jaronka: Prosím poraďte, jaký je rozdíl mezi Viburnum carlesii a Viburnum burkwoodi, chtěla jsem si koupit Carlesii a dostala jsem asi Burkwoodi a tak bych ráda věděl, a zda mě nepřekvapí jiným vzrůstem nebo velikostí, a pokud máte někdo zkušenost s pěstováním tak  prosím  poraďte ať mi roste a kvete do krásy.
Ještě jedna prosba ohledně keře - svída japoská zda se stříhá a kdy. Děkuji za rady
Marvella: Dobrý den, tak podle mě je Viburnum carlesii opadavý keř, který dorůstá až 1,5 metru, ale Viburnum burkwoodi je keř poloopadavý, dorůstající 2.5 - 3 metrů. Oba dva keře se používají jako solitéry, tedy alespoň já je tak znám, ale dají se použít i do skupinové výsadby. A stanoviště je idální buď na slunci nebo v polostínu.A co se týče řezu dřínu, tak s tím zkušenost nemám, ale zkuste se podívat na odkaz  http://195.81.160.151/is-bin/intershop. … lje_CJ.pdf a tam snad najdete co hledáte. Marcela
Viburnum carlesii - Kalina Carlesiova

Viburnum carlesii - Kalina Carlesiova

YOS: Ahoj Jaronka, Viburnum burkwodii je kříženec. Jeden z rodičů je Viburnum carlesii. Jsou si podobné jako vejce vejci. Jak píše Marvella. Rozdíl je jen ve velikosti keře, opadávání listů. Snad bych mohla dodat, že Viburnum burkwoodii rozkvétá jako první z kalin. Listy Vašeho keře jsou uzší než u  Viburnum carlesii . Ta je má více široké, některé až široce srdčité. Květy obou keřů krásně, sladce voní.  Plody u nás asi nedozrají. Dost by mě to zajímalo, zda to souhlasí. Mohla byste nás o dozrávání plodů informovat? Jakou mají teď barvu (červenou?), nebo ještě lépe ukázat nám foto.
Editoval YOS (23.08. 2012 19:18:19)

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Viburnum opulus - kalina obecná Viburnum opulus L. - kalina obecná
Tento u nás domácí opadavý keř dosahuje výšky až 4 m. Svědčí mu spíše vlhčí stanoviště, na slunném stanovišti trpí mšicemi …
Architektura zahrady | 08.01. 2002
Viburnum opulus 'Roseum' - kalina obecná Viburnum opulus 'Roseum' - kalina obecná
Patří mezi střední až vyšší keře s obzvlášť působivými kulovitými květenstvími, které jí vysloužily přezdívku sněhová koule. Květy jsou zprvu zelené, pak bílé až narůžovělé, sterilní. Kvete v květnu a červnu …
HomeDeco SMP a.s. | 29.03. 2008
Viburnum opulus 'Roseum' - kalina obecná Viburnum opulus 'Roseum' - kalina obecná
Středně bujný, opadavý keř. Listy na podzim vybarvují vínově červeně. Kvete v květnu až červnu, květenství velké bílé, kulovité a plné, velmi nápadné. Vysazujeme solitérně, skupinově i do kvetoucích volně rostoucích živých plotů. Původ: Plnokvětá …
Viburnum plicatum 'Lanarth' - kalina japonská Viburnum plicatum 'Lanarth' - kalina japonská
Široce kulovitý až rozkladitý keř s vodorovně rostoucími větvemi. Květenství je bílé ploché, kvete obvykle během května. Nápadná a efektní solitéra do zahrad použitelná i v náročnějších parkových výsadbách. Původ: Odrůda vznikla před rokem 1930 (Williams) …
Viburnum opulus 'Compactum' - kalina obecná (READERS DIGEST VÝBĚR) Viburnum opulus 'Compactum' - kalina obecná
Koncem jara a začátkem léta rozkvétají na tomto opadavém keři plochá květenství silně vonných bílých květů obklopených nápadnými sterilními kvítky. Nejedlé, průsvitné červené bobule dozrávají před zčervenáním laločnatých listů. Mrazuvzdorná …
Viburnum x bodnantense - kalina bodnanská Viburnum x bodnantense - kalina bodnanská
Kaliny jsou jedním z botanických rodů, který nabízí neuvěřitelné množství druhů a kultivarů. Ty se liší nejen vzrůstem, tvarem listů a barvou květů, ale také dobou kvetení. Kalina bodnanská (Viburnum x bodnantense ´Dawn´) je jedním z kultivarů, jehož květů …
PRO VOBIS, s.r.o. | 08.02. 2010
Viburnum x bodnatense - kalina bodnanská (PROVOBIS) Viburnum x bodnatense - kalina bodnanská
Okrasná hybridní dřevina, která rozkvétá velmi brzy zjara, prakticky ještě na sněhu. Její růžová květenství mohou zahradu při mírnějších zimách zdobit už na přelomu ledna a února. Pokud je zima tuhá, kvete v březnu. Její krásu oceníme, pokud ji vysadíme …
PRO VOBIS, s.r.o. | 27.02. 2012
Viburnum farreri Viburnum farreri - kalina vonná
Tento vzpřímený, nepravidelně rozložitý keř dosahující výšky až 3 metrů pochází z Číny. Do Evropy byl dovezen kolem roku 1910. Ostře pilovitý list je elipsovitý, dlouhý až 7 cm, na bázi klínovitý. Kvete ještě před listy, velmi časně, a to v únoru až …
Architektura zahrady | 15.03. 2002
Viburnum lantana - kalina tušalaj Viburnum lantana - kalina tušalaj
Opadavý vzpřímený rychle rostoucí keř dorůstá až 4 metry. Listoví je temně zelené, na rubu šedě plstnaté. Tušalaj kvete v květnu až červnu květenstvími vonných bílých květů s načervenalým nádechem; plody jsou zpočátku sytě červené, později leskle …
HomeDeco SMP a.s. | 12.09. 2007
Viburnum plicatum ’Mariesii’ - kalina japonská Viburnum plicatum - kalina japonská
Jsou to 2—2,5 m vysoké keře, jejichž listy se barví na podzim do tmavočervena. Květy jsou bílé, kvetou v květnu a červnu. Jsou plnokvěté …
Viburnum farreri - kalina vonná Viburnum farreri - kalina vonná
Středně bujný, vzpřímeně větvený keř. Kvete velmi raně světle růžovými, výrazně vonnými květy. Vysazujeme solitérně nebo v menších skupinách, pěkný doplněk kvetoucích skupin a stylizovaných jarních zahrad. Původ: Pochází ze severní oblasti Číny …
Viburnum farreri - kalina vonná (PROVOBIS) Viburnum farreri - kalina vonná
Až tři metry vysoký keř, který rozkvétá od listopadu do března. Vyhovuje mu slunné až polostinné stanoviště a středně vlhké, hluboké půdy …
PRO VOBIS, s.r.o. | 02.11. 2009