janko39: Určitou dobu je možné borovice udržovat v požadované výšce a tvaru každoročním zakracováním mladých,ještě měkkých výhonů do poloviny května (podle mých osobních zkušeností nejlépe 8.-10.května).
  Je třeba zastříhnout všechny výhony přibližně v polovině jejich délky.V průběhu roku se vytvoří na zakráceném výhonu několik adventivních pupenů,z nichž příští rok vyraší nové výhony.Do jisté míry se strom tímto způsobem i zahustí.Nevím ale,jak dalece se toto uplatní u černé borovice - já jsem doposud zakracoval jen borovice kleče,a u těch to funguje.Bývalo by bylo vhodnější,kdybyste zvolila jiný kultivar,nebo druh borovice - u borovice černé mi to dost připadá jako mrzačení - ale je to jen můj osobní názor.
houba: Je pravda,že tímto způsobem se dají borovice udržovat.Dělám to takto s borovicí,která je vysoká asi taky dva metry a i s klečí,ale je to pracnější a i když pomalu,stále narůstají.
schamann: Ahoj, rád bych se zeptal, zda má někdo zkušenosti s řezem třeba 30 letých borovic.
Nemluvím o kácení, řeším možnou záchranu celkem pěkných borovic černých uprostřed zástavby ve velkém městě.
Zajímá mne možnost tvarování, jak velký zásah takto vzrostlý strom snese. Jedná se o skupinu 5 stromů stejného věku, které v podstatě pouze stíní objekt, sousedovi padá jehličí na auto a to je tak vše. Napadá mě možnost vyholení kmenů do určité výšky. Díky skupině stromů by se to jistě dalo vytvarovat tak, aby to alespoň z dálky vypadalo dobře. Jeden strom je částečně napadený sypavkou. Zajímá mne, pokud s tím má někdo zkušenosti, jak takový zásah potom vypadá, čeho se například vyvarovat a podobně. Díky za rady..schamann
rudyf: Ahoj, s borovicami aj vzrastlejšími sa dá rezom účinne pracovať. Keď sa k tomu pridá nejaké to tiahlo na korekcie smerovania vetiev, tak sa dá dopracovať k zaujímavým výsledkom. Zaoberám sa týmito záležitosťami a zhodou okolností aj Pinus nigra takmer dvojmetrovej výšky tvad006-3-jpg,
alebo Pinus sylvestris pôvodne cca 9 metrový strom zrezaný na výšku cca 5m ben-pinus-baz3in1-jpg
alebo Pinus mugo cca 1,2m tvad002-7-jpg
Na uvedených stránkach môžete vidiet aj vývoj uvedených drevín po rokoch ...
Ospravedlňujem sa, ak nie je dovolené v príspevkoch podobné linky uvádzať - upozornite ma prosím a urobím nápravu. Ďakujem
cz
Borovice černá (Pinus nigra)
Borovice černá (Pinus nigra)
Další informace v článcích o rostlinách
Pinus nigra 'Hornibrookiana' - borovice černá Pinus nigra 'Hornibrookiana' - borovice černá
Původ: Odrůda vyšlechtěna v roce 1932 (Slavin). Původní druh rozšířen téměř po celé jižní Evropě od Španělska až po Krym a Malou Asi. Přirozeným výskytem zasahuje severně až do Rakouska, kde vystupuje až do výšky asi 1400 m n.m. Vzhled: Pomalu až zakrsle …
Pinus nigra 'Brepo' ® - borovice černá Pinus nigra 'Brepo' ® - borovice černá
Velmi ozdobná zakrslá forma borovice černé na kmínku - čarověníku. Pochází ze Švýcarska a jméno kultivaru bylo raději změněno z původního Pierrick Brégeon na Brepo®, což už si dokáží zapamatovat a hlavně správně napsat v celé Evropě. Tuto odrůdu zdobí …
Pinus nigra 'Toscana' - borovice černá Pinus nigra 'Toscana' - borovice černá
Toscana je další krásná odrůda borovice černé. Má pevné, vzpřímené, sytě zelené jehlice v svazcích po dvou. Roste středně pomalu do hustého, zaobleného keře. Díky své kompaktnosti a pravidelnosti najde uplatnění i v malých zahradách. Bude vypadat efektně …
Pinus nigra - borovice černá Pinus nigra - borovice černá
Synonymum: Pinus austriaca | Borovice jsou nádherné stromy, které najdete v širokém pásmu klimatu - od chladných severských zemí, až po rozpálené přímořské pláně. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, přesto nejkrásnější jsou divoce rostoucí borové hvozdy, kterým …