bilad: Mám dotaz- chtěla bych na zahradě osadit studnu břečtanem.Má někdo zkušenost, jestli se to chytne a popř. musí se to asi hodně stříhat,aby se to moc nerozlezlo,že? Díky za odpověď.
garten-a: Dobrá volba  - břečťan patří k našim oblíbencům pro své stalezelené listy. Dokáže porůst každý povrch. U kolmých stěn je nutnou podmínkou nedrolící se omítka. Stříhání bude určitě nutné.

Odkazy k tématu:
http://www.zahrada-cs.com/a/cz/3033-hedera-brectan/
http://www.zahrada-cs.com/a/cz/1784-hed … -popinavy/
http://www.zahrada-cs.com/e/cz/381-brec … dera-helix
http://www.zahrada-cs.com/a/cz/2355-typ … a-oporu-4/
Hedera helix - Břečťan popínavý

Garten.cz
ivbara: Osadila jsem břečťanem starou kamennou zeď, orientovanou na sever, udelali jsme pro nej dřevěnou oporu,roste pomalu,ale chytly se i  řízky.Koupila jsem  ruzné kultivary břečťanů, vypadá to velmi zajímavě,tak  začínám shánět další druhy.Máme kolem objektu  kamenné zdi jestě  nezarostlé,tak hledám další  vhodné stálezelené rostliny, i kvetoucí.
gapok: Minulý rok jsme zasadili břečťan, krásně se rozjel a teď po zimě jsou listy nahnědlé, ne všechny. Myslíte nedostatkem vláhy vysýchá? Poraďte. Děkuji.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, moc vás prosím o radu.
Máme na zahradě pnoucí se po zdi domu starý přerostlý břečťan (hedera helix s bobulemi). Ráda bych ho zachovala, ale potřebuje úpravu.
Nevím jak na to a do jaké míry si dovolit ho prořezat.

Má dlouhé šlahouny a pne se i po zemi. Když se podívám pod vnějšíí větve, vidím jen staré, suché  listy ale dost silné větve (stonky).

Mohu ho jen tak prostříhat  - dlouhé větve zkrátit nebo prostříhat i mezi větvemi aby se trochu prossvětlil a dole při zemi zkrátit ke zdi, co se pne po zemi, nebo jak prosím?
Taky nahoře (je vsoký asi 2,5 m) na zdi se mi to začíná pouštět od omítky, tak nevím, jestli stačí navázat a přitáhnout ke skobičce, že se to samo pak chytí?
Děkuji za radu. Hledala jsem všude na internetu, ale nic o postupu jsem nenašla.
S pozdravem H.Ch. Brno

Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den - prostříhat ho můžete, jak píšete,ale pokud máte hladkou omítku,tak ani po přivázání ke skobičkám se Vám neudrží. Mám týž problém u naší chalupy - na kamenném základu se drží dobře,ale nad ním,na hladké omítce, obílené vápnem,se drží jen asi 0,5 m, pak vlastní tíhou,během zimy se utrhne. Na jaře prostě to opadlé ostříhám a spálím,takž my máme břečťan jen do výše základu.Na hladké omítce se nechytá ani Parthenocissus tricuspidata(přísavník trojlaločný), i když jednou jsem jej viděl na hřbitově přirostlý i ke leštěné žule. Zdraví H.

Odpověď zaslaná mailem uživatelem janko39
Marcella: Dobrý den, břečťan jsem nikdy nehnojila a přesto intenzivně rostl. Měla jsem s ním porostlý celý plot.Čím víc jsem  ho střihala, tím víc rostl. Když ale měl plot v průměru skoro 3/4 m, celý jsem jej zlikvidovala.Nechtěla-li jsem mít šlahouny až na zem, jak popisuje H.CH. z Brna, byla údržba plotu pro mne velmi náročná. Mám  ale na jedné zahradní zídce břečťan panašovaný, je krásný,neroste tak bujně, prakticky ho ani nemusím střihat a žlutozelená barva je velmi dekorativní. Vřele doporučuji.
Jinak s výsadbou obyčejného břečťanu na příklad ke zdi domu je třeba dobrého uvážení-mě způsobil pojistnou událost, když mi při velkém větru strhl celou zeď,včetně lucerny.
Další informace v článcích o rostlinách
Škodí břečťan stromům? Hedera helix - břečťan popínavý Škodí břečťan stromům?
V podstatě lze říci, že břečťan dřevinám přímo neškodí, a protože není parazit, ani jim neodebírá živiny. Na kmenech se pevně přichycuje příčepivými kořínky v prasklinách a prohlubních borky, a stromy bezprostředně neohrožuje …
Břečťan kvete na podzim Břečťan kvete na podzim
Velice oblíbené jsou dřeviny kvetoucí v neobvyklých ročních obdobích, protože vyplňují měsíce chudé na květ. Jednou z takových rostlin je břečťan popínavý (Hedera helix), zastoupený řadou kultivarů odlišných vzrůstem, tvarem, velikostí a barvou listů …
Architektura zahrady | 06.10. 2002
Hedera helix 'Atropurpurea' - břečťan popínavý (READERS DIGEST VÝBĚR) Hedera helix 'Atropurpurea' - břečťan popínavý
Zelené žilky tvoří nápadný vzor na velkých fialově zelených pětilaločných listech. Mrazuvzdorný …