dindi22: V skratke pre tých, čo sa im nechce čítať články:D
Zálievka-v lete raz za 1 týždeň, v zime raz za 2 týždne, buď kúpaním vo vode(30 minút), alebo preliatím...A stačí menej vody, než viac a mali by byť premokrené... Nesmú stáť na vode, aby im neodhnili korene!!!!

Substrát-ak máte nové orchidejky, nemusíte sa tým ešte zaťažovať, stačí ich presádzať až každé 2-3 roky...Ale pre Phalaenopsisy je najvhodnejší substrát s čo najväčšími kúskami toho dreva...Nemôže byť zasadená v obyčajnej zemi...Substrát musí byť vzdušný!!! Iné druhy orchideí môžu byť zasadené aj v inom druhu substráte. Napr. Miniphaly sú sadené v machu...

Teplota Sú to tropické kvety, takže je jasné, že znesú teplo. No týmpádom potrebujú aj dostatočné vlhko. Docielite to tým, že medzi kvety postavíte pohár s vodou, ktorá sa bude odparovať, a orchidee si budú brať, koľko potrebujú.A to teplo...ja ich mám postavené na parapetnej doske. V lete neriešim teplotu, no v zime kúrime, ide na nich priamo teplo z radiátora a nevadí im to...V izbe máme tak 20-22 stupňov. Ana noc kúrenie vypíname, čiže teplotu majú cca 15 stupňov. Možno to znižovanie teploty na noc im robí dobre, keď mi neustále kvitnú:D

Svetlo-potrebujú veľa svetla, hlavne v zime, keď je ho nedostatok. V zime mávam žalúzie vytiahnuté, v lete, pri priamom slnku žalúzia zatváram, lebo im hrozí spálenie listov a týmpádom môžete prísť aj o celú orchidejku. Ale potrebujú veeeeeľa svetla...Najlepšie je držať ich blízko okna, napr. na parapete alebo na stole pri okne. A nedržať ich zbytočne v okrasných črepníkoch, pretože sú známe tým, že silu čerpajú práve korenmi zo svetla...
cz
Orchideje
Orchideje
Jan Kraus: děkuji dindi22 ... tohle je super a konečně se jim začíná dařit....  cool

dindi22 napsal(a):

V skratke pre tých, čo sa im nechce čítať články:D
Zálievka-v lete raz za 1 týždeň, v zime raz za 2 týždne, buď kúpaním vo vode(30 minút), alebo preliatím...A stačí menej vody, než viac a mali by byť premokrené... Nesmú stáť na vode, aby im neodhnili korene!!!!
....

martan: Dobrý večer,
ráda bych se zeptala zkušených pěstitelů orchidejí na pro mě zvláštní úkaz,který mi vytvořily moje orchideje.
Orchidej mi vytvořila květenství pěti květů a u dvou květů chybí vnitřní korunní lístky - petaly. Už se mi to stalo u druhé orchideje,máte s tím někdo zkušenosti. Je to nějaká chyba? Dříve se mi to ještě nestalo.
Děkuji za odpověď.
Další informace v článcích o rostlinách
Orchideje:  Paphiopedilum - střevičníkovec Orchideje - co jsou to orchideje? (1)
Květ orchideje Orchidejovou horečku probudily u Evropanů především velké barevné květy tropických zástupců těchto rostlin. Dnes stojí v oblasti zájmu i jiné znaky, např. podobnost květů s hmyzem (tak jako tořiče z rodu Ophrys), malé rozměry miniaturních orchidejí …
Rebo Productions CZ | 07.11. 2008
Orchideje Orchideje - co jsou to orchideje? (2)
Listy Jako u všech zelených rostlin i listy orchidejí přeměňují za pomoci světla anorganické látky na organické, tedy provádějí fotosyntézu. Mají sice stavbu jako normální listy, ale přesto se liší. Listy mohou být okrouhlé, podlouhlé, měkké nebo dužnaté …
Rebo Productions CZ | 11.11. 2008
Orchideje Orchideje
Orchideje jsou královnami mezi pokojovými květinami. Těšte se tvary a barvami atraktivních květů a dejte svému domovu exotický ráz. Zahradnická praxe – autor názorně vysvětluje, jak nejlépe orchideje pěstovat, jaký substrát používat a jak správně zalévat …