Eva N E: Himantoglossum caprium - jazýček východní
syn.  : Orchis Caprino , Aceras caprinum , Loroglossum caprinum
Čeledˇ :  Orchidaceae - vstavačovité
Tato orchidej pochází ze střední a jihovýchodní Evropy a Malé Asie.Roste i  v Libanonu a Izraeli.
Roste v nížinách a pahorkatinách,ve světlých lesích a na jejích okrajích, na křovinatých stráních a lesostepi. Upřednostňuje vápenité, skeletnaté půdy.
Je to vytrvalá rostlina vysoká 30 - 100 cm. Stonek je přímý,olistěný,listů 7 - 10 , dlouhé 7 - 17 cm , široké 2 - 2,5 cm, kopinatého tvaru , v době kvetení usychají.Květenství má 10 - 50 květů. Okvětní lístky skloněné do přilby , vnější vejčitě kopinaté , červenohnědě žilkované , vnitřní čárkovité. Pysk dlouhý až 100 mm , trojcípý, uprostřed bílý , na bázi purpurově skvrnitý , na okrajích červenohnědý až purpurový , šikmo dolů směřující. Střední lalok pysku 45 - 90 mm dlouhý , spirálovitě skroucený, hluboko rozeklaný. Boční laloky dlouhé 5 - 30 mm . Ostruha dlouhá 5 - 6,5 mm , široce kuželovitá. Plodem je tobolka. Kvete od května do června.

Tuto krásnou orchidej jsem si přinesla koncem března z výletu. Vylezla jsem na jednu stráň , abych si nabrala trochu hlíny pro kytky na přesazování. Všude tam kvetly Orchis caspia a Orchis anatolica ,tak jsem si spolu s hlínou přinesla i od každé 2  rostliny. Rostlo tam ještě něco, oproti prvním dvěma celkově robustnější, ale ještě to nekvetlo. Vzala jsem si také jednu rostlinu a tohle mi včera vykvetlo
cz
Jazýček východní (Himantoglossum caprinum)
cz
YOS: Evi to máš od přírody odměnu za to, že ji máš tak ráda. Zasloužíš si ji. Raduji se s Tebou. Orchidej je velice vzácná kytička a ani netušíš kolik obětí něktaří pro ně přinášejí. Slyšela jsem příběh z Austrálie jak přes zákazy milovníci orchidejí přijedou a třeba jen fotí. Někde se to zřejmě nesmí a dostávají vysoké pokuty. Ty máš štěstí, nikam jezdit nemusíš.  Přeji Ti, aby pro Tebe dlouuuuho kvetla. smile smile smile

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Díky, YOS . Opravdu se mi líbí. Okukuju ji, než jdu spát, a ráno jsem se šla  hned podívat, co je nového wink Nevím,jak dlouho mi vydrží, protože jsem ji zalévala,když začala usychat. Až pak jsem se dočetla, že listy v době kvetení usychají. Ale venku nedávno pršelo,takže ty v přírodě jsou také zalité.A tam to nevysychá tak rychle jako mně v truhlíku. Tak uvidím.  Jsou to moje první orchideje smile Vy jich máte všichni požehnaně. Orchis anatolika už zatahuje a Orchis caspia dělá semena. Anatolica asi nebyla opylená. Co říkáte,neměla bych ty semeníky otrhat,aby se nevysilovala ?  Jsem zvědavá, jestli mi vykvetou i příští rok. Jestli mi přes léto vydrží.
Editoval Eva N E (09.05. 2012 09:09:04)