Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, mám na zahradě několik boroviček kleč a nechci z nich mít obry. Slyšela jsem o zaštipování špíček a tím tvarování rostlin. Ale kdy a jekým způsobem. Můžete mi poradit? Děkuji vám E.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Pinus mugo - Borovice kleč

Pinus mugo - Borovice kleč

houba: Dobrý den, právě dnes jsem se věnovala borovicím, včetně kleče. Zaštipuji nové, světlé výhonky asi o polovinu až dvě třetiny. Dělám to tak už několikáté jaro a držím je tím,aby nerostly. Takovým zaštipováním se ale zahušťují a pokud nechcete, aby houstly,vylamujte výhonky celé. Částečné zaštipování je náročnější, ale stromečky jsou hezčí. Hodně úspěchů.
Další informace v článcích o rostlinách
Pinus mugo 'Hesse' - borovice kleč, borovice Hessova Pinus mugo 'Hesse' - borovice kleč, borovice Hessova
Velmi oblíbenou a krásnou kosodřevinou je tento kultivar kleče s názvem „Hesse“. Roste pomalu, spíše polštářovitě a hustě, velmi kompaktně. Její jehlice jsou tmavě zelené, 7-8 cm dlouhé a vyrůstají v páru. Nejsou rovné ale mírně zvlněné, čímž dodává …
Pinus mugo var. mughus - borovice kleč Pinus mugo var. mughus - borovice kleč
Borovice jsou nádherné stromy, které najdete v širokém pásmu klimatu - od chladných severských zemí, až po rozpálené přímořské pláně. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, přesto nejkrásnější jsou divoce rostoucí borové hvozdy, kterým nikdo neurčoval místo ani …
Pinus mugo 'Wintergold' - borovice kleč Pinus mugo 'Wintergold' - borovice kleč
Převážně rozložitě větvený, poléhavý až polštářovitý keř s výrazným žlutým vybarvením během zimy. Na půdu nenáročná, vyžaduje plné slunce …
Pinus mugo 'Mops' - borovice kleč Pinus mugo 'Mops' - borovice kleč
Původ: Odrůda vyšlechtěna v roce 1951, původní druh se přirozeně vyskytuje v pohoří střední a východní Evropy - od Švýcarska až po Balkán a Karpaty, kde roste ve výškách od 900 až do 2200 m n.m. Vzhled: Převážně polštářovitě rostoucí, kompaktní keř …
Pinus mugo 'Gnom' - borovice kleč Pinus mugo 'Gnom' - borovice kleč
Chcete si na zahradu pořídit trpajzlíka? Nemyslím toho barevného z tržiště, který zvoní u dveří, drží si nos a křičí smrdí-smrdí-strašně smrdí (viz reklama na chemii do septiků, který zapáchá tak strašně, že ani sádrový trpaslík to na zahradě nemůže …
Pinus mugo var. pumilio - borovice kleč Pinus mugo var. pumilio - borovice kleč
Převážně rozložitě větvený, poléhavý až polštářovitý keř, vysoký 0,5-0,7 m. Na půdu nenáročná, roste v horách, na skalách a rašeliništích. Vyžaduje plné slunce. Původ: Tento podruh kleče se přirozeně vyskytuje v pohoří střední a východní Evropy …