Vladimír Vytásek: Tužebník jilmový - Filipendula ulmaria
Vytrvalá bylina rostoucí na vlhkých místech z čeledi růžovitých. Užívá se květ ve formě nálevu. Pomáhá při infekčních horečnatých onemocněních,tlumí průjmy,zlepšuje látkovou výměnu,odstraňuje otoky,zabraňuje hnilobnému rozkladu a kvašení ve střevech,má silné protirevmatické účinky.,také účinkuje proti bolestem hlavy. Podobné účinky má i tužebník obecný (Filipendula vulgaris) který roste na suchých místech. Vzácně roste u nás tužebník Picbaureův  (Filipendula ulmaria subs.picbaueri) ten však nesbírejte je chráněný a patří mezi kriticky ohrožené druhy C1.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Mám na zahrádce oba tužebníky. Tužebník jilmový roste ve stínu,  je víc jak 1m vysoký, má větší listy a vrcholový list je 3 až 5ti laločnatý. Tužebník obecný mi donesli ptáci a vyrostl u plotu sousedů mezi kachličkama. Pracně jsem ho vydobila a udělala z něj 3 rostlinky. Na sluníčku se mu daří velice dobře. Až hlízy zesílí vyzkouším na vylepšení látkové výměny.  Tento tužebník je asi 50cm vysoký, má 'kapradinové' listy a květy úžasně voní. Netrhám je, nechávám na semínka pro ptáčky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)
cz
Tužebník obecný (Filipendula vulgaris)
cz
Tužebník obecný, hlízy (Filipendula vulgaris)
Tužebník obecný, hlízy (Filipendula vulgaris)
Ing. Miloš Krump: Filipendula ulmaria (tužebník jilmový) je asi 60 až 90 cm vysoká rostlina z čeledi Rosaceae vytvářející trsy. Na osrstěných stoncích se objevuji se objevují nepravidelně zpeřené, výrazně žilkované obkopinaté listy s bílým chmýřím na spodní straně. Koncové listy jsou 5 až 10 cm široké. V létě se na konci rozvětvených stonků vytvářejí husté chocholíky krémově bílých květů.  Filipendula ulmaria má svůj původ v Evropě a západní oblasti Asie.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
cz
cz
YOS: Tužebník jilmový - Filipendula ulmaria
Jak popisuji výše z nalezeného jednoho tužebníka jsem udělala 3 a zasadila do zahrady. Příští jaro jsem byla překvapená, jak se mi na záhoně rozrostl řebříček. Vykopla jsem jeden trs a zjistila, že to vlastně není řebříček, ale podle hlíz jsem poznala, že jde o tužebník. Jsem to ale zapomněnka. Hned jsem se mu omluvila a vrátila zpět do jámy a pořádně přitlačila. Porovnejte sami, když tyto dvě rostlinky nejsou úplně vedle sebe, jsou si v mládí podobné jako vejce vejci.

cz
Řebříček obecný, duben (Achillea millefolium)
Řebříček obecný, duben (Achillea millefolium)
cz
Tužebník obecný v dubnu (Filipendula vulgaris)
Tužebník obecný v dubnu (Filipendula vulgaris)
YOS: Tužebník jilmový - Filipendula ulmaria
Všem třem rostlinkám po přesazení se daří velice dobře. Opravdu příjemně voní. Květy obsahují přírodní aspirin a já si je dávám do studených limonád. Velmi užitečná léčivka k odplavování škodlivin z těla např. při revma, dně, obezitě, překyseleném žaludku, ledvinovým a močovým kamenům, při paradentoze atd. Také léčí řezné rány, ekzém. Čaj se pije na prázdný žaludek mezi jídly. Květy provoní celý byt.
Editoval YOS (08.06. 2015 11:35:00)

cz
cz
Tužebník obecný, květ (Filipendula vulgaris)
Tužebník obecný, květ (Filipendula vulgaris)
cz
Tužebník obecný, květ, list (Filipendula vulgaris)
Tužebník obecný, květ, list (Filipendula vulgaris)