Garten.cz (Zahrada-cs.com): Již dlouho pěstuji begonie. Vím, že není úplně správný můj pěstební postup - na podzim odstraním stonky s listy a truhlíky s hlízami uklidím na tmavé a suché schodiště (vím, že by se hlízy měly vyjmout a uskladnit). Ale protože jsem tento postup praktikovala asi 25 let (s minimálním poškozením hlíz) z 9 truhlíků jsem obnovovala max. 5 hlíz, učinila jsem tak i v loňském roce na podzim. Na jaře z truhlíků vyklopím zeminu i s hlízami a dám novou drenáž i zeminu a osázím begonie. V letošním roce z 9 loňských truhlíků zůstaly 4 hlízy, z ostatních zbyly pouze slupky. Asi ve dvou, které nebyly úplně zničené, jsem objevila nějakou larvu slabě nažloutlé barvy cca 1 cm dlouhou. Prosím o sdělení o jakého škůdce by se mohlo jednat, abych případně mohla použít nějaké ošetření, protože samozřejmě předpokládám, že výsadbu obnovím nákupem nových hlíz. MM

Dotaz zákazníka firmy Josef Basík
Basík Josef: Paní M., Vaše begonie bohužel navštívil lalokonosec. Je to černý brouk, který žije jen v noci a klade do půdy vajíčka. Jejich larvy pak vyžírají hlízy. Problém je v tom, že poznáte jeho letní návštěvu až na jaře. Brouka těžko v noci postříkáte, ale na larvu by měl pomoci silný insekticid jako Talstar. Účinný je i biolologický prostředek - hlístice od firmy Biocont.

Basík Josef
pěstování a prodej okrasných rostlin
petikuk: Také pěstuji  begonky již několik let, letos mi  také špatně  přezimovaly, pritom  jsou vsechny  jak v létě , tak   v zime ,na jednom místě. Vyhynuly ale   vždy  vsechny  ve stejném  kvetináči nebo truhlíku, některé nádoby bez problému. Také je nechávám přes zimu v  zemině .
Rose: Přezimování hlíz. Dotaz se zřejmě vztahuje na velkokvěté begonie. Hlízy jsem na podzim vyjmula s celým balem (neočistila jsem je) a dala vedle sebe do prázdného truhlíku  a uložila ve sklepě v místnosti, kde je kotel ústředního topení. Na jaře jsem hlízy s balem vysadila do jiného truhlíku, doplnila zeminou, celý květen udržovala ve studeném skleníku s mírnou zálivkou. Všechny  begonie zatím prosperují.
Dle rad zkušených odborníků platí tyto zásady: Před koncem letní sezóny se begónie již nezalévají. Na podzim při prvních mrazících  nebo když stonky zaschnou,vyjmeme je ze země,uložíme do téměř suché rašeliny nebo pilin do chladné místnosti (sklepa), kde v chladu (5 °-15 °C) přečkají zimu. Hlízy ukládáme a sázíme vždy prohlubní nahoru. V únoru můžeme hlízy přenést do místnosti teplejší,aby se nám dříve probudily než je dáme nakličovat. Pak je narovnáme do bedničky a zasypeme mírně vlhkou rašelinou. Takto připravené hlízy uložíme do místnosti, kde udržujeme teplotu okolo 6°C. Při nižší teplotě rostliny špatně přezimují a mohou zahynout. Pokud je teplota vyšší, rostliny předčasně raší a mohou se vysílit.
janucha: Letos jsem si koupila nové begonie - mladé rostlinky z letošního výsevu. Čím a jak je mám hnojit, aby se udělaly pěkné hlízy, které dobře přezimují (loni kamarádkám rostliny nádherně narostly, většina i kvetla, ale hlízy byly na podzim malé a většina nepřezimovala).
jituška: Převislé begonie pěstuji již několik let a na radu mojí maminky jsem si koupila samozavlažovací truhlíky, protože mamince se to léty praxe a zkoušení velice osvětšilo. I já mám se samozavlažovacími truhlíky velice dobrou zkušenost, jen je třeba dát si veliký pozor, kdo má truhlíky, nebo koflíky kam prší, je nutné,pokud delší dobu prší, vylívat vodu,aby hlízy nezačaly uhnívat.
Zahradnictví Valinová: Převislé begonie Bonfire vhodné i na plné sluníčko. Zahradnictví Valinová
Editoval Miloalava (10.12. 2012 10:04:51)

Zahradnictví Valinová
cz
Begonie Glowing Embers
Begonie Glowing Embers
cz
Begonie Glowing Embers
Begonie Glowing Embers
cz
Begonie převislá Boliviensis
cz
cz
cz
Převislé begonie (Begonia)
Převislé begonie (Begonia)
cz
Převislé begonie Bonfire (Begonia)
Převislé begonie Bonfire (Begonia)
Další informace v článcích o rostlinách
Jak pěstovat begónie? (NOVA PG) Jak pěstovat begónie?
Begónie jsou opravdu zajímavé hlíznaté rostliny, které Vás obdaří během dlouhého období krásnými květy. A to i na balkoně a místech, kde nesvítí celý den slunce. Už od února si můžete pořídit kvalitní hlízy nebo vybrat ze sklepa ty Vaše přezimované …
Březen - začínáme rychlit begónie (PROVOBIS) Březen - začínáme rychlit begónie
Hlízy begónií, které jsme uchovali z loňského roku nebo nakoupili v předjaří v zahradnických centrech, by měly v této době začít rašit – vytvářet malé růžové puky, můžeme je začít přirychlovat …
PRO VOBIS, s.r.o. | 19.03. 2012
Říjen - begonie i na příští rok (PROVOBIS) Říjen - begonie i na příští rok
Pokud v truhlíku pěstujeme hlíznaté begonie, můžeme se pokusit přechovat je také pro příští rok. Hlízy nejsou mrazuvzdorné, proto je po prvním mrazíku, který sežehne listy, musíme přenést k přezimování …
PRO VOBIS, s.r.o. | 13.10. 2009