klosova.anna@post.cz: Koupila jsem si u Starkla bílý balkonový převis (Achillea gipsy), roste stále vzpřímeně, co dělat, aby byl převislý? Stříhat, aby se rozvětvil nebo co jiného? Už má půl metru do výšky.
Dají se koupit semena této rostliny? Hledala jsem na jaře v různých obchodech, nenašla jsem.
Děkuji za rady:-)
cz
Řebříček bertám Gipsy White (Achillea ptarmica)
Řebříček bertám Gipsy White (Achillea ptarmica)
Marie Fárová: Nejdřív jsem se podívala, jak vlastně achillea gipsy vypadá. U Starkla je inzerována jako balkonová protěž, nikde ani zmínka, že vytváří převis. U Sieberze je prodáván jako řebříček balkonový, který nedorůstá do velké výšky. Já osobně bych ho nestříhala, jestli kvete, je to škoda.
YOS: Tento druh by měl být vzpřímený a ne převislý. Na bázi dřevnatí - souhlasí?. Určitě bych ho nestříhala, ale dala mu místo na zahrádce. Jeho léčivé účinky jsou silnější než jak řebříček obecný. Kořen je ostré chuti, dráždí. Osvědčený prostředek na kýchání. Jeho druhotné jméno  "ptarmica"=znamená kýchat. Květenství dlouho vydrží ve váze, dá se sušit a pak použít do suchých kytek nebo vazeb.

Všechno jde tak, jak má jít.
misoska: Jé, koukám stará trvalka ze zahrádky mé babičky, kterou já už pěstuji na zahrádce 25 let:)). Vhodná jako doplňková kytička do kytic - k růžím místo nevěstina závoje, krásná k sušení.