Hanka: Minulý rok jsem si koupila sazenice, v létě krásně kvetly smile, přes zimu jsem je nechala venku a letos už obrážejí wink. Podle literatury by měly po odkvětu a odstřižení květů ještě též léto znovu kvést, ale nestalo se tak. Odstřižené květy dávám do šatníku proti molům, ale prý je možné vařit i čaj.
YOS: Hanko, levandule je trvalka tak na 3-4 roky. Dá se rozmnožovat stejně jako buxus, řízky s 'prdýlkou' a ve stejném období. Na vnitřní užívání se používá málo. Nejlepší využití má odvar, který se přidává do koupelí, které uklidňují, harmonizují a tiší bolesti. Já mám levandulovými květy a rozstříhanými větvičkami vycpaný kulatý polštářek, na který pokládám konvici s horkým čajem nebo uvařenou rýží, pěkně zavoní. Hodí se výborně do vonných polštářů, které mám taky ráda. Suché větve pálím a kouřem dezinfikuji vzduch při hrozbě virů např. při chřipce. Ne každý má levandulovou vůni rád, takže jako dárek ji nikomu nedávám.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Ještě mne napadlo poslat tuto fotografii. Motám to všelijak a pak to visí ve skříni.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Levandule lékařská - použití levandule (Lavandula officinalis)
Levandule lékařská - použití levandule (Lavandula officinalis)
Další informace v článcích o rostlinách
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …
Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Tamní kolorit našince natolik nadchne, že se začne pídit po tom, zda si u nás může vytvořit něco podobného – i když v menším …
Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská (CALENDAR-COLORS) Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská
Velmi oblíbená a krásně vonící trvalka módního středomořského stylu. Odrůda Aromatico se vyznačuje pravidelným tvarem rostliny, velikými květy a vysokým obsahem vonných silic …
Lavandula angustifolia - levandule lékařská Lavandula angustifolia - levandule lékařská
Levanduli řadíme do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a základ jména najdeme v latinském slově lavare - mýt. Právě v antickém Římě se hojně přidávala do vody ke koupeli a její výluh byl také předchůdcem kolínské vody. Domovinou rostliny je západní oblast …
Lavandula angustifolia - levandule lékařská Lavandula angustifolia - levandule lékařská
Levandule lékařská, původem z východního Středomoří, je vytrvalý polokeř, který se dnes u nás v příznivých podmínkách lehce množí samovýsevem a zplaňuje. Je 30 - 60 cm vysoká. Má neopadavé kopinaté šedoplstnaté listy. Kvete od července do srpna. Celá …
Lavandula angustifolia -  levandule lékařská Lavandula angustifolia - levandule lékařská
Levandule – symbol Provance i na Vaší zahradě Levandule je rozhodně jedna z nejoblíbenějších bylinek. Kvetoucí rostlina je nezaměnitelná nejen svým vzhledem ale i vůní. Pěstování a využívání této rostliny sahá daleko do minulosti. Levandule je rostlina pocházející …
Osiva-semena.cz | 18.05. 2012
Lavandula angustifolia - levandule lékařská Lavandula angustifolia subsp. angustifolia - levandule lékařská
Výška: 50–100 cm; Období květu: červenec–září; Růstová forma: keř Aromaticky vonící kompaktní keřík, květenství na dlouhé stopce, přesahující keř …
Euromedia Group k.s. | 11.02. 2010