Vladimír Vytásek: Kalisie vonná (Calisia fragrans) zlatý vlas
Vytrvalá bylina z čeledi křížatkovitých dorůstající do výšky 150 cm. Užívá se nálev z listu nebo lihová tinktura.
Léčebně pomáhá při rakovině,zánětu žaludku,cukrovce,chorobách jater a trávicího ústrojí. Dále velmi výrazně detoxikuje organismus, silněji než juka. Šťáva z listů pomáhá při léčení ekzémů.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Eva N E: Tak tu mám doma. Zatím jsem ji vyzkoušela jen na bolest v krku. Žvýká se kouselk listu několikrát denně.Mám ji druhým rokem a je mi líto ty výhony uříznout. Loni vyhnala 2 , letos už 7. Asi ji namnožím,abych ji mohla naložit. Vy jste to zkoušel?
cz
Kalisie vonná (Callisia fragrans)
Kalisie vonná (Callisia fragrans)
Vladimír Vytásek: Užíval jsem lihovou tinkturu v zimě po lžičkách při nachlazení, Kalisie se množí celkem snadno jen je dobré výhony dát zakořenit dokud jsou krátké a silné. Dobře koření ve vodě. Dlouhý výhon mi zakořenil, rostlina rostla ale stonek nezesílil a byl problém s oporou pro rostlinu. Po odstranění vedlejších výhonů se rychle vytvoří další. Nějak nechápu proč je tato rostlina v prodeji tak předražená na loňské Floře v Olomouci se prodávaly kalisie sazenice za 100 Kč za kus.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.