Eva N E: Urginea přímořská - Urginea maritima
Synonyma: Charybdis maritima, Ornithogalum maritimum, Scilla maritima, Squilla maritima,
Stellaris scilla, Urginea scilla
Další názvy: mořská cibule

Urginea přímořská je je tady asi poměrně otužilá. Roste v horách v nadmořské výšce kolem 800m, myslím tak 10 km vzdušnou čarou od moře. Možná i dál. V místě,kde jsem ji fotila,a bylo jich tam spousta, v zimě padá sníh.

Zajímalo by mě,proč se té Urginee říká  mořská cibule, když roste ve vyprahlých kamenitých horách?
Editoval Eva N E (03.10. 2011 17:15:01)
cz
Mořská cibule (Urginea maritima)
cz
Mořská cibule - detail květu (Urginea maritima)
Mořská cibule - detail květu (Urginea maritima)
Eva N E: Mořská cibule - Urginea maritima
Synonyma: Urginea scilla, Urginea anthericoides, Scilla rubra , Drimia maritima, Squilla maritima, Stellaris scilla, Charybdis maritima, Ornithogalum maritimum
Další názvy: urginea přímořská, skila mořská cibule
Čeleď: Liliaceae - liliovité
Místo: Libanon
Tato vytrvalá rostlina pochází ze Středozemí. Má cibuli o průměru až 30 cm. V přímořské oblasti vyčnívá skoro celá nad povrch půdy, když roste v horách, kde v zimě mrzne a padá sníh, cibule není vůbec vidět. Cibule se skládá z vnějších suchých hnědých zbytků odumřelých listů a z vnitřních listů. Listy jsou podobné listům tulipánu.Jsou až 50 cm dlouhé.Vyrůstají z cibule v září až v říjnu, když se po horkém a suchém létě ochladí. Vydrží přes zimu a koncem jara usychají. Kvete od července do listopadu. Květy mají bílou nebo béžovou barvu a jsou sestavené do bohatého hroznu na až 150 cm dlouhém stvolu. Nekvete každý rok. Plodem je třípouzdrá tobolka. Její cibule obsahuje velké množství glykosidů, používá se v léčitelství. Při nesprávném dávkování působí jako jedy.
Editoval Eva N E (22.10. 2013 22:21:07)
cz
cz
Eva N E: Urginea přímořská (mořská cibule) - Urginea maritima
Moje vlastní zkušenost : přinesla jsem si 2 cibule ze stráně u moře, kde jich roste velké množství. Přes zimu měly listy, jen kolem 32 cm dlouhé. Koncem jara uschly. Ostříhala jsem zbytky a cibule nechala přes léto bez zalívání , aby měly stejné podmínky jako v místě, odkud jsem je přinesla. 4.9. jsem si všimla, že jedna z cibulí má 10 cm vysoký květní stvol. Pak jsem ji pozorovala skoro denně a zaznamenávala přírůstky. 6. 9. - 34 cm ; 7.9. - 46 cm ; 10. 9. - 84 cm ..... Rostla přímo před očima.  19.9. ráno se otevřely první 3 květy, které se večer zavřely a druhý den už se neotevřely a vykvetly jiné. Každý den vykvetlo 17 - 21 nových květů. Hojně je navštěvovaly včely. Celkově květní stvol vyrostl 164 cm a bylo na něm 257 květů smile - po odkvětu jsem stvol ulomila,aby se cibule nevysilovala, protože už měla tobolky. Ty jsem otrhávala a počítala. Druhá cibule zůstala sedět a nic nedělala.Dnes, po 5 dnech nepřítomnosti jsem si všimla, že obě cibule už vyhánějí listy. Takže ta druhá už nepokvete sad
Editoval Eva N E (29.10. 2012 10:40:39)
cz
Mořská cibule - 4 9 2012 - cibule č1 (Urginea maritima)
Mořská cibule - 4 9 2012 - cibule č1 (Urginea maritima)
cz
Mořská cibule - 6 9 2012 (Urginea maritima)
Mořská cibule - 6 9 2012 (Urginea maritima)
cz
Mořská cibule 29 9 2012 (Urginea maritima)
Mořská cibule 29 9 2012 (Urginea maritima)
cz
Mořská cibule č 2 - 492012 (Urginea maritima)
Mořská cibule č 2 - 492012 (Urginea maritima)
YOS: 'Mořskou cibuli' jsem dostala s tím, že listy se používají na rány. Cibulka byla úplně v zemi a listy byly úzké a dlouhé. Když jsem si  tady přečetla, že je jedovatá,  lekla jsem se a šla jsem hledat jak to vlastně je. Výsledek je ten, že mořská cibule je velice jedovatá, v lékařství se používá na srdeční choroby podobně jako náprstník velkokvětý. Je tak jedovatá, že se z ní dělal jed na potkany. Šťáva z mořské cibule způsobuje na kůži puchýře. Pro nás tedy nepoužitelná. To co jsem dostala není mořská cibule, ale  snědek ocasatý, Ornithogalum caudatum. Lidově jí říkají  'mořská cibule'. V mládí se rozezná podle šupinovitých listů přímo na cibuli. Cibule snědka je leskle zelená.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Urginea přímořská - Urginea maritima

Letos jsem objevila Mořskou cibuli na několika místech v horách , kde jsem si jí ještě nevšimla. Roste na opravdu pustých místech. Jak už jsem se zmínila dříve, i tady jsou její cibule hluboko v zemi, na rozdíl u rostlin z přímořské oblasti , kde je i v zimě kolem 7°C a její cibule jsou ze 2/3 nad povrchem. Přikládám obrázek prostředí, v němž rostou.

