Morebundus: Ahoj,
mám 2,5 leté mango, 40cm. První rok pěstovaný v bytě. Tento rok ho sluním na balkoně na jihovýchodní straně. Plné slunce má do cca 14h a teplota se až do večera pohybuje kolem 30-35°C. Dovnitř ho nedávám ani přes noc.
Z pecky vyklíčilo rychle, ale rostlinka moc rychle nerostla. Od chvíle kdy jsem jí začal zalévat dešťovkou (před cca 3 měsíci)  tak začala raketově růst, ale stejně jak rychle vystartovala tak začala chřadnout, nové listy rychle krpatěly a úplně zhnědly. Mladé lístky odumírají u špičky a celá nová větviče přestane růst. Teď mi obrůstá kmínek mnoha větvičkami, ale už začínají dělat to samé jako na špičce. Na starých listech se objevují světlé fleky a spodky lístků mají známky nějaké nemoci ? Mrkněte na fota snad mi někdo pomůže.
Díky
cz
Mango (Mango)
Mango (Mango)
cz
Mango (Mango)
Mango (Mango)
cz
Mango (Mango)
Mango (Mango)
cz
Mango (Mango)
Mango (Mango)
cz
Mango (Mango)
Mango (Mango)
YOS: Váš příspěvek čtu teprve dnes, protože chci někam vložit fotku pecky. Pecka se zapustí do země jen do 2/3, protože mango má dlouhý hlavní kořen. Potřebuje také vysoký květináč. Je na to choulostivý. Možná je toto důvod proč začala rostlinka chřadnout a pak jí napadla nějaká sviluška. Těžkou půdu jste neměl a určitě jste udržoval půdu vlhkou. Dnes je Vaše rostlinka někde v háji, škoda. Jestli máte trpělivost zkuste znovu, možná se Vám to podaří.

Všechno jde tak, jak má jít.
Tufina: Zdravím,
už rok pěstuji mango, od samého začátku zasazení, vyklíčilo a dále roste poměrně rychle. Ovšem nedávno jsem objevila hlavně na těch starších listech, zespoda černé tečky, teď se začínají objevovat i na vrchních částech listu.
Rostlinu jsem letos přesadila do většího květináče ať má víc půdy. V létě je rostlina na sluníčku na zahradě, jak je chladno je v bytě u okna.
Včera jsem koupila postřik na bázi přírodních látek (nechci na to stříkat chemii), od firmy Agro, Rock Rffect.  Účinkuje na mšice, molice, svilušky, červce, třásněnky a na americké padlí, ovšem nevím jestli to zabere hmm
Prosím o jakoukoliv radu, děkuji smile
Jan Kolman: Nevím sice, jak rostlina mango vypadá, proto jen obecně - "černé tečky", jsou-li nepohyblivé, mohou být i larvy červců, nebo naopak vývojovým stadiem nějaké houbové choroby. Spíš to ale vypadá na houbu.
Zkuste vyhledat a oslovit pěstitele subtropických n. tropických rostlin, nebo botanickou zahradu. Hlavně jednejte rychle, protože vývoj napadení, ať už se jedná o živočišné škůdce či houbovou chorobu, může postupovat a mohlo by být pozdě na jakýkoliv zásah.
Editoval wochozsky (06.05. 2014 15:19:40)
Tufina: Ty černé tečky jsou jak vpité v tom listu, nemají výstupky, na škůdce to nevypadá.

YOS: Já jsem vypěstovala z pecky kupovaného manga a mango rostlo, a dále roste rychle a hezky. A sestřenici jsem vypěstovala taky mango, protože to obdivovala.... tak nevím jakou chybu si při sázení dělala, ale já s tím problém neměla.
YOS: Chtěla jsem Vám jen sdělit možnost nezdaru, kdy není chyba u Vás. Možná, že ne všechny manga jsou ošetřeny ozářením. Měla jste štěstí na již dobře vyvinuté embrio.
Když rostlinka odchází, tak to na 90% bude z důvodu chemického ošetření a poškození embria. A že na listech jsou vidět černé tečky může znamenat přirozenou plíseň, která napadá slabé, umírající rostlinky a tím se příroda postará o její likvidaci.

Tufina: Tak to doufám, že nemáte pravdu, myslím si, že kdyby to bylo ozářené tak se to projeví mnohem dříve, nebo, že ani nevyklíčí.
YOS: Tufina - taky bych si přála abych neměla pravdu. Podívejte se na internet, našla jsem třeba tuto stránku, kde pěstitelé (Linda, Aleš, bibo, Maya, Lucie...) píší, rychle, krásně vyroste a pak najednou začne černat a odchází. Ozářením se nezničí klíčivost, ale poškodí.

Tufina: Děkuji za odkaz,  tak sem to vše přečetla, a s mojím problémem to nemá nic společného. Listy nereznou, neopadávají a rostlina má další výhonky a dál roste. Uvidím asi časem, co se bude dít dále.
YOS: Tufina - mango Vaší sestřenice je zdravé? Moc by mne to zajímalo. Děkuji za odpověď. Tufina, jde o to, že rostlina vyroste do určité výšky, nejčastěji 50-60cm a pak je hotovo. Jaká plíseň rostlinu pak napadne, záleží na okolnostech. Je mi to moc líto, ale já osobně nedávám Vašemu mangu žádnou šanci. Bohužel. Pletivo Vašeho manga odumírá. Moje mamka říkala: 'Neplač nad rozlitým mlíkem'.

Tufina: Ano, mango od sestřenice roste pomaleji ale je zdravé. Myslím, že kdyby moje mango odumíralo, tak na něm nerostou další lístečky a je jich poměrně dost.
A nebudu ho likvidovat, dokud neuvidím že opravdu už není žádná šance na záchranu, dokud hezky roste a neopadává, neusychá nebo pod. tak se o něj budu dále starat.
cz
Mango - snad tady to jde trochu vidět
Mango - snad tady to jde trochu vidět
cz
Mango - ty černé tečky jsou tak malé,že bohužel nejdou vidět
Mango - ty černé tečky jsou tak malé,že bohužel nejdou vidět