Ludmila Unzeitigová: YOS abych pravdu řekla, to nelze ani snad rozpoznat. Tato dvě rdesna jsou si hodně podobná.
Ve fóru je rdesno blešník a obrázky, které jsou hodně podobné tomuto rdesnu.
Jinak bych byla ráda, kdyby mi někdo poradil, jak tato dvě rdesna od sebe rozeznat. Na internetu jsou tato dvě rdesna označována všelijak.
Nakonec, pokud toto rdesno uvedeme jako rdesno blešník nebo rdesno červivec, ani tak a ni tak chybu neuděláme.
Editoval felis (21.08. 2012 11:17:01)
Ludmila Unzeitigová: I když jak je porovnávám  v herbáři rdesno červivec, je tam zobrazen s černými skvrnami a zelenými květy. Spíš by se na to hodilo rdesno červivec. Jenom to fórum mě trochu zmátlo.
Že by rozdíl byl v listech ? U červivce se mi zdají kratší a oválnější. Ale to je zase názor někoho na internetu, snad se mu dá věřit.
Editoval felis (21.08. 2012 11:17:24)
YOS: Felis, smile Rdesno blešník je velice proměnlivé. Na mé zahrádce roste Rdesno červivec. Na jeho lodyze u listů je blanitý prstenec, který je na okraji  DLOUZE  ŘASNATÝ. Posílám foto. U Rdesna blešníku je téměř neviditelný - jsou malé jako blecha. big_smile. Tak a teď jsem objevila pomůcku jak si to zapamatovat. wink

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Rdesno červivec, detail - blanitý prstenec (Persicaria maculosa)
Rdesno červivec, detail - blanitý prstenec (Persicaria maculosa)
YOS: Felis, dnes jsem se venku zaměřila na rdesno. Představte si, že jsem našla jen rdesna bleší. Vypadá to, že v Holandsku roste jenom tento druh. Škoda, že nemůžu vyfotit do druhé, abych to mohla porovnat a zase se něčemu novému naučila. Možná někdo pomůže a pošle detail rdesna blešího.

Oprava druhé věty : Předtavte si, že jsem našla jen rdesna červivec.
Editoval YOS (27.08. 2012 18:46:56)

Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Eva N E: Zdravím,dámy.Zaskočila jsem jen na chvilku , mám také nějaké obrázky rdesna, já ho určila jako rdesno blešník. Mám dokonce i kolínko smile Tak bych byla ráda,kdybyste mi ho určily,když už jste přišly na ten fígl,jak se to dělá. wink  Vypadá jinak než ty vaše . Už se těším....
cz
Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia Polyganum lapathifolium)
Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia  Polyganum lapathifolium)
cz
YOS: Felis, máte opravdu vynikající postřeh. wink Jo, myslela jsem červivce.  Opravuji, v Holandsku tedy rostou rdesna červivec. Je divné, že tento Váš příspěvek čtu teprve dnes, neobjevil se mi v nepřečtených (s modrým okýnkem).  Poslední dobou se mi to někdy stává, i když si myslím, že se letecky podívám na všechny příspěvky.

Dnes jsem uviděla Eva a zajásala jsem. Už jsem myslela, že se nám vypařila. Evi, Vaše rdesno je podle mne rdesno blešník, nevidím řasy - brvy. I ty černé skvrny na lodyze prozrazují, že to může být rdesno blešník - možná to budou ty blechy big_smile (nejprve jsem si vymyslela 'bleší ', že má bleší řasy, téměř neviditelné). Děvčata den ode dne jsme společně chytřejší lol lol lol Felis co myslíte Vy? Jo, Felis to Vaše rdesno je blešník taky podle sik-sak lodyhy.
Editoval YOS (27.08. 2012 16:54:56)

Ludmila Unzeitigová: YOS já zase vidím na fotografii u paní Evy celkem slušnou ponožku u spodnějšího kolena. Já bych si tipla, že to bude červivec.
U toho, co jsem našla já, jsem všechny kolena pečlivě prozkoumala. Některá byla holá , tam kde byla ta řasa, tak byla o hodně menší než u červivce.
Na listech nebyla žádná černá skvrna, tak jsem usoudila, že by to mohlo být rdesno bleší. Jinak vše ostatní úplně stejné jako u červivce. Je to opravdu těžké se v nich vyznat. Ono i u mladých  rostlin červivce nejsou žádné ponožky a  řasy nebo jsou slabé. A hned vedle je starší rostlina a ta má tu řasu ukázkovou.
YOS: Felis, Evino rdesno má 'ponožku', ale nemá žádné řasy. Je to nejdůležitější rozlišovací znak. Jenže, když ten blanitý prstenec praskne, tak už musíte ty dlouhé nebo kátké řasy hledat. Myslím si, že červivec má ten prstenec nahoře rovný a má dlouhé řasy a blešník má ten prstenec né blanitý, ale tužší  (ponožka) a na jedné straně o hodně vyšší a bez řas. A co ta sik-sak lodyha? Je typická pro blešník.

Další informace v článcích o rostlinách
Polygonum aubertii - rdesno ovíjivé, opletka Polygonum aubertii - rdesno ovíjivé, opletka
Synonyma: Falopia baldschuanica, Falopia aubertii Skutečně rychle rostoucí liána, která rychle pokryje starou zeď, kůlnu či sloup. Roční přírůstek 2-3,5 m. Pěkná v kombinaci s bujnějšími odrůdami pnoucích růží …
Fallopia baldschuanica - rdesno baldšuánské Fallopia baldschuanica - rdesno baldšuánské
Opletka baldšuánská, známá též jako rdesno baldšuánské (Fallopia baldschuanica synonymum Polygonum baldschuanicum), roste velice rychle: až 8 m za rok. Anglicky se jí říká „Mile a Minute Plant“ – „míle za minutu“ …
Polygonum  amplexicaule - rdesno objímavé Polygonum amplexicaule - rdesno objímavé
Mnohé druhy rdesna se značně rozrůstají, a proto se jim pěstitelé vyhýbají. Neplatí to však vždy: rdesno objímavé (Polygonum amplexicaule) poměrně snadno udržíte v přijatelných mezích. Jeho červené květní klasy svítí od srpna až do zámrazu …