Garten.cz (Zahrada-cs.com): Prosím, poraďte,jaké použít keře k plotu (slunečné místo, podhůří), které by zabránily nepěknému výhledu na sousedovic binec. Potřebujeme osázet zhruba 15 m,nejlépe samozřejmě něco,co je stálezelené a rychle to roste :-) A ideálně kdyby to ještě občas kvetlo :-) Předem děkuji za radu a zdravím Vás. HP
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, záleží na tom,jak dlouho se ještě hodláte dívat na sousedův binec. Nejrychlejší je připevnit na oplocení rákosové rohože, speciální stínící zelenou tkaninu nebo v poslední době jsem viděl velmi hezké a oproti rákosu trvanlivější stěny upletené z vrbového proutí. Efekt je okamžitý, přírodní materiály vytváří pěkné pozadí,před které pak můžete zasadit dřeviny nebo trvalky dle libosti. Jinak k vytváření tzv. živých plotů se jak je obecně známo nejčastěji používají thuje, tisy, cypřišky. Jsou stálezelené,ale květů si moc neužijete smile. Zdraví Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Šárka Zitová: Pokud by Vám nevadilo, že to nebude stále zelené, doporučuji vrby, jsou nádherné po celý rok a to i v zimě, jen poměrně rychle rostou , což může být výhoda pro ty, kteří si rádi s vyhrají s jejich tvarem, pokud mezi ně nepatříte, doporučuji klasiku- bobkovišně, jsou pěkné po celý rok a krásně kvetou, ozdobou jsi i pak jejich plody
janko39: Vrby se na živý plot nehodí - jsou příliš rozložité, zabíraly by spoustu místa a stříháním se upravovat nedají. Do podhůří se zase příliš nehodí bobkovišeň - pravděpodobně by stále namrzala.
  Výběr dřevin záleží m.j. na tom, jak vysoký plot chcete mít - pro vyšší plot, který by měl zakrývat sousedův binec, jsou
z listnatých dřevin  nejvhodnější na stříhané  živé ploty : Ptačí zob obecný - Ligustrum vulgare, tavolník Van Houttův - Spiraea vanhouttei, habr obecný - Carpinus betulus
  z jehličin : tis obecný sloupovitý - Taxus baccata Fastigiata, tis střední Hicksův - Taxus media hicksii, cypřišek lawsonův Alumii - Chamaecyparis lawsoniana Alumii nebo Columnaris,   jako poslední uvádím sice oblíbené, ale přece jen hřbitovně působící zeravy - Thuja occidentalis

