Květule: Příspěvek se týká bylinek, léčivých možností,hlavně pěstování. Na tyto stránky jsem se dostala kvůli jedné bylince - bodláku. Ostropestřec marianský, možná i jiné druhy, které by pomohly játrům. Podotýkám,že hlavní onemocnéní jater způsobila houba čechratka podvinutá, za syrova jedovatá. Při tepelné úpravě asi dobrá. Manžel si ji jen kousek nechal povalovat po jazyku, ,,jestli pálí,, A sběr s babičkou nebral konce, tak ji omylem z nudy spolkl. Večer šel na pivo, a i když nyní nepije má jat. testy na hranici. Proto chci pěstovat ostropestřec, ať je s ním jakkákoli práce. Jí se prý jen semena. Na tomto webu po mě chtějí,abych koupila 40 semen za 600,-Kč. Snad je jiná cesta, musím se tím ještě probrat. Napište mi, jestli máte s pěstováním zkušenosti. Semena bych zaplatila.
Jan Kolman: Ostropestřec mariánský - Silybum marianum, je jednoletá n. dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovité - Asteraceae, má výrazně bíle skvrnité listy, zákrovní listeny jsou ukončeny dlouhým ostnem. Jeho pěstování je celkem snadné, ale získat semena z vlastních rostlin může být problematické - jeho květy bývají napadány bejlomorkamiLarvy bejlomorek vyžírají základy semen ještě když rostlina kvete, takže rostlina sice odkvete, ale semena bývají vyžraná nebo znehodnocená. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem se snažil vypěstovat ostropestřec pro syna. Nakonec jsem semena koupil v lékárně.

Pozor na záměnu s rostlinou ostropes trubil - Onopordum acanthium ze stejné čeledi. Je to, podobně jako ostropestřec, rostlina připomínající bodláky a pcháče, ale listy jsou bez bílých skvrn, zákrovní listeny jsou krátké.
Vladimír Vytásek: Velmi dobře, ostropestřec mariánský je nenáročná jednoletá rostlina ,  je však větší a potřebuje  mnoho místa.  Krásný dekorativní velmi pichlavý bodlák, semínka, která jsou léčivá se sklízejí těsně před dozráním,  aby měli nejvyšší kvalitu. Při sušení dozrají.  Tato rostlina roste v každé půdě, která není příliš  mokrá.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Silybum marianum - ostropestřec mariánský Silybum marianum - ostropestřec mariánský
Čeleď: hvězdnicovité; výška: 20–150 cm; doba kvetení: červen–září; jednoletá až dvouletá bylina Již ve starověku byl ostropestřec mariánský používán nejen jako léčivá rostlina, ale i jako zelenina. Plody mohou pomáhat při natažení svalů a proti …
Euromedia Group k.s. | 10.08. 2009