jitula: Zdravím všechny zahrádkáře,
včera jsem se dívala na televizi a ukazovali něčí zahradu. Bylo tam takové malinké jezírko, ve kterém plavala umělá kačena. Okolo byly vysazené traviny a vypadalo to moc hezky. Měla jsem z toho ale takový dojem, že nešlo o jezírko, ale spíše o nějaký lavór, který byl zapuštěný do země. Byla to spíš menší nádoba než jezírko, ale v doprovodu travin to vypadalo moc hezky. Tak mě tak napadlo, že bych si koupila takovou tu nádobu na maltu, tu bych zapustila do země a naplnila skoro po okraj vodou, nádoba by byla ale vytahovací, aby se voda dala občas vyměňovat. Nebo by sama deštěm přetékala a pročišťovala se. Občas by se musela voda vyměnit, to je jasné. O pěstování květin by nám nešlo, spíše o ten pohled a vodní prvek v zahradě. O skutečné jezírko se musí hodně starat, kupovat drahou chemii apod. Na zimu by samozřejmě na zahradě nebylo. A na hladině by mohly plavat třeba gumové kachničky. Co myslíte, mám to zkusit, nebo je to úplná pitomost? Nemáte někdo něco podobného?
Kika: Ja jsem o tehlech minijezirkách cetla v knizce o zahradniceni, vypadalo to krasne, takze ja bych to urcite zkusila. Jako minimalni rozmer psali 60cm na sirku. I ty rostliny se daji pestovat, jen to chce vedet, kolik vody jednotlive druhy potrebuji.
Ludmila Unzeitigová: Není to pitomost. Já mám už pár let venku minijezírko pro vodní želvu. Na dně mám černou folii, kterou ale musím letos vyměnit, protože už protéká. Jinak se voda v minijezírku hodně vypařuje, takže neustále doplňuji  takže se ani  nekazí.
Takže doufám, že to minijezírko na zahradě už máte hotové a že se s ním i někdy tady pochlubíte. smile
YOS: Z mé zkušenosti. Taky jsem toužila po vodním prvku na zahradě. Vykopala jsem díru, zapustila kulatou plastovou nádobu a napustila vodou. Aby se v ní neutopili ptáčci naházela jsem do ní několik cihel, aby po nich ptáci mohli vyšplhat ven. Voda se rychle kazila, nevypadalo to ani pěkně, okolo byl stále plevel, tak jsem milé jezírko zrušila. Nádoba se nedala vyndávat, protože byla hladká, bez uší a těžká, 'srostlá se zemí'. Asi ten igelit by byl lepší. Lze vytvarovat i pomalé klesání hladiny ve tvarů schodů s kameny. (V mé nádobě byl hluboký zešup, jak do studny). Kolem dokola bych dala taky kameny a před ně  bych vysázela nějaké rostlinky např. kosatce, kyprej, vrbinu, tužebník, mydlici lékařskou, hosty atd. Nejsem si jistá co by to udělalo s vodou? Jak by se čistila nebo měnila. Snad poradí zkušenější.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ludmila Unzeitigová: YOS určitě v pevné nádobě by se voda kazila víc než v tom mém. Díky igelitu voda nejenom, že se odpařovala ale i ubývala někde spodem, tak  jsem ji  musela často doplňovat hadicí a tím se ta voda i vyčistila.
Ludmila Unzeitigová: Jezírko zbudované pro vodní želvu.
Po výměně folie, kdy voda už tak neodtéká, se voda více kazí a hlavně po dešti ihned voda zezelená, esteticky to nepůsobí dobře, ale želvě to nevadí.
Proto vybudovat malé jezírko doporučuji, ale často měnit vodu.
Editoval felis (21.09. 2012 11:31:26)
cz
Jezírko
Jezírko