Marie Fárová: Wollemie vznešená - Wollemia nobilis
Další názvy: volemie vznešená, wolemie, wollemie ušlechtilá
cz
Wollemie (Wollemia nobilis)
Wollemie (Wollemia nobilis)
cz
Wollemie vznešená (Wollemia nobilis)
cz
cz
Wollemie vznešená - nový přírůstek (Wollemia nobilis)
Wollemie vznešená - nový přírůstek (Wollemia nobilis)
cz
Wollemie vznešená - šiška (Wollemia nobilis)
Wollemie vznešená - šiška (Wollemia nobilis)
iveta krupauerová: Wollemie vznešená - Wollemia nobilis
Prosím poraďte,n eví někdo název i náročnost tohoto kultivaru, případně i pěstování, vyfotila jsem to v květince v jiném městě, nemají tam cedulky a prodavačky bohužel neví,i to se stává! Dost se mi líbí,je zajímavá, ale i nesmírně drahá.  Děkuji
cz
YOS: iveta krupauerová - zřejmě se jedná o vzácný australský jehličnatý strom 40m vysoký Wollemia nobilis - český název Wollemie ušlechtilá, nebo taky Wollemie vznešená. Myslelo se, že v Austrálii tento strom vymřel a že zbývá posledních 100 stromů. Teď se začíná ve velké míře rozmnožovat a prodávat do celého světa. Jde o velice odolný strom, který roste jak na slunci tak ve stínu, jak ve výživné tak v chudé půdě. Ve výživné půdě vyroste za rok až 1m. V květináči téměř nepovyroste, ale venku ano. Ceny jsou zatím vysoké, ale časem určitě klesnou. Bude-li se stromeček využívat jako vánoční, investice se brzy vrátí. Lze jej dobře množit řízky, hřížením i semeny. Otužilý je do -12°C, takže u nás se venku pěstovat nedá. Jen jako přenosná.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: YOS, téměř vždy s Vámi souhlasím, ale v tomto případě nemohu. Myslím si, že wolemie to není. Kdekoli jsem ji v botanické zahradě viděla, je na označeném místě jako rarita. Že by byla k dostání v obchodě a prodavačky ani nevěděly, co prodávají, tomu prostě nemohu uvěřit.
YOS: Marie, jsem ráda, že takto reagujete. Z obrázku se to těžko poznává, ale když Iveta psala, že byla nesmírně drahá, tak jsem usoudila, že by to mohla být ona. Tato rarita je v dnešní době lehce dostupná. Před několika lety ji prodávali v Holandsku za 450 € a dnes za 70 €, protože se lehce množí a rychle roste. Vypadá to tak, že v budoucnu se bude prodávat za 500 Kč a možná si časem zvykne i na naše podnebí a bude se vysazovat stejně hojně jak túje. Zatím je její využití  v plenkách.
Editoval YOS (18.09. 2012 22:06:09)

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Wollemie vznešená - Wollemia nobilis
Wollemia nobilis je až 40 m vysoký jehličnan z čeledi Araucariaceae s velice atraktivním, obrovským a neobvyklým jehličím, které je zabarveno do tmavě zelené barvy.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
cz