jacktenrek: Sléz maurský - Malva mauritiana
Tato bylina, hezky lákající včelky a mající krásné fialové květy je určena pro svůj vysoký obsah slizovitých látek a nejen jich - jako jedna z velmi účinných bylin proti kašli a na odhlenění. Sléz je jednou z mála léčivých bylinek, které nemají vedlejší účionky a mohou jej bez obav používat těhotné I kojící ženy I male děti především při kašli a bronchitidě spolu s jitrocelem. K obkladům a omývání se používá při atopickém ekzému u dětí, tlumí zánětlivost, ruší svědění a obnovuje normální stav pokožky.
Editoval jacktenrek (05.06. 2012 14:19:06)
bresticova: Mám malú otázku - keď pestujem slez, konkrétne Malva sylvestris, tak ten asi liečivý nebude. Alebo áno? A ak je liečivý, čo z neho môžem použiť?
No a vrátim sa ešte k tomu slezu maurskému. Z toho možno na odhlienenie použiť trebárs na čaj ktorú časť - a zo skorocelu ktorú časť rastliny? Konkrétne pre malé dieťa.
Ďakujem.
jacktenrek: Pardon zapomněl smile jsem sbíraji se květy nejlepe za sluníčka a Malva sylvestris tedy sléz lesní má podobné učinky, ale je slabší .. Skorocel bude jitrocel - tedy kopinatý a tam se jedná především o list .. Vynikajici je jitrocel s mateřídouškou - sirup ( 1 díl mateřídoušky :3 díly jitrocelu nakrajel a dal do sklenky 3 litrové a co 5 cm prosladil ( cca 3/4 kg cukru ) a udusal co to šlo .. nechal 4 dni potit a poté scedil - ale lepší je to vymačkat ručně vytěžíte více s tohoto množství jsem mel cca 3/4 litru ..slít do tmavých sklenic a dát do lednice wink )
Editoval jacktenrek (05.06. 2012 14:27:20)