Ludmila Unzeitigová: Sazenice smrku ztepilého jako bonsaj.  V nádobě na bonsaj ji mám už přes pět let celoročně venku. Moc jsem ji nezastřihovala, párkrát i omrzla.  Do této podoby narostla sama, ani ji nijak netvaruji.
cz
Smrk ztepilý - bonsaj (Picea abies)
Smrk ztepilý - bonsaj (Picea abies)
Jan Kolman:

felis napsal(a):

Sazenice smrku ztepilého jako bonsaj.  V nádobě na bonsaj ji mám už přes pět let celoročně venku. Moc jsem ji nezastřihovala, párkrát i omrzla.  Do této podoby narostla sama, ani ji nijak netvaruji.

Promiňte  - nechci Vám kazit radost, ale domnívám se, že tento exemplář je k tvorbě bonsai už poněkud přerostlý. Měla jste s tvarováním a řezem začít dříve, nebo si vybrat některou z nízkých variet smrku ztepilého, např. "Gregoryana", "Repens", "Veitchii", dále jsou vhodnésmrk bílýPicea alba var. "Alberta", Globe" a "Echiniformis".

Mnohem vhodnější pro tvorbu bonsají jsou ale borovice - Pinus mugo - borovice kleč, Pinus aristata - borovice osinatá, borovice Thunbergova - Pinus thunbergii, borovice malokvětá - Pinus parviflora. Dobře snášejí chudé a kamenité půdy, lépe se tvarují a poskytují větší prostor pro tvorbu nejrůznějších podob bonsají.
Doporučuji prostudovat odbornou literaturu, např. níže uvedenou knihu nebo se inspirovat u zkušeného pěstitele bonsají.

Pramen:  Miloslav Ryšán : Bonsai

Editoval wochozsky (20.01. 2014 18:26:59)
cz
Borovice Thunbergova - obří bonsai (Pinus thunbergii)
Borovice Thunbergova - obří bonsai (Pinus thunbergii)
Další informace v článcích o rostlinách
Bonsaje: borovice Bonsaje - jak udělat z borovice bonsaj
V Číně a Japonsku je úcta a láska k borovici velká. Je stálezelená a představuje dlouhý život. Borovice je typickou dřevinou pro pěstování bonsaje. Pro pěstování v misce je borovice velmi odolnou dřevinou. Vyžaduje však pro správný růst dostatečné množství …
Osiva-semena.cz | 19.09. 2011