Levandule: Dobrý den, chci se poradit. Mám dva keře popínavých růží už druhým rokem a zdá se, že mi je chodí někdo spásat. Už loni jsem si všimla, že mi mizí poupata. Vždy když se objevilo poupě, tak přes noc zmizelo, takže růže téměř nekvetly. Letos se zdá, že někdo/něco spásá i mladé výhonky, růže  jsou oškubané a samozřejmě nerostou. Jedna z nich už se trochu pne, a má výhony ve výšce u plotu, tak ty se zdají v pořádku. Ale nižší větve jsou taky okousané. Ta druhá vypadá pořád jako keřík sad.  Minulý týden nám něco ohryzalo čerstvě vysazenou broskev, ale zdá se, že to přežila. Nemáme na zahradě plot a chodívají k nám srnky a viděla jsem i zajíce. Je to možné? Jinak už si nevím rady. Nic jiného totiž oškubané není. U růží jsou hned jahody a ty jsou v pořádku, ani jiné stromky nejsou nijak poškozené. Prosím o radu co s tím.
Vladimira: Dobrý den,
pokud k Vám chodí běžně srnky, věřte, že mají na svědomí poupata Vašich růží právě ony. A typovala bych i tu broskev. Poupata růží jim opravdu chutnají a nejste sama, kdo o ně tímto způsobem přichází. Jak se bránit proti srnkám neporadím, jsou asi dost přemnožené a krotké, tak se vydávají za potravou do zahrad.

Vlaďka
Další informace v článcích o rostlinách
Rosa 'New Dawn' - růže [popínavé růže] Růže - popínavé růže
Popínavé růže je skupina odrůd, která za svůj vznik vděčí hlavně botanickým druhům Rosa multiflora, moschata, sempervirens, arvensis, wichuraiana, setigera nebo alpina. Jsou to typy keře, které tvoří někdy krátké, ale častěji až několik metrů dlouhé výhony …
Computer Press, a.s. | 08.02. 2009