Vladimír Vytásek: Černohlávek obecný (Prunella vulgaris)
Vytrvalá velmi hojná bylina z čeledi hluchavkovitých. Užívá se květ ve formě nálevu. Má značné protizánětlivé ůčinky ,pomáhá při bolestech žaludku,gastritidě apod.  Vně lze využít například ke kloktání při angíně. Ve formě prášku má mimořádné hojivé účinky na hojení ran, navíc staví i krvácení.  Při koupelích tlumí svalové bolesti.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Černohlávek obecný (Prunella vulgaris)
cz
YOS: Někdo by se mi mohl vysmát, že jsem si  tento zahradní plevel dovezla z NL do ČR, kde ji chci pěstovat kolem plotu. Mimo účinky, které popisuje pan Vladimír je jeho velký obsah tříslovin výborný na vylepšení průjmové stolice. Obsahuje vit.C, B1 - výborný pro ty co pijí hodně kávu nebo alkohol. Vit. K pomáhá ke srážení krve při krvácejících ranách - hemeroidech atd. Kdo má děti, může vyzkoušet si květy nasušit a pak je podrtit na prášek a mít v rezervě, kdyby se náhodou někdo pořezal, rozbil koleno atp. Ještě jsem chtěla informovat, že lze použít černohlávek velkokvětý nebo jejich bastardy. Černohlávek velkokvětý má nejhornější pár listů nížeji pod květenstvím než černohlávek obecný - ten je má těsně pod klasem.
Editoval YOS (29.04. 2012 23:27:07)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
cz
Černohlávek obecný, detail (Prunella vulgaris)
Černohlávek obecný, detail (Prunella vulgaris)