zviratkova: Prosím o radu, zda někdo do zásoby skladuje dešťovou vodu pro domácí teplomilné orchideje (Phalaenopsis, Dendrobium, atd.) na horší "suché" časy, snažila jsem se zjistit více, jak se má voda uchovávat, aby vydržela, ale nikde moc informací k nalezení není. Uchováváte vodu v uzavřených nádobách a nebo otevřených? V jakých teplotách? Jak dlouho voda vydrží?
YOS: Hledala jsem i na holandských stránkách a taky žádný výsledek. sad Podle mne je to se skladováním ještě horší jak s pitnou vodou. V dešťové vodě je hodně znečištění, které začnou zahnívat a voda začne smrdět a možná se tam začnou líhnout i nějací živočichové. Když budete používat odstátou pitnou vodu, tak kytičky budou taky rády.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Teď jsem toto téma rozebírala s manželem a ten si myslí, že pokud se nachytá déšť do čisté nádoby z čistého nebe, tak tato voda neobsahuje žádné organické látky (možná chemické), takže by se tato nachytaná voda dala uchovávat jako destilovaná, tzn. hodně hodně dlouho. Já jsem samozřejmě měla na mysli vodu v sudu z okapu.

zviratkova: No já hledala hodně, právě vždycky jenom ke skladování vody byly obří nádrže do země na zahradu, že se vede rovnou od okapu do "podzemí". Tam radí skladovat v chladnu a nepouštět tam hrubé znečištění. Právě psali, že se musí udržovat čistota, aby se v tom nerozvíjely mikroorganismy. Chytat volně z nebe jsem zkoušela, ovšem to opravdu člověk nemá šanci něco nasbírat, pokud nemá na chytání velkou plochu (přece jenom nesbírám to pro jednu orchidej, ale pro 2 desítky). Ale i tak jsem se přesvědčila, že tam je nepořádek, přece jenom lidé kolem topí, předpokládám, že to znečištění bylo hlavně z toho. Teď mám kýbl pod okapem, schovaný jakoby pod stříškou, tak tam tolik nečistot nespadne, navíc když už prší, tak prší tak hodně, že mi kýbl xkrát přeteče, tak to není, jak kdyby pár kapek sebou vzalo nepořádek ze střechy a jenom ho odplavilo do nádoby. Mám ale knihu o orchejích a tam taky píšou, že na jaře má člověk schraňovat dešťovou vodu do zásoby, až pak bude více sucho. Tak jak to má teda člověk dělat? Dle všeho, co jsem četla, je dešťová tak blahodárná, že jí chci prostě používat radši než kohoutkovou.
YOS: Myslím si, že nádoby s nachytanou dešťovkou by měly být uzavřené a v temnu. Těším se na Vaše výsledky, které doufám tady uveřejníte. Bude to důležitá informace pro pěstitele orchidejí a jiných kyselomilných rostlin. Já jsem na NL-stránkách zase vyčetla, že sklenička dešťové vody denně, přefiltrované přes kávový filtr, léčí alergie - senná rýma. Pije se to jen v měsíci květen, kdy kvete nejvíce rostlin a ve vzduchu je nejvíce pylu. K pití dešťové vody musí být dost odvahy. Ale.. jaký je rozdíl mezi pitím a dýcháním škodlivin? Tělo si s tím určitě poradí. ...Co tě nezabije, to tě posílí !!!!!

Jan Kolman: Přikláním se k názoru YOS, že pro orchideje v bytě nemá význam delší skladování dešťové vody. Jednak kvůli znečištění, hlavně chemickému ( mechanické znečištění lze odfiltrovat ) a pak proto, že dešťovou vodu nelze skladovat dlouho, aniž by se zkazila. Ani čistá pitná voda v lahvích se nemá delší dobu skladovat.
  Já pro svou, zatím jedinou orchideu, Dendrobium nobile, používám od začátku běžnou vodovodní odstátou vodu, bez náznaků nějaké újmy, jak ukazují snímky. Snímky začátků kvetení jsou z dnešního dne.
Editoval wochozsky (19.04. 2012 18:39:01)
cz
Dendrobium stromobytec (Dendrobium nobile)
Dendrobium stromobytec (Dendrobium nobile)
cz
Dendrobium stromobytec detail květů (Dendrobium nobile)
Dendrobium stromobytec detail květů (Dendrobium nobile)
cz
Dendrobium stromobytec, detail poupat (Dendrobium nobile)
Dendrobium stromobytec, detail poupat (Dendrobium nobile)
drr: Vodu jsem měl do listopadu do konce února bez problémů v kanystrech ve sklepě a také v PETkách na balkóně nezkazilo se nic. Před použitím můžete desinfikovat roztokem hypermanganu, koncentrovaný roztok a do vody trochu (asi polévkovou lžíci na kýbl)-barva se změní na hnědou nebo 5 - 10ml peroxidu 30% na 50l vody.Vodu do kanystru nalévám přes síto z dámské punčochy. Stalo se mi pouze jednou že se voda zkazila ,někdy v květnu kdy bylo hodně pylů všude.
Editoval drr (30.04. 2012 16:31:57)
Marie Fárová: Zajímavá otázka, jak se pozná zkažená voda. Ve skleníku má manžel narovnané pětilitrové láhve s vodou, které tam dá na jaře a vylévá na podzim (láhve fungují jako topení - naberou teplo a vydávají). Voda je celý půlrok v horku a při vylévání nijak zvlášť nezapáchá.
zviratkova: Áha, děkujeme, zase jsme o něco chytřejší smile Myslíte, že za tepla je "kazivost" rychlejší? Mám napetkovanou vodu cca měsíc až dva, ale v místnosti, kde se přizpůsobí teplota venkovní. Tudíž uzavřené flašky jsou také v teple. Nevím, jestli bude voda ještě použitelná a nebo jí radši vylít. Samozřejmě beru v potaz, že nesmrdí.
Jan Kolman: Převařením se rychleji odstraní chlor, vysráží se vápník, plus jiné eventuální přísady, které do pitné vody přidávají vodárny. Je to i krátkodobá desinfekce, která má význam pouze v případě, že s převařenou a ochladlou vodou zavlažujete např. výsevy spor kapradin, rhododendronů, alpinek a p. - je to forma prevence proti výskytu řas, které mohou vyklíčeným rostlinkám konkurovat.
  Pro dospělé rostliny úplně stačí nechat zálivkovou vodu 1 den odstát v ne zcela uzavřené PET lahvi.