Eva N E: Tabák sivý - Nicotiana glauca
Čeleď : Solanaceae
Místo: Libanon

Tabák sivý roste v přímořské oblasti . Je to menší stromek , 2 - 4 m vysoký ,s poměrně slabými větvičkami. Má šedozelené hladké listy na dlouhých řapících. Žluté květy rostou na koncích větviček. Najdeme ho na holých stráních, na rumištích a kolem cest.  Místy roste jako plevel, který se rychle šíří.  Zkoušela jsem ho pěstovat ze řízku, nepovedlo se. Vydloubla jsem ho s kořeny, ani ten se nechytil. Velice rychle vadne a už se nevzpamatuje ani ve sklenici s vodou. Nejspíš ho lze pěstovat jen ze semen. ( nebo musí být dotyčný pěstitel šikovnější než já ) Kvete téměř celý rok.
cz
Tabák sivý (Nicotiana glauca)
cz
cz
YOS: Tabák sivý - Nicotiana glauca
Evi, viděla jsem ho růst ve Španělsku na okraji vyschlých koryt, které svádí dešťovou vodu z hor do moře. Zatím jsem v korytech vodu nikdy neviděla. Snad brzy na jaře nebo v zimě. Dočetla jsem se, že neobsahuje téměř žádný nikotin jak Tabák viržinský nebo Tabák selský, ale že obsahuje podobnou látku jedovatý alkaloid anabasin. Listy se dříve kouřily při rituálech a přidávaly se do nekvalitních cigaret. Čerstvé listy se dají přiložit při bolesti hlavy, nebo bolavý kloub. Skoro určitě se množí semeny.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Tabák sivý, květen (Nicotiana glauca)
Tabák sivý, květen (Nicotiana glauca)
Eva N E: Vidíš Dani, to jsem nevěděla. Takže přikládat listy při bolesti hlavy. Ty listy strašně rychle vadnou. A že roste u koryt vysychajících řek , to je dobrý postřeh. Tady roste i jinde. Ale jak jsem si všimla, má dlouhý kořen jdoucí do hloubky se spoustou postranních kořenů, takže nějakou tu vláhu z toho vyschlého řečiště ještě získá. Příště si sesbírám semínka. Jsou strašně drobounká a většinou se vysypou už na stromě hned po dozrání.
Editoval Eva N E (09.01. 2015 22:31:57)