Marie Fárová: Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)
Další názvy: zaječí řepka
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité
cz
Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)
cz
cz
Pupava bezlodyžná - květ (Carlina acaulis)
Pupava bezlodyžná - květ (Carlina acaulis)
Ing. Miloš Krump: Carlina acaulis (pupava bezlodyžná) je asi 10 cm vysoká rostlina z čeledi Asteraceae, která tvoří trsy s růžicemi hluboce laločnatých až peřenosečných oválných či obvejčitých, trny lemovaných listů dosahující délky až 30 cm. Bezlodyžná květenství se stříbřitými šedobílými listeny obklopujícími světle hnědý středový kotouč, který rozkvétá uprostřed růžice od poloviny léta. Pupava bezlodyžná pochází z horských pastvin jižní a východní Evropy.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
YOS: Pane Wochozský, reakce na Vás příspěvek o artyčoku..... Jó pupava bezlodyžná, to byla dobrá  pochoutka, když jsem pásávala husy u babičky na Žďársku. Rostla tam na louce a na mezích, ale dnes jsem ji nikde neviděla. Pane wochozský u Vás roste? To co se jedlo bylo květní lůžko, které bylo uprostřed přilepené k bodlákovým přízemním listům. Na chuť si ještě vzpomínám. Jak píšete, téměř tvrdé a chutné jako kedlubna s oříškovou příchutí.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: U nás, na Jindřichohradecku, rostla, na suchých  mezích - jak je to teď, nevím, protože jsem tam dlouho nebyl, navíc hodně mezí bylo zlikvidováno. Našel jsem ji také na Šumavě na Volarsku, odkud jsem si přinesl její semena. Nevím to jistě, ale mám dojem, že v současnosti je zařazena mezi ohrožené nebo dokonce chráněné rostliny.
  Nějakou dobu jsem ji pěstoval na zahradě, ale tam nikdy nebyla tak pěkná, jako v přírodě.

Snímky pupavy bezlodyžné zde byly několikrát, ale pro srovnání přikládám snímek  pupavy obecné, která je vysoká 30 - 80 cm, roste na podobných místech a je většinou jednoletá, někdy i vytrvalá. Usušená za květu se hodí do suchých kytic.
Editoval wochozsky (17.06. 2014 17:50:59)
cz
cz
Pupava obecná (Carlina vulgaris)
Pupava obecná (Carlina vulgaris)