katkastill: Dobrý den, dostala jsem od mamky namnožené buxusy, jsou velké asi 10-15cm. Líbilo by se mi si z nich vypěstovat a vytvarovat kulaté keříky do květníků před vchodové dveře. Za jak dlouho bych se od buxusu mohla dočkat koule o průměru cca 25-30cm? Kdy začít tvarovat (zastřihávat) - mám už nyní odmalička udržovat tvar koule? Jak často zastřihávat? A mám je nyní raději pěstovat ve volné zemi a nebo rovnou v nádobě? Moc vám děkuji za případné rady.
YOS: Dostala jste od maminky vlastně miminka. Začněte ho nenápadně formovat od malička a věřte svému instinktu. Zde nemůžete nic pokazit, buxus je velice vhodný ke tvarování a navíc stříháním buxus houstne. Nejprve bude asi nutné ustřihnou špičku.  Buxus roste velice pomalu. Do velikosti 25-30cm typuji  nejméně 5 let. Důležité je, aby dostal v září hnojivo s hořčíkem a draslíkem.  Na zimu bych ho dala domů do nevytápěné místnosti. Měla bych strach, že květináč může promrznout. Od března do poloviny června můžete zastříhavat. Jen pozor, aby na zastřižené větvičky několik dnů nepražilo sluníčko, mohly by se konečky větví spálit.  Na slunečném stanovišti  ho můžete zakrýt asi na týden nějakou látkou. Sem tam ho pohlaďte a dejte mu cítit, že ho máte ráda, poroste Vám jako z vody.

Všechno jde tak, jak má jít.
houba: Dobrý den,taky jsem si vypěstovala buxusy z větviček. Tento druh je žlutozelený a roste pomaleji než zelený. Oba druhy jsem dělala ve stejnou dobu,ale foto zeleného sem vložím,až půjdu zítra na zahradu a vyfotím ho.To jen aby jste viděla, jak rostou. Sazeničky jsem dělala asi před devíti lety. Ty žluté zastřihuji jen lehce,ale ty zelené každý rok o dost velký kus.Odhaduji,že by bez stříhání byly dvojnásobně vysoké. Stříhat je můžete kdykoli a do tvarů, jaké se vám líbí,snesou každý sestřih. Mám jich spoustu v malých květináčích pro známé, protože když je ostříhám,je mi líto větvičky vyhazovat,tak je stále množím a rozdávám. Všechny sazenice v květináčkách mám volně na zahradě v létě i v zimě a nevadí jim ani slunce, ani mráz.
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
Hanka: Větvičky Buxusu jsem si přivezla před rokem. Nejdřív jsem je měla ve vodě, pak jsem  je "obalila v prášku urychlujicím tvoření kořenového systému a po té jsem je zasadila do hlíny. Z cca dvaceti se mi nechytla ani jedna:(. Kde jsem udělala chybu?hmm Všechny do měsíce uschly i když byly pravidelně zavlažovány.
YOS: Hanko, asi záleží jak byly větvičky z keře odebrány. Při rozmnožování řízky se snažím utrhnout asi 15cm větvičku i s kolínkem 'prdýlkou'. Vezmete do ruky vybranou větvičku a trhnete jí dolů. Utržená větvička bude na konci  zasílená a prodloužená. Když se větvička jen ustřihne, má málo možností zakořenit. Z dolní části, která půjde do země odstraním listy a zastřihnu špičky. Nebalím je v žádném urychlujícím prášku. Hned je strčím do země, dobře přitlačím a zaleji. Je dobré je občas postříkat, aby byly mokré i listy. V chládku se může přikrýt sklenicí, aby měla stálejší teplo a vlhko. Občas sklenici odklopím, aby se rostlinka nadýchala čerstvého vzduchu a nezplesnivěla. Na slunci by se rostlina pod sklenicí upekla. Doufám, že to mé popisování pochopíte. Vhodná doba k množení je koncem léta, kdy je půda prohřátá a nejsou už takové pařáky - září-říjen. Lze rozmnožovat i na jaře. Já jsem zvyklá rozmnožovat vždy koncem léta. Zakoření asi za rok.
Editoval YOS (25.04. 2012 23:11:26)

Všechno jde tak, jak má jít.
Petra218: Dobrý den, chtěla jsem se připojit k diskuzi svým dotazem: máme buxusy volně v záhoně- na živý plot,ale  jsme v kraji, kde máme skoro stále zimu (léto je opravdu tak jen 2 měsíce) - jsou pořád malinkaté, takové "polochcíplé" moc nerostou. Máme je 2 roky- byly asi tak 10 cm vysoké, když jsme je sázeli. Nevíte radu, co s nimi? V zimě je u nás opravdu krutá zima a v létě zase celý den je na ně výheň. Loni jsme je všechny vykopali a dali pod ně hnůj, letos je přihnojujeme cereritem. Je to tak správně? Prosím o rady. Máme nakombinované zelené i žluté. děkuji
Jan Kolman: Podle odborné literatury buxus odnímá z půdy velké množství živin a vláhy. Je tedy třeba přihnojovat kombinovanými hnojivy ( Cererit, NPK ), vhodné je zarývání uleželého hnoje v blízkosti rostlin a mulčování. Hnojení je ale třeba ukončit začátkem července, pro dobré vyzrávání letorostů.
U buxusů, ale i u jiných dřevin, je zejména po přihnojení důležitá důkladná závlaha. Při nedostatečné závlaze se živiny v půdě koncentrují a rostliny je nemohou využívat.
Další informace v článcích o rostlinách
Buxus - zimostráz Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (1)
Zimostráz je jednou z nejoblíbenějších okrasných dřevin. V tomto článku naleznete vše podstatné o jeho pěstování i množení …
Buxus sempervirens - zimostráz vždyzelený Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (2)
7) Množení řízky – velké rostliny v krátké době Řízky zimostrázu zakořeňují a rostou sice pomalu, ale zato spolehlivě. Chcete-li rychle mít velké rostliny, rozmnožte si je z řízků, které jsou už 20 až 30 cm velké. Velmi dobře zakořeňují řízky s patkou …
Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý
Pomalu rostoucí stálezelený keřík ploše kulovitého tvaru, listy drobné jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Výška do 60 cm. Velmi pěkná odrůda drobnolistého buxusu vhodná do předzahrádek, átrií, do okolí teras, laviček, i jako součást trvalkových záhonů …
Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený
Středně rostoucí stálezelený keř pyramidálního tvaru, listy sytě zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do živých plotů. Původ: Zimostráz je původně rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený
Pomalu rostoucí stálezelený keř, listy jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do nízkých živých plotů a záhonových lemů. Původ: Původní druh je rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz
Zimostráz je u nás dost známý a oblíbený a i když má české jméno, častěji mu říkáme latinským jménem buxus. Je to neopadavý keř a pokud si z nich nevystřihujete nějaký určitý tvar, nevyžaduje žádnou péči. Aureovariegata je zvláštní odrůdou buxusu …
Buxus sempervirens - zimostráz Buxus sempervirens - zimostráz
Velmi nenáročná dřevina; suchá stanoviště, ale dobře prospívá také v mírném stínu; není citlivá na saze a zplodiny všeho druhu; po mnoha letech 5–6 m vysoká; růstové formy různé, většinou široké keře; snáší i důkladný sestřih (důležitá rostlina …
Euromedia Group k.s. | 26.05. 2008