Co se týče mých 2 rostlin, co pěstuji v květináči, musím přiznat, že mě letos zklamaly. Nevykvetla ani jedna a už vyrážejí listy. sad
cz
Urginea přímořská Mořská cibule (Urginea maritima)
cz
Jan Kolman: Připojuji své poznatky, týkající se výskytu a pěstování mořské cibule Drimia maritima ( syn. Urginea maritima, Scilla maritima a j. ). S touto rostlinou jsem se setkal poprvé na ostrově Korfu, v lokalitě Kavos, kde rostla v polopouštním biotopu, asi 50 m od moře, ve společnosti cistů, máček,světlice barvířskéCarthamus tinctorius,  další zajímavé cibuloviny Pancratium maritimum, asphodelů  a jiných suchomilných rostlin. Některé cibule se v dospělosti rozdělují a vytváření shluky po 2 - 4 kusech. V červnu, kdy jsem byl na řeckých ostrovech, už rostliny mají listy zaschlé, některé mají ještě zbytek květního stvolu, ale už bez semen. Další setkání s mořskou cibulí bylo na ostrově Kréta, poblíž města Gouves - tam roste v dunách na pobřeží.
  Rostlinu, kterou mám, jsem získal na ostrově Kefallonia v červnu r. 2007 - našel jsem ji přibližně 500 m od moře. Několik cibulí tam vyhrabala sekačka, která likvidovala porosty trávy Arundo donax, rostoucí podél silnice. Většina cibulí byla zničená, ale jednu nepoškozenou jsem si odnesl. Má průměr 9,5 cm. Loni, po 5 letech, pravděpodobně díky přezimování ve skleníku, poprvé vykvetla. Dozrálo i několik semen, která jsem vysel, ale malé rostlinky, asi vinou příliš bohaté zálivky, brzy zašly.
Na podzim vyrůstají vějíře listů, zprvu podobných listům tulipánů, ale později dosahují délky až 60 cm. Protože listy později ztrácejí svou prvotní tuhost a rozloží se do okolí, je vhodné listy svázat. Letos vyrostly dva svazky listů, pravděpodobně se cibule rozdělí.
cz
Mořská cibule - detail cibule (Drimia maritima synUrginea maritima)
Mořská cibule - detail cibule (Drimia maritima synUrginea maritima)
cz
Mořská cibule - detail květu (Drimia maritima synUrginea maritima)
Mořská cibule - detail květu (Drimia maritima synUrginea maritima)
cz
Mořská cibule - rostlina s listy (Drimia maritima synUrginea maritima)
Mořská cibule - rostlina s listy (Drimia maritima synUrginea maritima)
cz
Mořská cibule kvetoucí (Drimia maritima synUrginea maritima)
Mořská cibule kvetoucí (Drimia maritima synUrginea maritima)
YOS: Vypěstování až do květu považuji za úspěch. smile Ona totiž každý rok nekvete, jen když se jí chce big_smile Jak dlouho kvetla? Píší, že květy přes den vykvetou a večer zvadnou. Po odkvětu jste určitě stvol uřízl, aby se cibule nevysilovala. Také píší, že stvol vyroste za den až 10cm. Je to pravda? Víte, že ze suchých šupin cibule se vyrábí jed na potkany? Hlen, který obsahuje cibule je jedovatý a dráždí i pokožku. Jaké máte zkušenosti?
Editoval YOS (29.10. 2013 20:16:36)

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Pro YOS a další zájemce : Rostlinu jsem si vyzvedl ze skleníku, když měla odkvetlých asi 15 květů a nechal jsem ji dokvést do konce, celkem tedy kvetla asi 2 týdny. Květenství jsem odstranil, až když dozrála semena, která jsem chtěl získat. Semena jsou černá, podobná semenům cibule kuchyňské. Jak jsem napsal v předchozím příspěvku, pokus s jejich výsevem nevyšel - je zřejmě třeba méně vody, propustnější substrát a možná i zastínění. Rychlost vývoje květenství jsem nesledoval, ale je pravděpodobné, že roste tak rychle, jak píše paní Eva NE.
Že se cibule této rostliny používaly k trávení hlodavců, samozřejmě vím. Bohužel, dost lidí si plete pravou mořskou cibuli, tedy tuto Urgineu maritimu, se snědkem ocasatým, Ornithogalum caudatum, který, jak sama píšete, se používá na špatně se hojící rány. Snědek ocasatý má sice podobné květy, ale cibule a listy jsou odlišné. Dříve se dosti pěstoval na venkově, právě pro hojivé účinky, podobně, jako v současnosti např. Aloe. Na webu rostliny.net si několikrát lidé opakovaně žádali možnost získat mořskou cibuli, přestože jsem na tuto záměnu upozornil. Zřejmě měli špatné informace, kterým věřili více.
Editoval wochozsky (29.10. 2013 22:06:32)