rose.1: Prosím o radu. Loni jsem zasadila dvě "neopadavé" japonské azalky na východní stranu. Po pár týdnech jedné začaly žloutnout listy a objevily se na nich občas černé tečky. Dnes má pouze pár lístků. Na jaře mi začala opadávat i ta druhá, i když každou chvíli pokvete. Kde se stala chyba..?
janko39: Mohly Vám přes zimu přeschnout (neopadavé dřeviny,včetně jehličin odpařují vodu i v zimě),pokud nebyly na podzim dostatečně zalité. Další možností je napadení kořenů larvami lalokonosce - je to druh nosatce,jehož larvy se skrývají v zemi v okolí kořenového krčku a ožírají kořínky. Zkuste rostliny vyjmout a prohlédnout - když byly zasazeny loňského roku,nejsou asi příliš veliké,takže vyjmutí+prohlídka a opětovné zasazení by neměl být problém. Larvy lalokonosce jsou bílé,asi 1cm dlouhé,zavalité.
Poslední eventualitou,která je však základní podmínkou pro pěstování azalek,rhododendronů a dalších vřesovištních rostlin, je nevhodná půda,nebo voda,obsahující vápník .Pokud  lze toto vyloučit,platí možnosti 1 a 2.
Silvie Plachetková: Dobrý den,asi mám podobný problém.Loni jsem si zasadila krásné azalky.Po zimě z nich zůstala hromada listí(naprosto hnědého a suchého) i když se mi zdá(a to se mi opravdu asi jenom zdá), jako by snad ty listy chtěly zelenat..Je to vůbec možné??Nebo mi je zabila zima??Nevím si rady,v obchodech už jsou krásné,kvetoucí a ty moje...Co s nimi,mám je nechat být nebo vyhodit??Můžou vlastně být přes zimu venku??Pěkně prosím o radu.
Děkuji Plachetková
Ascam: Osobně mám na zahradě poměrně hodně druhů azalek - opadávají mi dva, jeden kvete před olistěním. Právě včera vykvetl první kvítek smile Bohužel nevyfotím, mobil to nechce pobrat. Až bude rozkvetlá víc, tak to zkusím.
Editoval Ascam (10.04. 2011 14:28:19)
janajana: Dostala jsem vloni azalku. Po odkvětu jsem ji z bytu dala na zahradu a na zimu pečlivě zakryla, ale teď nevypadá moc dobře. Bylo mi řečeno, že byla pokojová a asi  pro ní nebylo to přesazení dobré. Tak nevím, jestli to nebylo i suchem, že je ve špatném stavu, ale pořád doufám, že třeba ještě ožije, byla vloni nádherná.
Ascam: wochozsky - to je úžasné, co víte o kytičkách smile. Přidám další rododendrony. Bohužel fotím pouze mobilem (nemám foťák), ale i tak jsou některé fotografie vydařené. Zatím je většina ve stavu poupat - což mobilem moc nejde. Až vše rozkvete, bude to lepší smile
cz
poupě azalky
poupě azalky
cz
poupě azalky
poupě azalky
cz
rododendron
rododendron
cz
rododendron
rododendron
cz
rododendron
rododendron
Ascam: Hledala jsem ten Rhododendron x praecox a myslím, že to není on. Dle nalezených fotografií by měl být větší s větším listem. Pokusila jsem se ty dvě mršky vyfotit znovu. Kvítky jsou tak 1 - 1,5cm velké, lístky jsou také malé a kulatější. Tohle je ta třetí - druhá se vůbec nepovedla - po zkouknutí na pc.
cz
azalka
azalka
Jan Kolman:

Ascam napsal(a):

Hledala jsem ten Rhododendron x praecox a myslím, že to není on. Dle nalezených fotografií by měl být větší s větším listem. Pokusila jsem se ty dvě mršky vyfotit znovu. Kvítky jsou tak 1 - 1,5cm velké, lístky jsou také malé a kulatější. Tohle je ta třetí - druhá se vůbec nepovedla - po zkouknutí na pc.

Paní Ascam,pro porovnání přikládám snímky Rh.x praecox z botanické zahrady.Keř sice už odkvetl, ale velikost a tvar listů odpovídá tomu Vašemu.

cz
Rh.x praecox-originální jmenovka
Rh.x praecox-originální jmenovka
cz
Rhododendron 'praecox, celý keř'
Rhododendron 'praecox, celý keř'
cz
Rhododendron 'praecox'
Rhododendron 'praecox'
YOS:

Ascam napsal(a):

Hledala jsem ten Rhododendron x praecox a myslím, že to není on. Dle nalezených fotografií by měl být větší s větším listem. Pokusila jsem se ty dvě mršky vyfotit znovu. Kvítky jsou tak 1 - 1,5cm velké, lístky jsou také malé a kulatější. Tohle je ta třetí - druhá se vůbec nepovedla - po zkouknutí na pc.

Rhododendron x praecox má květenství po 3 květech a kvete brzy, i v únoru.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Azalea japonica 'Blaauw´s Pink' - japonská azalka Azalea japonica 'Blaauw´s Pink' - japonská azalka
Kultivar Blaauw´s Pink má drobnější květy lososově růžové barvy s mírně tmavším hrdlem. Japonské azalky jsou neopadavé a nemají rády sluneční úpal v horkém létě. Dopřejte jim rozptýlené světlo pod stromy nebo polostín. Potřebují vlhkou, kyselou půdu …
Azalea x 'Martha Hitchcock' - hybridní japonská azalka Azalea x 'Martha Hitchcock' - hybridní japonská azalka
Glenn Dale je jméno pro skupinu azalek, jež vznikla na podnět B.Y.Morrisona, ředitele amerického národního arboreta v roce 1935. Odstartoval velice vzrušující program šlechtění japonských azalek ve snaze vyzískat odrůdy s velkými květy, prodlouženou dobou kvetení …
Rhododendron obtusum 'Anne Frank' - azalka japonská Rhododendron obtusum 'Anne Frank' - azalka japonská
Polostálezelený keřík, listy kožovité, lesklé, květy sytě purpurově růžové, mrazuvzdornost až -25°C. Kvetení velmi bohaté. Původ: Zahradní hybrid, vyšlechtěn v roce?, řadíme mezi Obtusum azalky …