Votýpka: Kosové patří k naší zahradě a snad i ke kraji dlouhá léta. V okolí bývaly rozsáhlé sady třešní, jen naše zahrada mívala před půlstoletím 3 vysokomeny srdcovek, další vysokokmeny chrupky a višeň. Plodů bylo hodně, na nějaký ten plod který okloval kos se nekoukalo. Měli jsme celý špajz třešňových kompotů,víno i kořalku z těch plodů. Kosové si zde přišli na své, nejen kosové ale i kuna je ráda konzumovala. Doba se změnila dnes máme na zahradě dva vysokokmeny nejrannější třešně jednu velkou sladkovišeň, jednu chrupku a morrelu - višeň. Bohužel jsme v celém okolí zahrádek kolem nových a rekonstruhovaných vilek jediní kteří třešně nevykáceli a nenasalili ¨si k anglickému trávníku jen okrasné stromy. Naši zahradu si kosové považují. Od půl páté nám zpívají, hnízdí zde a my si jich vážíme. Celou zimu je s jinými druhy ptactva krmíme.V zimě si cenní nakrájená jablka i jiné dobroty z našeho stolu.Má téměř ochočeného kosa, který pilně krmí své ratolesti.Tento pan kos na mne již ráno čeká a hned jde za mnoü a je velmi rád když se hrabu v záhoně. To je na 20 cm od mé lopatky a pečlivě vybírá larvy a různýho kmyzu i žížaly a nosí je stále hladovým mláďatům, která jsou již dne větší než on.Také nám je přivedl ukázat. Mimo to že mi pomáhá viděl jsem, že když měl v zobáku plno svižně hrabal jako slepice. Nic mu neunikne.Těch pár třešní na vrcholku stromů mu rád přenechám.Vždy v kruté zimě jsem je krmil i kompotovanými třešněmi a jak jim to šlo k duhu.
YOS: Votýpka, takových jako jste Vy více. wink Váš příspěvek se velice dobře četl. smile Já znám horší škůdce třešní - špačci. big_smile Jsou jich velikánská hejna a na stromě nezbyde téměř nic, jen trochu dole. Slyšela jsem, že je dobré nahoru ve stromě umístit budku pro špačky. Tato špačcí rodinka si pak své teritorium hlídá a ostatní špačky nepustí do stromu. Takže škody jsou pak téměř minimální.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: Votýpko, stejný problém máme na chalupě. Ve velkém okolí sousedé udělali ze svých pozemků okrasné zahrady bez ovocných stromů a tak se špačkové slétávají na naši zahradu. Ve velkém to odnášejí raná jablka, ze kterých máme v posledních letech hodně málo. Manžel ověšoval stromy nastříhanými pásky alobalu, vyřazenými CD, ale ptáci si z toho moc nedělají, zvyknou si.