zena52: Dobrý den, prosím o určení stromu - keře: jedná se listnatý strom či keř, vysazen v parku, nemá typický kmen stromu, ale několik "kmenů", již od země rozvětvených. Výška cca 4 m, v průměru cca 6 - 8 m. Listy srdčité jako lípa, ale tak 3x větší. Květenství hroznovité, trochu jako kaštan nebo akát, ale větší, zřejmě motýlokvěté. Barva bílá až krémová. Ozdobným prvkem jsou i jakoby lusky, z loňských květů, nyní hnědé, suché, dlouhé asi 20 cm.
Poradíte někdo, co to je za keř? smile
zena52: Dobrý večer, ano - to bude ono, katalpa..to jsem teda ani nikdy neslyšela. I když je fakt, že na odkazovaných fotkách vypadá skutečně jako strom, ale na Roztylském nám. v Praze, kde jsem ji viděla, je spíš jako obrovský keř. Ale listy jsou stejné, i ty "lusky". Květy na fotkách nejsou, ale kvetla min. týden. Najdu si to na netu, když už vím, co hledat. Resp. hledala jsem v různých nabídkách zahradnictví, a nenašla. Je to nějaká vzácnost? Taky jsem zkusila dát naklíčit pár semínek z těch lusků...ale, nevím, nevím (?)
Editoval zena52 (10.07. 2012 22:14:11)
Marvella: Dobrý den, též bych řekla, že jde o katalpu. Ve vedlejší ulici mají katalpy před domem, pravidelně za 3-4 roky je hodně zkracují a opravdu vypadají jako mohutné keře. Většinou je ale znám jako klasické stromy. A jak píší přispěvatelé přede mnou, jde o dost módní strom, který se často sází do nových zahrad, u obchodních center a v nově zrekonstruovaných parcích. Ale samotné stromy jsou i hodně staré např. v Průhonickém parku. Marcela
Další informace v článcích o rostlinách
Catalpa bignonioides Catalpa bignonioides WALT. - katalpa trubačovitá
Pochází ze Severní Ameriky. Strom může dorůstat výšky až 15 m, ale většinou bývá nižší - kolem 10 m. Má široce rozložitou korunu. Listy jsou srdčité, 20 cm dlouhé. Svrchní strana listu je světle zelená, spodní strana pýřitá. Má poměrně dlouhé řapíky …
Architektura zahrady | 14.08. 2002
Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa trubačovitá Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa trubačovitá
Katalpa trubačovitá, kultivar Nana, je ideální strom pro malé zahrady nebo do městských alejí, kde není mnoho prostoru. Nízký strom s kompaktně rostoucí kulovitou korunou není třeba stříhat, je plně otužilý a raší nejpozději ze všech listnáčů - až v květnu …
Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa
Strom upoutávající velkými světle zelenými listy a základní druh také nápadnými bílými trubkovými květy. Kultivar ´Nana´ tvoří kompaktní malou korunu a kvete zřídka, prodává se jako roubovanec na kmínku - nejlépe jako vysokokmen …
HomeDeco SMP a.s. | 04.09. 2007