Vladimír Vytásek: Pelargonie vonná (Pelargonium graveolens)
Vytrvalá bylina z čeledi kakostovitých.  Užívá se list ve formě nálevu. Léčebné účinky má antidepresivní ,kardiotonikum,čistí cévy od sklerotických usazenin, ochraňuje sliznice ,sedativum.
Zevně pomáhá ve formě obkladu při revmatických bolestech, Mým přátelům  pomohl stočený list  zasunutý  do ucha přes noc  proti zánětu,kdy nezabírala antibiotika od lékaře.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Eva N E: Tak tu taky mám. Já přidávám několik listů když vařím marmeládu z meruněk,aby neplesnivěla. Letos v zimě mi trošku omrzla,musela jsem ji ostříhat,ale už obráží. Mám ji na záhoně celoročně,snese i menší mráz a sníh. Mám ji kolik let,tak už má dřevnatý kmínek. Mám ji moc ráda. Nejdou na ni škvoři ani slimáci a kobylky, kteří mi jinak zlikvidují pomalu všechno.
Editoval Eva N E (27.04. 2012 23:08:08)
cz
Pelargonie vonná (Pelargonium graveolens)
YOS: Evi, tento muškát s citronovou vůní mám taky, ale nikdy jsem si netroufla lístky použít. Vyzkouším čaj, hodí se mi na ochranu žaludeční sliznice. Taky vyzkouším až budu v červnu vařit třešňovou marmeládu. Listy voňavého muškátu vaříš s ovocem a pak listy vyndáš, nebo přidáš listy až k úplnému konci a necháš je v marmeládě?

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Pelargonium graveolens je vitální asi 20 až 40 cm vysoká, rozvětvená přímá pelargonie z čeledi Geraniaceae s poněkud drsnými laločnatými a stříhanými středně zelenými listy, které mají pronikavou citronově růžovou vůni. Květy mají nafialovělou barvu.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
cz