Vladimír Vytásek: Popenec břečťanolistý - Glechoma hederacea
Synonymum: Glechoma hederacea var. micrantha, Glechoma hederacea var. parviflora, Nepeta hederacea
Další názvy: popenec obecný

Vytrvalá plazivá modře kvetoucí trvalka z čeledi hluchavkovitých. Jeden z mála plevelů,které toleruji na své zahrádce. Užívá se nálev z kvetoucí natě. Má širokospektrání léčivé  působení zejména na dýchací cesty, zažívání a močové cesty. Svým svíravým působením tlumí průjmy,zlepšuje trávení, detoxikuje a ochraňuje játra. Výrazně tlumí záněty v těle. Zevně se používá do koupelí na špatně hojící se rány a kožní vyrážky. Na jaře se mladá nať používá do vaječných velikonočních pomazánek do polévek jako koření atd.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Popenec mám ráda, příjemně voní a líbí se mi. Roste mi na zahrádce a krásně kryje zem. Její výhonky lehce zakořeňují. Používám ji jen na jaře do jarních čajů a při nachlazení průdušek. Je silně léčivá, a proto se může používat jen s mírou a ne pravidelně. Obsahuje  minerální látky, hodně vit.C, cholin, hořčiny, éterické oleje, tanin, organické kyseliny, saponiny atd. Já ji jmenuji 'dětská bylinka', stejně jako šantu kočičí, protože děti uklidňuje, léčí rýmu, nachlazení.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)
cz
Popenec břečťanovitý duben (Glechoma hederacea)
Popenec břečťanovitý duben (Glechoma hederacea)
Miloslava Kadlecová: Popenec břečťanolistý - Glechoma hederacea
cz
cz
cz
cz
cz
Vladimír Vytásek: To mě překvapilo paní Miloslavo , že si  této léčivky natolik vážíte že ji pěstujete v truhlíku, většina lidí v mém okolí bydliště  popenec  považuje pouze za plevel, který je třeba vytrhávat.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.