zviratkova: Pokud budete na přesazování používat nějaký kupovaný substrát, určitě budete mít v něm hnojivo, které rostlinky zásobuje ještě 6 týdnů po přesazení, proto s hnojením se má začít až po této době. Doporučila bych ale raději rostlinám dávat nějaký podpůrný prostředek než hnojivo - nějaký humát, stimulátor. Máčet je v dešťové vodě s přídavkem tohoto přípravku.  Záleží v jakém stavu jsou, aby jim prostě hnojivo spíše neuškodilo, pokud mají ovadlé listy, na vině může být špatný kořenový systém a ten potřebuje podpořit. Jaro je jaro, uvidíte že hodně světla orchideji pomůže, kór když jí ještě něčím navíc pomůžete.
katkastill: Moc děkuji za tip!! smile Cena je fakt pěkná:D Zkusím ho sehnat v našem zahradnictví a nebo se podívám v Obi - tam tento týden jedeme. Používat mám tedy tak, že stimulátor rozpustím ve vodě (dešťové) a do toho ponořím květník s orchidejí? Jak často jim mám tuto lázeň dopřát?
Jan Kraus: tohle je vážně dobrý typ.... jednou se mi stalo ... asi tak 3 roky dozadu.... přesázel jsem svou první orchidei a řídil jsem radami od nezkušených žen... no přesadil jsem a zahrabal taky ty kořeny kterými to ubožátko dýchalo a tak jsem si ji odrovnal....sadhmm
zviratkova: Je pravda, že není speciální substrát jako substrát. Záleží na značce. Obecně jsou většinou kvalitní velkokouskové. Já jsem zkoušela zatím dva, se kterými jsem oběma spokojená - Rosteto a Floria. Ale osahala jsem si např. Agro pro orchideje a ten mi připadá, že je právě hrozně jemný jak "klasická" zemina. Na výstavách se koupí určitě dobře, ovšem u nás poblíž žádné nebývají.
Jan Kraus: Ještě bych se zeptal.

Už několik krát se mi bohužel "podařilo" zničit si pár orchidejí. Tento krát bych to už chtěl dělat správně.
Na tom malém letáku bylo napsáno: polévat každých 7 dní a hnojit jednou za 3 měsíce.. 

Je tohle pravda nebo ne?
zviratkova: Nezalévala bych dle popisu, ale podle konkrétní situace. Záleží, jak máte teplo, vlhko, tudíž jak rychle schnou. Díky průhledným květníkům vidíte, jestli je substrát ještě mokrý a nebo suchý, jakou barvu mají kořeny (zelené jsou napité, když schnou, většinou stříbrní). Obecně se říká, že když vidíte orosená místa přes květník, ještě by se mělo počkat. Plus časem to určitě odhadnete, i potěškáte a víte, jestli už je to lehké - sušší. Někdo tak jako já namáčí phalenopsisy do vody (nechávám tak na cca čtvrt hodiny, pak hlavně nechat vykapat, nesmí stát ve vodě), někdo jim jednou za pár dní naklopí horem štamprdle vody, někdo jednou za čas osprchuje ve vaně. Já potápím, sice je to pracnější a trvá to delší dobu, kór když se sbírka neustále rozšiřuje smile. Odchytávám si dešťovku, která je tím pravým pro ně. Hnojit jednou za 3 měsíce je málo, samozřejmě jsou lidé, co nehnojí vůbec a kvete to jako o život, ale pokud to bereme tak, jak to má být ( a toho se já držím a dělám to tak), tak se má hnojit cca jednou za 14 dní, měla by se střídat zálivka čistou vodou s hnojivovou. Hnojivo to chce speciální pro orchideje a lépe dávkovat méně, než více, jsou nenáročné. Ještě se radí jako u všech roslin (a opět se tím řídím), že se mají nejdříve zalít a pak teprve hnojit, aby jim to nespálilo kořínky. Takže namočím na čtvrt hodiny a poté proleju květník hnojivem s vodou, které si naleju do petky. Existují i hnojiva ve spreji, taktéž ho používám, tam je to úplně lehké, nic se nemusí ředit, ale tak jako tak se na balení píše, že koncetrace je nižší, jelikož je to určené přes listy a stejně by ta rostlinka měla dostat hnojivo především přes kořeny. Takže střídám prakticky jednou tekuté, jednou čistá zálivka, jednou ve spreji, zase čistá zálivka a tak pořád do kola. Jo a pozor na vodu, která by zatekla do srdíčka phalenopsisu, mohla by uhnít. Chce to kontrolovat a vysušit.