Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, již po několikáté se snažím ze semínek vypěstovat lilii zlatohlavou. Semínka jsem si sama nasbírala na podzim na rostlinkách. Snažila jsem se je už zasít volně do země, nic. Pak jsem to zkoušela doma, podobně jako letničky do výsevního substrátu, taky nic. Další pokus byl rozhodit je jen po povrchu substrátu, zatím také nic. Poraďte, jak na ni vyzrát. Moc se mi tato květinka líbí a u nás se v přírodě pomalu vytrácí, chtěla bych ji zachovat. Děkuji a přeji hezký den. J.N.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Lilie zlatohlavá - tady to s výsevem není až tak jednoduché. První předpoklad zdaru je,aby semena byla klíčivá. To neovlivníte,je to dáno úspěšným opylením,které zajistí hmyz. Tento druh lilie klíčí velmi dlouho a první lístek může vytvořit až druhý rok od výsevu. Semena vysévejte po sklizni do květináče a nechte jej založený v záhonu na zahradě. Semena zasypejte vrstvou zeminy,aby byla přikryta asi 1 cm zahradní zeminy a povrch ještě lehce posypte pískem. Opatrně zalévejte. Semena absolvují přes zimu v přírodě běžný proces přemrznutí a na jaře mohou začít klíčit. Přeji mnoho trpělivosti a úspěchů Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, chci se zeptat na výsev semen lilie zlatohlavé. Jestli zralá sebraná semena vysévat už teď na podzim nebo až příští rok na jaře a zda rostlinky předpěstovat nebo vysít přímo na záhon...Děkuji. V
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, výsev dozrálých semen Lilium martagon se provádí ihned po sklizni, do většího květináče založeného do záhonu. Výsev musí projít přirozeným obdobím chladu a přemrznout. Ke klíčení dochází příští rok na jaře, je velmi pomalé a některá semena mohou dokonce klíčít teprve druhý rok na jaře. Pěstování lilie zlatohlavé z výsevu potřebuje opravdu dobrou trpělivost, ale přeji mnoho úspěchů Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi