lilií a hledat a sbírat broučky. Na rostlinách se vyskytují zejména za slunečného počasí. Naštěstí jsou na listech dobře vidět, ale při jejich sbírání je třeba velká opatrnost, protože i při slabém otřesu mají snahu spadnout na zem. Pokud to jde, je vhodné je nabírat zespodu.
Jejich larvy jsou podobné larvám mandelinky bramborové a ožírají listy lilií mnohdy úplně dohola.Aby unikly pozornosti, obalují se vlastním zeleným trusem - vypadá to, jako by lilie byly postříkány kravinci. Jestliže najdeme brouka, je třeba zkontrolovat všechny listy, hlavně odspodu rostlin. Při pravidelné kontrole chemie není třeba.
cz
Lilie - žlutý kultivar (Lilium)
Lilie - žlutý kultivar (Lilium)
cz
Lilie tygrovaná - květ (Lilium tigrinum)
Lilie tygrovaná - květ (Lilium tigrinum)
cz
Lilium tigrinum - lilie tygrovaná (Lilium tigrinum)
Lilium tigrinum - lilie tygrovaná (Lilium tigrinum)
Růžena Mikulová: Snad nevadí,že přidám pár svých obrázků pro ilustraci.Zatím vlastním jen několik exemlářů,další by měli vykvést letos,tak uvidíme. Nedokázala jsem je ale zařadit podle druhů.
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
cz
Lilie (Lilium)
Lilie (Lilium)
Další informace v článcích o rostlinách
Lilium 'Cobra' - lilie [orientální lilie] Lilie - orientální lilie (OR)
Tato skupina se vyznačuje 120-150 cm vysokým vzrůstem, nepříliš pevným stonkem (vyvazujeme k opoře) a zálibou v polostinných stanovištích. Půdu vyžaduje okyselenou pravidelným přidáváním rašeliny …
Pěstujeme lilie Pěstujeme lilie
Příručka o pěstování lilií, které jsou pro svoji krásu a variabilitu stále oblíbenější jak na zahrádce, tak i jako řezané květiny ve váze. Autor - Ing. Břetislav Mičulka - do knihy shrnul zkušenosti získané během více než 30 let pěstování, šlechtění …
Lilium Pěstované lilie
Původně se v zahradách pěstovaly botanické lilie, jejichž cibule byly získány v přírodě. Některé se dovážely i na velikou vzdálenost, např. lilie zlatavá (L. auratum) a nádherná (L. speciosum) z Japonska do USA i do Evropy. Později se přecházelo na pěstování …