Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den omlouvám se že vás obtěžuju ale chtěla jsem vás poprosit o radu mám smokvoň asi 2 letou mám ji v květináči myslíte že někdy pokvete a nebo musí být volně v půdě aby kvetla slyšela jsem že v květináči nekvete děkuju za radu T.

Dotaz zákazníka firmy Libor Lešner
Palmy a cycasy: Dobrý den, smokvoně kvetou a rostou až když je stromek vzrostlejší a robustnější, cca 20-30cm obvod kmene, kvést by měla i v květináči, záleží na tom kde ji máte přes zimu, měla by zůstávat v chladné nevytápěné místnosti, pak by měl kvést a plodit, záleží samozřejmě na odrůdě a původu. Přesně Vám neřeknu po kolika letech začínají plodit, ale je to cca po 5 letech. Také je dobré rostlinu každý rok tvarovat, aby nevytvářela příliš dlouhé výhony, na těch te potom drží jen drobné plody.

Doufám že jsem Vám alespoň trochu poradila

S pozravem V.Mandová

Libor Lešner - palmy a cycasy
Mužíková Veronika: Přečetla jsem si o smokvoních v našich podmínkách., na základě toho jsem se přihlásila diskuse, nevím jestli dobře.
Asi před 3mi roky jsem chtěla vyhodit staré fíky po vánocích, byly seschlé. Napadlo mě, že bych semínka mohla nechat vyklíčit. Když už jsem je chtěla asi po 2,5 - 3 měsících vyhodit, tak jsem zjistila, ze všechna semínka vyklíčila. Malinké rostlinky jsem zasadila, pak rozpikýrovala, a  zasazené rostlinky ocholtně rostly. Nechala jsem si 8 rostlin. Nejhezčí jsem rozsala přítelkyním - všechny je umořily. 2 nejhorši jsem stěhovala do zahrady v Jizerských horách. Jednu jsem stěhovala domů na zinu, kde byla na uzavřeném balkoně, kde teplota nejde dp mínusových hodnot. Rostlina krásně prospívala, na jaře zazelenala a v dalším roce jsem i tutu věnovala, věřím, že do dobrých rukou.
Poslední  rostlinka - malý stromeček - 2x přezimovala na zahradě, letos už opět raší. Zatím je malá. Vloni jsem jednu větvïčku omylem ulomila, ale ve vodě zakořenila a nyní  spokojeně roste v květináči. Už ji chystám do Jizerek. Na zimu jsem stromeček v zahradě zakrývala. Na přikrytí využívám listů kapradě, které mám hodně a stejně se musí ořezat. Jestli bude Fík někdy plodit, tak to nevím, jaký to je druh nevím - podle toho, co balí do balíčků.
Ze svého drobného úspěchu mám i tak velkou radost. .
Možná, že má někdo podobné zkušenosti,  možná, že mi někdo odpoví. S pozdravem V Mužíková
Melissa: Mám fíkovník asi 4 roky (darovaný, byl asi 1m vysoký) ve velkém květináči na terase, v sezóně hnojím 1x týdně Kristalonem plod a květ, vyžaduje hodně zálivky a sluníčko. Každý rok sklízím výborné sladké fíky.
Jak jsem se někde dočetla, jde pravděpodobně o fíkovník jadranského typu (nepotřebuje speciální druh vosiček k opylení), který u nás prospívá (údajně by rostl i ve volné půdě na chráněném stanovišti, ale to mám strach riskovat) a pravidelně plodí.
Další informace v článcích o rostlinách
Ficus carica 'Brown Turkey' - fíkovník smokvoň Ficus carica 'Brown Turkey' - fíkovník smokvoň
Jeden z nejotužilejších fíkovníků, který v našich podmínkách i hojně plodí, má jméno Brown Turkey. Již z názvu je zřejmé, že se jedná o odrůdu s tmavými fíky – červenohnědé až fialově-černé barvy. Jsou sladké a při dostatečném obsahu živin v půdě …
Ficus carica 'Bornholm´s Diamond' - fíkovník smokvoň Ficus carica 'Bornholm's Diamond' - fíkovník smokvoň
Další z fíkovníků, který i v našich podmínkách spolehlivě roste a hojně plodí, má jméno Bornholm‘s Diamond (nebo Bornholms Diamant). Jedná se o druh odvozený od odrůdy Bornholm, který je jeden z mnoha klonů odrůdy Brown Turkey, což je jeden z nejotužilejších …
Ficus carica - fíkovník smokvoň, plody [foto_1] Ficus carica - fíkovník smokvoň (venkovní pěstování u nás)
Fíkovník smokvoň (Ficus carica), čeledi morušovníkovitých (Moraceae) provází lidstvo jeho dlouhým vývojem a přináší mu užitek i chuťový požitek už celé věky. Ač fíkovníky máme spojeny především se zeměmi jižní Evropy, dají se s úspěchem pěstovat …
Ing.Ota Beran | 17.08. 2009
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus - fíkovník, fíkus, gumovník, smokvoň
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité Rozsáhlý rod s 1 000–2 000 druhy; jsou to rozmanité, většinou stálezelené stromy, keře nebo liány s mléčnými kanálky v lýku a druhotné kůře, listy střídavé, vzácně vstřícné nebo téměř přeslenité, celistvé nebo …
Computer Press, a.s. | 24.11. 2008
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus carica - fíkovník smokvoň
Fíkovníky patří mezi nejodolnější subtropické rostliny. Jeho výhodou je, že se dá pěstovat i v květináčích, nebo ve větších nádobách.Tyto přes léto umístíme na slunném místě venku a v zimě uchováme v chladné, možno i tmavé místnosti, např.sklepě …
Je stará kulturní dřevina původem z jihozápadních oblastí malé Ásie. Odhaduje se, že v Mezopotámii se pěstoval již před 4 tisíci lety. Nyní se pěstuje v subtropech celého světa a na mnoha místech roste i planě. Je to keř nebo strom, dorůstající v přírodě …
Tropic Hukvaldy | 16.03. 2008
Jak zazimovat fíkovník smokvoň Fíkovníkům smokvoním (Ficus carica) se nejlépe daří ve venkovním prostředí. Až do věku deseti let jsou však citlivé k mrazu. Při teplotách pod –10 °C silně omrzají výhony a poškodí se také kořeny …
Zkuste si vypěstovat fíky Fíkovník smokvoň (Ficus carica) snese na chráněném stanovišti několik stupňů mrazu – krátkodobě až –15 °C. V teplých oblastech jej můžete pěstovat venku na slunném, teplém chráněném místě, nejlépe před jižní zdí. V polohách …
Fíkovníky, které snesou zimu Ke stejnému botanickému rodu jako okrasné „fíkusy“ patří fíkovník smokvoň (Ficus carica). Tento prastarý teplomilný ovocný druh pěstovali už staří Řekové a Římané. Je hojně k vidění v celém Středomoří, běžně se pěstuje …