Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den. Koupila jsem si krásnou vínovobílou gloxínii. Nikdy jsem se s touto květinou nesetkala, ale listy mi připadaly jako u obrovské fialky, z toho jsem usoudila, že i pěstování bude stejné. K mojí lítosti jsem se později dověděla, že horní část rostliny odumře a hlíza můsí přezimovat při 10°C, což bude v panelákovém bytě problém. Tak se budu alespoň snažit, aby mi vydržela co nejdéle. Ráda bych se vás proto zeptala, jestli mám odkvětlé květy odstraňovat (na obalu květiny byla značka, že se nemá stříhat).
Předem děkuji za odpověď a přeju hezký den. NB
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
houba: Taky bydlím v paneláku a gloxínii pěstuju celkem snadno.Květy stříhám a na podzim přestávám rostlinu zalévat.Když uschnou listy,odstraním je a hlízu i s květináčem zavřu do skříně v ložnici,kde se teplota pohybuje kolem patnácti stupňů.Asi tak v únoru ji dám na parapet a začnu zalévat(jen mírně).A opakuje se to tak každý rok.
Jakub Krulich: Dobrý den, ano, gloxinie - Sinningia zatahuje, hlízy dle literatury přezimují v suchu,při 15°C. Důležité je zalévat pokud možno odstátou vodou(nejlépe dešťovou). Nemá ráda zasolení substrátu minerálnimi látkami a studená voda může způsobit skvrny na listech. Značka na obalu...nedočetla jste se tam také,že rostlina není určena k jídlu? Občas to na nějakých vyloženě okrasných květinách z dovozu vidím a říkám si, kam až to šílenství předpisů dojde. Ale zřejmě je třeba některé spotřebitele informovat,že nemají posvačit dracenu nebo africkou fialku smile. Ale to jsem odbočil...ta značka přeškrtnutých nůžek v tomto případě kupodivu znamená,že gloxinie není určená k řezu květů. Zřejmě proto,aby si ji někdo nekoupil a nechtěl si z ní dělat kytici smile. Takže se nebojte a odkvetlé květy odstřihněte, mohou i zahnívat a přenést nákazu do středu rostliny. Přeji mnoho úspěchů v pěstování a zdravím Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
srnečka: Dobrý den, loni jsem dostala od mamky mladou gloxínii měla jen pár květů velkých fialových. Přezimovala mě, jenže letos ty květy jsou fialovorůžové. dokonce se jeden květ skládá ze 3 fialových a jednoho růžovího lístku. Chtěla bych se zeptat jak je to možné?  Je mi to záhadou. Mám doma ještě jednu gloxínii a ta je červená. Děkuji za odpověď
cz
dvoubarevná gloxínie
dvoubarevná gloxínie
cz
na rostlině je více barev
na rostlině je více barev
sempraflora: Gloxinie mají stejné nároky jako Santpaulie, a z hlíz se pěstují podobně jakohlíznaté Begonie. Hlíza se zasadí asi do poloviny do substrátu, vršek nesmí být zasypaný. Mírná zálivka a pokojová teplota odstartuje růst pupenů a kořínků, pak je nutný dostatek nepřímého světla (ne těsně u okna, ale ne daleko od něj). Jakmile vyrostou první listy, začněte lehce přihnojovat 1x týdně slabším roztokem hnojiva. Později, až bude rostlina větší,se dávkování přiměřeně upraví. Zálivka by neměla jít přes list, ale buď přímo do květináče, nebo do podmisky.  Substrát nesmí zůstat ani suchý, ani přemokřený. Z hlízy se často nepodaří vypěstovat pravidelnou košatou rostlinu, ale při troše štěstí, a to Vám přeji, se dočkáte pěkných macatých květů:-)
Další informace v článcích o rostlinách
Sinningia speciosa - gloxínie nádherná Sinningia speciosa - gloxínie nádherná
Synonymum: Gloxinia speciosa Pochází z Brazílie. Vyšlechtěné velkokvěté kultivary mají 14cm velké květy a sametové listy. V posledních několika letech je gloxínie vytlačována z trhu trvanlivějším příbuzným - streptokarpusem, jehož květy vydrží ve váze dva …
Sinningia speciosa - gloxínie Sinningia speciosa - gloxínie
Gloxínie patří do čeledi podpětovitých (Gesneriaceae). Rostlina pochází z Brazílie, rod zahrnuje okolo 20 druhů …
Miloš Krump | 31.01. 2012
Sinningia - gloxínie (TIP ZC CS) Sinningia - gloxínie
Gloxínie tvoří nádherné, velké zvonkovité květy výrazných barev, nejčastěji modré, fialové, růžové a červené v různých kombinacích. Na rozdíl od vrísey, která miluje rosení, gloxínie smáčení listů nesnáší, ačkoli má také ráda vlhký vzduch …
Zahradní centra CS | 17.09. 2010