Garten.cz (Zahrada-cs.com): Prosím ,nevíte zda Mahonie cesmínolistá je jedovatá celá ,nebo bobule ne? Info na netu není zcela jednotné a nenašla jsem jak moc je jedovatá. Kdy a jak je nejlépe ji ostříhat? (já stříhám téměř vše dle potřeby jak chci mít keř veliký a kupodivu vše přežívá- klokoč zpeřený vytváří košatý a huňatý keř,plný bobulek ,ale soused má koště o třech větvích,) Tuto informaci bych potřebovala pro kamarádku s malým dítětem ,já děti vedla k tomu ,že se nic neochutnává ,pokud to neznám ,tak se mě zeptám. Přežily. Za info děkuji EV.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Vědom si odpovědnosti za výroky o jedovatosti,vyhrabal jsem pro Vás v odborné literatuře toto: "Celá rostlina je jedovatá a to zejména obsahem alkaloidu berberinu, magnoflorinu. Případné požití kterékoli části vyvolává menší či větší nevolnost a působí hypnoticky. Zralé bobule jsou značně nechutné a nepoživatelné. Ptákům bobule bez následků chutnají. Z bobulí,které za zralosti obsahují nejméně alkaloidů,se v minulosti připravovaly marmelády,kompoty a víno". Jak vidno i zde jsou informace mírně rozporuplné a naši předci si možná na mahonii i pochutnali,netušíc, že obsahuje toxické látky. V každém případě bych děti učil,že jíst mahonii je ee. Řez mahonie se provádí na jaře po odkvětu. Zdraví Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Další informace v článcích o rostlinách
Mahonia aquifolium - plody Mahonia aquifolium (PURSH) NUTT. - mahónie cesmínolistá
Mahónie cesmínolistá je dobře známý, stálezelený, asi 1m vysoký rozložitý keř, používaný často v zahradách a místy zplaňuje i v našich lesích, díky semenům roznášeným v ptačím trusu (pochází však ze Severní Ameriky). Pro mnohé zahrádkáře je však …
Jaroslav Svoboda | 20.07. 2005
Mahonia aquifolium (PURSH) NUTT. - mahónie cesmínolistá Mahonia aquifolium (PURSH) NUTT. - mahónie cesmínolistá
Neopadavé, tuhé a lesklé listy jsou složené z 5 —9 ostnitě pilovitých lístků, žluté vonné květy (IV—V) tvoří hroznovitá květenství. Plody jsou kulovité bobule, modře ojíněné, s fialovou šťávou …
Mahonia aquifolium 'Apollo' - mahónie cesmínolistá Mahonia aquifolium 'Apollo' - mahónie cesmínolistá
Možná ji dobře znáte ze zahrádek našich babiček, kde rostla bez ladu kdekoliv, jen ne tam, kde by vynikla. Tato staromódní neopadavá dřevina byla dříve pěstována zejména pro její atraktivní listy, které uříznuté na podzim sloužily jako doplněk věnců a truhlíkových …
Mahonia aquifolium - mahónie cesmínolistá Mahonia aquifolium - mahónie cesmínolistá
Otužilá a nenáročná dřevina dorůstající výšky okolo jednoho metru pochází ze Severní Ameriky. Tmavě zelené lesklé kožovité listy s ostnitými zuby při okrajích si ponechává po celý rok, na podzim se však částečně zbarvují do červena. Kvete v dubnu žlutými …
HomeDeco SMP a.s. | 20.02. 2008