Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, začal jsem pěstovat doma v truhlíku mátu a po přesazení do většího květináče mi začala máta fialovět, částečně listy a stonky jsou již plně fialové. Nevíte možnou příčinu? děkuji J.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Rose: MátaMentha je bylina, která snáší vlhko a stín  (nikoliv podmáčené půdy nebo hluboký a trvalý stín). Zachová si  svou barevnost na místě  s ranním nebo večerním sluncem ( v poledne zastíněném). Máta peprná ... Stonek … nahnědle zelený, často fialově naběhlý. Listy - mají žláznatě tečkovanou čepel a žilky na rubu jsou silně vyniklé, stejně jako lodyhy zpravidla nafialovělé……
YOS: Garten - Fialové zabarvení, přírodní pigment rostlin způsobuje sluníčko. Červené, fialovémodré zabarvení patří do skupiny antokyany, které mají protizánětlivé účinky. Například borůvky,  bez černý, jahody atd.
Ozzro - myslím si, že Vámi jmenované bylinky vylézají jakmile teplota půdy dosáhne asi 10°C. Ještě jsem to, ale neměřila. Může to být i koncem března.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ozzro: Dobrý den,
mám dotaz ohledně máty. Na spodní straně listů se začaly utvářet drobné oranžové hrudky. Jsou to jakoby puchýřky a tak mě napadá, že to je rez. Rostlinu jsem ostříhal pět cm nad zemí. Někde jsem četl, že by to mohlo fungovat. Proto se ptám, zda by to mohlo pomoci nebo musím rostlinu vyhodit. Mám obavy aby se to nepřeneslo na další květináče. Díky za odpovědi.
Vladimír Vytásek: Určitě mátu nevyhazujte, rez není zas tak nebezpečná jako ostatní houbové choroby,ostříhání by mohlo pomoci,nebo mátu přesaďte na vhodnější místo, pokud se na rostlinách objevují nějaké choroby může být příčinou i nevhodné stanoviště, z biologických prostředků pomáhá Bioton z řepkového oleje.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Satureja douglasii - indiánská máta, Yerba Buena Satureja douglasii - indiánská máta, Yerba Buena
Výška: převisle rostoucí, převis 100-150 cm Květ: bílo- růžový, VI.-VIII. Listy tohoto druhu saturejky nevoní jako saturejka, ale mají silnou aromatickou vůni jako máta. Navíc ji lze vysazovat do okenních truhlíků v kombinaci se vzpřímeně rostoucími rostlinami …
Mentha species 'Erdbeerminze' - máta jahodová Mentha species 'Erdbeerminze' - máta jahodová
Výška: 50 cm Květ: růžový, VII. - VIII. Je vhodná k přípravě čajů, sladkých pokrmů, ovocných salátů nebo míchaných nápojů. Jahodové aroma listů ucítíte již při letmém dotyku …
Mentha piperita 'Granada' - pomerančová máta Mentha piperita 'Granada' - pomerančová máta
Výška: 80 cm Květ: světle fialový, VII. - IX. Odrůda s výraznou vůní pomeranče a do červena vybarvenými listy …
Mentha species 'Ginger' - máta zázvorová Mentha species 'Ginger' - máta zázvorová
Výška: 60 - 80 cm Květ: světle fialový, VII. - VIII. Vůně listů přípomíná zázvor …
Mentha piperata - máta peprná Mentha piperita - máta peprná
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae) Lidové názvy: pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc Popis: Je to vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a podzemními i nadzemními výběžky (stolony) s četnými pupeny. Přímé čtyřhranné a v horní …
Michal Sochor | 11.03. 2008
Hedeoma viminea - jamajská máta Hedeoma viminea - jamajská máta
Výška: až 100cm, lze tvarovat řezem Květ: drobný bílý Mátový keřík pocházející z Jamajky,kde jsou listy používány k přípravě čaje. Pěstujeme ji jako přenosnou rostlinu (od jara do podzimu na zahradě,lodžii apod.) nebo v pokoji na slunečném místě …
Mentha piperita - máta peprná Mentha piperita - máta peprná
U máty peprné existují dnes nesčetné rozlišné druhy a odrůdy s různými chutěmi. Stanoviště: Všechny máty dávají přednost kyprému, humóznímu a vlhkému stanovišti, jež může být i lehce zastíněné …
Euromedia Group k.s. | 03.09. 2008
Mentha piperita - máta peprná (PROVOBIS) Mentha piperita - máta peprná
Pár tipů o mátě Pěstujeme-li mátu peprnou volně na záhoně, můžeme ji v srpnu rozmnožit rozdělením trsů. Nejzdravější rostliny získáte pouze pod podmínkou, že budete trsy každé tři roky dělit a vysazovat na jiné místo. Celý trs vyjměte z půdy a rozdělte …
PRO VOBIS, s.r.o. | 20.08. 2009