Votýpka: Vyrůstal jsem jako syn zapáleného pomologa, který nedovolil v sadu pěstovat žádnou zeleninu ani květiny. Jeho zahrada byla pomologickou sbírkou stovek sort ovocných stromů. Až dnes uznávám jeho zásady, především  proto že prosazoval že pravokořenné ovocné stromy jsou stejně kvalitní jako ty na používaných podnožích EM atd. Před 40 lety zavedl u nás pěstování plodících meruněk z pecek staré měruňky parně Velkoavlovické,. Vše co vysadil vyrostlo v krásné zdravé a plně plodící meruňky za které by se nestyděli ani Jihomorované. Mrazy neškodily, sucho neškodilo, mrtvice nebyla a nejstarší strom umrzl až v letošní zimě ve věku 76 let. Protože jsem měl s otcem diskusi i možnosti založit skalku, věnoval jsem se travinám. Studoval jsem druhy které se u nás na zahradě vyskytovaly. K úžasu jich bylo kolem dvaceti druhů. Dříve se nesekal trávník jako dnes sekačkama na "ježka".To v červnu se kosou posakal trávník i 60 cm vysoký, tráva se usušila pro králíky. Potem se sekalo opět jednou až dvakrát do podzimu. Žádné zavlažování. Porovnával jsem druhy které byly na naší zahradě se sousední loukou, která od nepaměti nebyla obdělávána jen se zde sekala tráva pro zvěř.  Překvapilo mě, že u nás zahradě byla druhová skladba stejná. Navíc i hmyz  především sarančata motýly aj byly stejné druhy. Pak ještěrky atd. Nyní hospodařím jako důchodce na zahradě sám. Vážím si původních druhů trav a vždy na části zahrady nechám vysemenit traviny bez sekání. Doporučuji těm, kteří chtějí u nás mít zavlažovaný anglický trávník, který jim dá dost práce, aby se vrátili alespoň na části svého pozemku k domácímu "českému" trávníku a ¨nebudou se bát mechu,dvouděložného "plevele", naopak nebudou muset zalévat, trávník jim vykvete sedmikráskami, jetelem, rozrazilem, pampeliškami jitrocelem a td. Navíc budete v prostředí jaké měli naši předkové a to jistě stojí za to.