Lucka H: Zdravím... smile byla bych moc ráda, pokud by mi mohl poradit někdo zkušenější s pěstováním kanadských borůvek... Mám docela velký balkon a tak jsem loni pořídila dva keře, odrůdy Goldtraube 71 a Berkeley a letos ještě přibyl jeden keřík Northland. Těšila jsem se, jak budu sklízet, ale bohužel se mi nedaří. Berkeley jsem teď na jaře přesadila do většího kontejneru s rašelinou ještě před rozkvětem, ale najednou mi spousta větviček začala zasychat od špičky, včetně květů..netuším proč... Zalívám přiměřeně, hnojím hnojivem pro borůvky - kyselomilné rostliny...
No a na nejnovějším přírůstku Northland jsem objevila tento týden mšice a netuším, jak je šetrně zlikvidovat, aniž bych poškodila již napůl vytvořené plody... sad
cz
Kanadská borůvka Berkeley (Vaccinium corymbosum)
Kanadská borůvka Berkeley (Vaccinium corymbosum)
cz
Kanadská borůvka Berkeley - uschlé květy (Vaccinium corymbosum)
Kanadská borůvka Berkeley - uschlé květy (Vaccinium corymbosum)
Jan Kolman: 1. Stručný návod k pěstování najdete např. na webové stránce www.skolky.cz/vaccinium.pdf, dále na : hobbyzahrada.cz/clanky-pestovani_rostli … oruvky.htm, ale ani v jednom z nich není nic o pěstování v kontejnerech na balkoně.

2. To, že Vám keřík zasychá, může být vada dotyčné sazenice a Vy na tom nemusíte mít vinu. Pokud má dostatečnou zálivku ( nesmí přeschnout, ale ani stát ve vodě ), vyčkejte. Nesnažte se ale přimět je k růstu zvýšeným hnojením - mohlo by to vést k zasolení půdy v kontejneru a k poškození kořenů.
Také Vám ty větévky mohly namrznout - letos zmrzlo kdeco - mně např. i bobulky rybízu.

3. Pěstování borůvek v kontejnerech na balkoně není právě nejvhodnější způsob. Bývají to v dospělosti docela velké keře - výška 1,5 - 2 m, šířka 1 - 1,5 m, samozřejmě podle odrůdy. Aby mohly dobře vegetovat, potřebují nádoby o velikosti nejméně 50x50 cm, ale ani tak nemohou dát takovou úrodu, jako kdyby byly vysazené ve volnu, na zahradě.

4. S napadením borůvek mšicemi jsem se ještě nesetkal, ale asi to možné je. Zkuste postřik tabákovým výtažkem nebo rovnou namáčení napadených letorostů ve výtažku. Stačí nejobyčejnější tabák, nearomatizovaný, jako byl např."Taras Bulba" - 50g tabáku přelijte 2l vřelé vody, po vychladnutí proceďte přes pláténko a můžete stříkat nebo namáčet, podle potřeby i opakovaně. Myslím, že tabák nezanechává žádná škodlivá rezidua, plody stačí opláchnout.
Jinak na mšice platí např. FAST nebo PIRIMOR.
Editoval wochozsky (30.05. 2012 09:35:52)
Lucka H: Dobrý den, díky za cenné rady smile Ten postřik s tabákovým výtažkem určitě vyzkouším, jistě to bude lepší než nějaká chemie... Boj s breberkami je nekonečný... hmm
To, že mohla namrznout asi nemohu vyloučit, i když jsem se opravdu letos snažila poctivě vše večer sklízet z balkonu, aby mi mráz rostliny nepoškodil... Bydlím na Vysočině, takže mrazíky přes noc jsme měli skoro týden. Zřejmě to odnesla i azalka, u které mi náhle uvadly všechny květy... sad
Vím, že je rostlinám v zahradě nejlépe, ale já tu možnost nemám, tak se snažím přizpůsobit menšímu prostoru... smile Konkrétně u borůvek jsem se často setkala v různých článcích a diskuzích s označením "balkonová borůvka", tak jsem do toho šla, i když se musím smířit s občasným prořezáním a menším výnosem...  neutral
Tak snad se nějak vzpamatují... smile Letos budu mít asi více brusinek než borůvek... cool
YOS: Lucko, já zkušenosti nemám, ale byla jsem v Modřicích u Brna v zahradnickém centru pana Brabce a vzala jsem si domů časopis 'Zpravodaj' č. 67, kde radí stejně jak pan Wochozský. Velký kvetináč, uvádí 60 x 60cm, rašelinový substrát,  nejméně 2 rostlinky (asi 1m od sebe), sluníčko nebo mírný stín. Zasadit 2-3 cm hlouběji, něž rostl v původním květináči a namulčovat vysokou vrstvou kůrou, aby hlína nevysychala tak rychle. Mšice se vždy objeví, když rostlinka trpí. Stejně jako u lidí. Trpí-li psychicky, onemocní.  Myslím si, že se Vám vynaložené investice vrátí, protože borůvky jsou úžasně dobré a zdravé a ..... nepostříkané, mňam, mňam.

Všechno jde tak, jak má jít.
pepxx: Borůvka chce vlhko a polostín. Raději u severní zdi,kde se tvoří mech. Ocení mulč rozdrcenou travou, jehličím, rašelinou. Chce hodně a pravidelně vodu. Pozor na vápno v širokém okolí ! Vápno se k borůvce může dostat např. splachem při dešti. Stačí trocha vápna a už žloutnou listy.
Tabáku bych se vyhnul. Je horší než chemické postřiky.
Vygooglite si, jak silný tabákový odvar Vás dokáže otrávit. sad((