Je možné rovněž vysadit jako živý plot nestříhané kvetoucí okrasné keře, u nichž se jen dělá po cca 3 letech průklest, nebo jako živý plot vysadit některé z vyjmenovaných plotových dřevin, ty tvarovat řezem a jako předsadbu kvetoucí keře, což spojí dvě funkce - clonící a okrasnou.
Mirka F.: Doporučila bych nejlépe asi túje. ou celkem nenáročné na půdu a rostou docela rychle. Hlavně si nepořizujte buxus. Za prvé je dost drahý a za druhé, pokud si koupíte malé rostlinky, tak se na sousedův binec budete dívat celý život. Buxus je dost náročný a hlavně roste strašně pomalu! Ptačí zob je také fajn,ale na zimu opadává a je pak celkem nevzhledný a je skrz něj vidětsmile
YOS: Živý plot z tůjí je sice krásný, ale jsem zastáncem kvetoucích keřů a nejlépe s bobulemi. V posledních letech se hodně vysazují převážně jehličnany, protože jsou stálezelené. Chybí kytičky pro včeličky, pestřenky, čmeláky, motýly a jiný užitečný hmyz a potrava pro ptáky. Nastává nerovnováha, kde se daří nemocem a jen určitému druhu hmyzu. U nás v obci se v posledních letech rozšířila např. rez hrušňová, která přezimuje na okrasných jalovcovitých druzích. sad  Královna mezi stálezelenými keři je pichlavý keř hlohyně. Krásně bíle kvete a plodí oranžové bobule. Pro nás jedovaté, ale pro ptáky ne. Dá se stříhat nebo vyvazovat (v rukavicích) a vést podle potřeby.  Další vhodné jsou zlatice, kaliny, brsleny, zimolezy, lísky, hlohy, skalníky, dřišťály, cesmíny...).  Nebo  co rychle roste je bambus, pěkně za větru šustí a v zimě je taky zelený a houstne sám od sebe.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Bambus ve své kráse
Bambus ve své kráse
cz
Hlohyně šarlatová - hlohyně na podzim a v zimě (Pyracantha coccinea)
Hlohyně šarlatová - hlohyně na podzim a v zimě (Pyracantha coccinea)
cz
Hlohyně šarlatová - hlohyně na v květnu a červnu (Pyracantha coccinea)
Hlohyně šarlatová - hlohyně na v květnu a červnu (Pyracantha coccinea)
cz
Zlatice - dál je bobkovišeň a úplně vzadu je Tůje (Forsythia x intermedia)
Zlatice - dál je bobkovišeň a úplně vzadu je Tůje (Forsythia x intermedia)
Marvella: Kvetoucí keře jsou samozřejmě asi nejkrásnější, ale mohou být jen tam, kde člověk nešetří prostorem a místo není ve stínu. Rychle rostou i šeříkovce, krásně kvetou, jsou obsypané motýli - úplně trefně jsou nazývány motýlými keři, ale musí být na slunci. Mám z nich část stěny k sousedům a je to opravdu krása. Navíc si můžete vybrat z mnoha barev. Ale je to keř rozložitý
YOS: Marvelo, mám taky šeříkovce - Komule Davidova, ale jelikož je nemám na chráněném místě namrzají a jsou stále nevzrostlé. Když jsem je měla u domu, byla to nádhera, ale jak píšete je opravdu rozkladitý. Nedalo se kolem něj volně chodit. Na jednom květu seděli i 4 motýli.  Vyfotit se mi je však nepodařilo, trvalo mi to zřejmě moc dlouho. Toto je foceno už u plotu.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Komule je opravdu keř pro motýly (Buddleja)
Komule je opravdu keř pro motýly (Buddleja)
Marvella: Dobrý den Yos, mám některé též na nechráněných místech a když namrznou, stříhám je až u země a vždy obrazí. Zvlášt náchylný je bílý a hodně tmavě fialový. Některé právě podle toho, jak je potřebuji veliké stříhám razantně na jaře kousek nad zemí, některé tak v půl metru, ale mám i takové, že je nestříhám vůbec a jsou to již několikametrové krásné keře. Nemám moc dobrou zkušenost se zakrským druhem, protože mi neobráží tak, jak jsem zvyklá u těch ostatních. Ale je pěkný i ten. Mám hodně barev, ale nejvíc se mi líbí ty fialové, sytě fialové a růžové. Žlutý i smetanový sice krásně kvetou, ale jejich barva není v té letní nádheře tak výrazná. Marcela
ivir: Živý plot, nebo alespoň jeho část, lze také vysázet z Rosy rugosy. V létě krásně kvete a hlavně voní, lístky sbírám do potpouri nebo zaleju do olivového oleje, lisovaného za studena a používám pak jako tělový olejíček. Na podzim se objeví velké plody šípků, které sbírám na čaj a co nesesbírám, slouží ptáčkům jako potrava v zimě. Keře téměř každý rok zastřihujeme, protože rostou opravdu rychle. Jeho větve jsou dost pichlavé, ale jsou tak zase zárukou ochrany před nezvanými hosty.
tuzka2: Dobrý den,

budeme se stěhovat do RD a potřebujeme vysadit živý plot. Četla jsem si různé příspěvky, ale nemohu se rozhodnout, jaká varianta by byla nejlepší (popř. i návrh na jinou vhodnou variantu). Jedná se spíše o slunnou zahradu se suchou půdou. Z toho co jsem si přečetla bych volila z těchto možností:

- Jilm sibiřský, nevýhoda - hodně vysemeňuje a je napadán jilmovou nemocí a listy chutnají všelijakým broukům
- Zimostráz obecný nebo malolistý, nevýhoda - pomalu roste, na slunci hnědnou listy
- Ptačí zob, nevýhoda - vytváří jedovaté plody (ale nevím, zda i v případě, že se zastřihává)

Prioritou pro nás je - rychlý růst živého plotu, vzhledem k tomu, že máme děti - bez jedovatých plodů. Nechtěli bychom keře jehličnaté.

Děkuji za radu. Strakoňová smile
Další informace v článcích o rostlinách
Živé ploty: kvetoucí tavolník van Houtteův Živé ploty - výsadba a péče o volně rostoucí živé ploty
Příprava půdy před výsadbou volně rostoucích živých plotů se v zásadě neliší od toho, jak připravujeme zeminu pro tvarované nebo nestříhané živé ploty. Neprovádí se zde příprava půdy pouze po řádcích, ale pracuje se na celé ploše. To znamená zkypření …
Živé ploty: Kolkwitzia amabilis - kolkvitzie krásná Živé ploty - výsadbový plán pro volně rostoucí živé ploty
Před začátkem výsadbových prací bychom si měli rozvážit, jak má zamýšlený živý plot vypadat a nezapomenout přihlédnout k místním poměrům. K tomu by nám měl být nápomocen výsadbový plán …
Elektrické plotové nůžky na živé ploty THS 400 Gardena (MOUNTFIELD) Živé ploty - tvarované živé ploty
Sestříhávejte pečlivě Používáte-li elektrické nůžky na živý plot, dávejte stále pozor na elektrický kabel. Pro větší bezpečnost si jej přehoďte přes rameno a táhněte jej za sebou, mimo ostří nůžek, abyste kabel nepřestřihli. Při používání venkovních …