Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu k buxusům, které mám v nádobách na terase. Na zimu jsou květináče zabalené jako ochrana před mrazem, teď mi ale oba buxusy začaly zabarvovat listy do oranžova. Během mrazů jsem nezalévala, teď po nárůstu teplot nezalévám nepravidelně (spíš v závislosti na počasí), ale půda se zdá být vlhká... Mám víc zalévat, zastřihnout, přihnojit, přesadit...? Předem děkuji za radu.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, zbarvení buxusů v zimě do oranžova je vcelku běžné. Listy později opět zezelenají. Co se týká zálivky,tak doporučuji zalévat tak,až proteče voda odtokovým otvorem. Mnohdy se může zdát zemina v horní části květináče vlhká,ale ve spodní části,kde je nejvíce kořenů,může být suchá. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, měla bych na Vás velkou prosbu. Poraďte mi prosím, jak bojovat se škůdci na buxusu. Minulý rok jsem si na balkon koupila buxus pyramidalis, přezivat jsem o nechala v místnosti, ve které bylo tak 17-18 stupňů. I přes stálou zálivku buxus začal velice prosychat a v současnoti už má jen velmi málo zelených lítků. Dnes jem si všimla, že na dnu květináče jseou malí černí broučci. Na listech ani v hlíně vidět nebyly. Když jsem však hlínu začala prozkoumávat důkladněji, nalezla jsem v ní spoustu malých vajíček.  Buxus jsem přesadila a zalila vodou se špetkou hypermanganu. Dá se stromek ještě zachránit? Jak bojovat proti škůdcům? Existují nějaké vhodné postřiky? Děkuji Vám za Vaši radu. M
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Max: Dobrý Den , Prosím O Radu !!!!
Ma Dva Buxusy V Kvetinaci  Prvni Rok Od Koupeni Sly Vcelku Dobre Ale Letos Po Zime Zacaly Hned Z Jara Zloutnout - Okrova Barva  - Vypadaji Jako Suche .. At Delam Co Delam Stale Se To Rozsiruje.. Muzete Mi Nekdo Poradit Co S Tim??
jitula: Stříhání zimostrázu
Buxus, tedy zimostráz už můžete rozhodně stříhat, nejlépe plotovými nůžkami, pokud jsou to větší keře. Pokud je to menší např. solitéra, tak bych volila možná raději zahradnické nůžky, jednotlivé lístečky se tak nenaruší. Protože jinak ano, a ty narušené většinou zasychají a nevypadá to moc dobře. Máme na zahrádce taky jeden, dáváme si na něm záležet a pravidelně ho sestřihujeme. Dokonce jsem teď slyšela, že čím více se zastřihuje, tím lépe. Třeba prý i až patnáctkrát za sezonu. Zvláště potom odřezat načernalé části, které mohly způsobit mrazy.
Další informace v článcích o rostlinách
Buxus - zimostráz Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (1)
Zimostráz je jednou z nejoblíbenějších okrasných dřevin. V tomto článku naleznete vše podstatné o jeho pěstování i množení …
Buxus sempervirens - zimostráz vždyzelený Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (2)
7) Množení řízky – velké rostliny v krátké době Řízky zimostrázu zakořeňují a rostou sice pomalu, ale zato spolehlivě. Chcete-li rychle mít velké rostliny, rozmnožte si je z řízků, které jsou už 20 až 30 cm velké. Velmi dobře zakořeňují řízky s patkou …
Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý
Pomalu rostoucí stálezelený keřík ploše kulovitého tvaru, listy drobné jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Výška do 60 cm. Velmi pěkná odrůda drobnolistého buxusu vhodná do předzahrádek, átrií, do okolí teras, laviček, i jako součást trvalkových záhonů …
Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený
Středně rostoucí stálezelený keř pyramidálního tvaru, listy sytě zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do živých plotů. Původ: Zimostráz je původně rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený
Pomalu rostoucí stálezelený keř, listy jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do nízkých živých plotů a záhonových lemů. Původ: Původní druh je rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz
Zimostráz je u nás dost známý a oblíbený a i když má české jméno, častěji mu říkáme latinským jménem buxus. Je to neopadavý keř a pokud si z nich nevystřihujete nějaký určitý tvar, nevyžaduje žádnou péči. Aureovariegata je zvláštní odrůdou buxusu …
Buxus sempervirens - zimostráz Buxus sempervirens - zimostráz
Velmi nenáročná dřevina; suchá stanoviště, ale dobře prospívá také v mírném stínu; není citlivá na saze a zplodiny všeho druhu; po mnoha letech 5–6 m vysoká; růstové formy různé, většinou široké keře; snáší i důkladný sestřih (důležitá rostlina …
Euromedia Group k.s. | 26.05. 2008
Buxus sempervirens - zimostráz obecný Buxus - zimostráz
Málokterý keř má tak dlouhou zahradní tradici jako stálezelený zimostráz. Už v antice zdobily zimostrázové živé ploty římské dvory a venkovské statky. Ve středověku stříhané stěny zimostrázu pomáhaly vytvořit v klášterech tichá místa vyhrazená meditaci …