janko39: Odpovídající "misoska" má patrně na mysli vysoké Phlox paniculata,které by po odříznutí květních lodyh opravdu znovu týž rok  nekvetly. Většina druhů Phloxů po odkvětu může nasadit semena,jimiž mohou zaplevelit záhon - moje osobní zkušenost u nízkých Phloxů, asi Phlox subulata. Ono to tak dalece nevadí - mám prostě téměř souvislý porost Phloxu mezi vyššími trvalkami,který čas od času proberu.Šlo by je možná stříhat po odkvětu nůžkami na živé ploty. Ajuga reptans bych stříhal běžnými zahradnickými nůžkami,v případě většího porostu této rostliny bych rovněž použil nůžky na živý plot.
  Dočetl jsem se,že Phlox paniculata (vysoké kultivary) lze také množit semenem,ale semenáče nezachovávají vlastnosti mateřských rostlin,jako je barva a velikost květů,výška a j.,takže je lépe ponechat tento způsob množení šlechtitelům.
chaloupka: Svoje floxy stříhám po odkvětu, jedny, barvy cyklámen, kvetoucí již v červnu, ještě vykvetou z postraních výhonů. Druhé,růžové se světlejším středem, které kvetou až před půlí července nikoliv. Přivítám však radu jak s ustřiženými stvoly. Jsou dost tvrdé a tak jestli je do kompostéru stříháte na krátké kusy či jinak upravujete.
nasekrasnazahrada: Sestřih trvalek
Je čas k sestřižení trvalek, které mají sklon k šíření, jako je vrbina (Lysimachia), zběhovec (Ajuga) nebo celík (Solidago), a tak ostatní rostliny omezují v růstu.
Rada z rubriky Co je důležité v červenci

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
nasekrasnazahrada: Řezat, nebo ne?
Neseřezávejte na podzim všechny odkvetlé trvalky. Hvězdnice jsou pak citlivější k mrazu. Kromě toho mnoho užitečného hmyzu využívá duté stvoly trvalek jako zimoviště. U topolovky (Alcea) a kokardy (Gaillardia) zvýší řez na podzim životaschopnost.
Rada z rubriky Co je důležité v říjnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
jituška: Všechny trvalky na podzim stříhám zhruba 10 cm od země, zbytky na jaře odstřihnu, nebo seberu. Jednou jsem toto neudělala a listů, které tlejí se mě na zahradě objevila plíseň šedá a houbová nemoc. Od té doby si na toto dávám pozor.

Trávy v žádném přpadě na podzim nestříhám ,jen pěkně sváži, a stříhám až na jaře, několikrát jsem to zkusila,ale přišla jsem o ty trávy, co jsem ostříhala.
Další informace v článcích o rostlinách
Lysimachia punctata - vrbina Trvalky - v září je čas vysazovat trvalky
Září je nejvhodnější měsíc pro výsadbu trvalek, které kvetou v létě. Teploty už nebývají tak vysoké jako během prázdnin a půda si udržuje stálejší vlhkost. Také konkurence ze strany plevelů je menší. Do zimy zbývá trvalkám stále ještě dost času, aby …
Asarum europaeum Trvalky
Trvalky dávají zahradě v každou roční dobu jinou tvář, a to svými měnícími se barvami květů a listů, i jejich nejrůznějšími tvary. Nadzemní nedřevnaté části trvalek se na podzim zatáhnou, přečkají chladné období a na jaře znovu vyrazí. Při výběru …
Zahradní trvalky Zahradní trvalky
Tuto publikaci vydalo nakladatelství Grada v edici Česká zahrada. Autor Petr Pasečný se v ní zabývá zahradními trvalkami (20 až 30 cm a vyšší), které jsou nejčastěji pěstovány v našich zahradách …
Architektura zahrady | 30.11. 2003