Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, potřebovala bych poradit s trubačem (Campsis). Koupila jsem si ho minulý rok na jaře, mám ho ve velkém květináči na balkoně ve 4. patře, orientovaný na jih. Minulý rok krásně kvetl celé léto. Přes zimu jsem ho občas zalila, na jaře zastřihla,ale do dneška ještě nevyrašily ani pupeny, znamená to, že zmrzl nebo mu mám dát ještě šanci? předem děkuji za radu a jsem s pozdravem. RH
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
danusa291: Skuste este vyckat, ja som sa vsak minuly rok musela rozlucit s trubacom, lebo vymrzol alebo vyschol. Kupila som dalsi, ten som okrem mulcovacej kory chranila v zime aj cecinou. Prezil, ma pekne nove vyhonky, tesim sa na kvety. Skuste ho pred zimou viacej zabezpecit pred mrazmi. Pekny den. D.
Melissa: Koupila jsem si sazenici trubače, zasadila jsem ji na zahradu ke kůlně na dřevo, zatím se zdá, že se mu tam líbí. Ale po přečtení předchozích příspěvků mám obavy, jestli nemůže vymrznout? Bylo mi řečeno, že je to popínavá dřevina, tak jsem předpokládala, že je mrazuvzdorný... Nebo je nutné přikrývat jej např. chvojím?  A co až povyroste? Jak jej potom chránit? Může mi někdo poradit?
Předem děkuji.
vypravec: My  koupili 2 predloni, musely zustat  ale v kvetinacich, na zimu jsme je prihrnuli kaminky,jako ostatni kvetinace, byla mirna zima a prezimovaly oba. Na jejich  misto k pergole jsme je sazeli loni, pres zimu nebyly prikryté a krasne prezimovaly opet,ikdyz zima byla  dost velka.Zatim ale nekvetly .
Další informace v článcích o rostlinách
Campsis radicans 'Flava' Campsis radicans 'Flava' - trubač, křivouš kořenující
Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek, neboť jako poměrně rychle a snadno rostoucí liány dokáží během pár let vytvořit hustou kulisu zeleného olistění a množství květů. Od základní formy campsis radicans byl odvozen …
Campsis x tagliabuana 'Indian Summer'® - trubač, křivouš kořenující Campsis x tagliabuana 'Indian Summer'® - trubač
Nejnovější odrůda popínavého trubače se jménem “Indian Summer”® vyhrává od roku 1998 ceny v nejrůznějších soutěžích a na výstavách. Tato nádherná liána byla získána křížením c.tagliabuana a c.radicans v Holandsku, patentována byla v USA pod jménem …
Campsis x tagliabuana 'Madame Galen' - trubač Campsis x tagliabuana 'Madame Galen' - trubač
Křížením severoamerického druhu radicans a čínské varianty grandiflora bratři Tagliabuové v roce 1893 vyšlechtili naprosto skvostný kultivar trubače, který nazvali „Madame Galen“. Ze západu zdědil mrazuvzdornost, z východu velké květy …
Campsis x tagliabuana - trubač Tagliabuanův Campsis x tagliabuana - trubač Tagliabuanův
“Indian Summer”® je jedna z nejnovějších odrůd populárních trubačů se sytě oranžovými květy ve tvaru protáhlých trubek. Jsou cca 6-8 cm dlouhé a objevují se od začátku prázdnin až do začátku podzimu, pokud je rostlina již dostatečně silná. Listy jsou …
Campsis radicans - trubač kořenující Campsis radicans - trubač kořenující
Bujně rostoucí popínavý keř vhodný k větším pergolám, trelážím či sloupům. Květy velmi nápadné, dlouze trubkovité, oranžově červené, až 9 cm dlouhé. Původ: Jihovýchodní část USA …
Campsis radicans 'Speciosa' - trubač Campsis radicans 'Speciosa' - trubač
Speciosa je další červenovkvětá odrůda severoamerického trubače. Jeho trubkovité květy jsou v porovnání se základním druhem pevné a protáhlejší. Barva má trochu měkčí odstín do oranžové a podle umístění a půdy má více či méně syté žlutooranžové …
Campsis radicans - trubač kořenující Campsis radicans - trubač kořenující
Trubač – popínavka na slunce Trubač kořenující (Campsis radicans) nejlépe prospívá na plném slunci: čím je stanoviště stinnější, tím méně kvete. Pokud na jaře sestříháte loňské výhony až na několik pupenů, podpoříte bohatou násadu květů …
Campsis radicans - trubač Campsis radicans - trubač
Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek, neboť jako poměrně rychle a snadno rostoucí liány dokáží během pár let vytvořit hustou kulisu zeleného olistění a množství květů …
Campsis - trubač Campsis - trubač
Abyste se v záplavě našich trubačů vyznali, nabízíme rozlišení jejich atributů podle druhu, mrazuvzdornosti, velikosti a barvy květu …
Campsis radicans - trubač kořenující Campsis - trubač
Mohutná liána s exotickými květy – teplomilný trubač neboli křivouš (Campsis) doroste do plné krásy v teplejších oblastech nebo na jižních stěnách. Vyšlechtěné odrůdy mají 6 až 8 cm dlouhé trubkovité květy žluté, oranžové nebo karmínově červené barvy …