Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak se řízkuje levandule zkoušela jsem to ze semínek hodně mi jich vyklíčilo jsou asi 15cm vysoká ale bude trvat dlouho než vyrostou tak bych to chtěla zkusit řízkováním nevím jestly se to dělá z dřevnatejch větviček a nebo z mladých výhonku budu moc ráda za odpověď děkuju H.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Rose: LEVANDULI množíme hřížením (kopčením) nebořízkováním.
- Při kopčení na jaře přihrneme k rostlině lehkou zeminu, abychom zakryli spodní části větví.
Podpoříme vytvoření kořenů u mladých výhonků.
- Množení řízkováním na jaře z dvouletých i starších výnonů.  Řízky dl. 5-8cm  odebereme před vytvořením základů květenství. Za tři týdny výhony zakoření a přesazujeme je do pařeniště, kde do podzimu zesílí.
- Množení řízkováním v létě z jednoletých výhonů . Vybereme polovyzrálé řízky z nekvetoucích výhonků.
Polovyzrálé řízky jsou  na vrchu měkké, na bázi tvrdé asi o délce 8-10cm. Řízky vysazujeme do hloubky 4-5cm.
K rychlejšímu zakořenění můžeme použít růstový regulátor. Sazenice ponecháme v pařeništi.
YOS: Levandule a podobné???? Co si mám pod tímto podobné představit? Rozmarýn? Bazalku? Pažitku? ....Jsou byliny trvalky a nebo jednoleté. Jednoleté např. bazalka se přezimovat nedá. Postupně na podzim odumírá. Trvalky jsou otužilé a neotužilé. Rozmarýna je neotužilá, musí se dát na zimu domů. U levandule záleží na druhu. Některé druhy jsou velice otužilé, jako ta moje. Nařízkovala jsem levanduli v říjnu, nastrkala do země a přikryla sklinkama. Na jaře jsem sklinky odstranila a krásně rostla. Neotužilé trvalky přezimovat stejně jako pokojové rostliny v chladnější a světlé místnosti. Zalévat jen, aby úplně nezaschly a samozřejmě v době klidu nehnojit. Na jaře až se probudí, zastřihnout, lehce pohnojit a pravidelně zalévat. Co nejdříve vystrčit na vzduch a sluníčko.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Jak řízkovat levanduli? Po odkvětu začnou vyrůstat na starých stoncích nové větvičky - řízky. Až tyto nové větvičky  povyrostou do délky zhruba 15cm, (lépe delší) můžeme začít odtrhávat, začátkem října. Řízek strhneme - odtrhneme od starého stonku trhnutím ze shora dolů i s KOLÍNKEM'. Řekněme, že řízek má 15cm. Zastřihneme špičku asi 2cm. Ze spodní části řízku (6cm),  která příjde do země ostraníme lístky. Uděláme něčím díru-důlek do záhonu, řízek do něj vložíme a přihrneme hlínou. Co je důležité, hlínu k řízku přitlačit. Trochu zalejeme. Já zakrývám sklinkou, kde se vytvoří teplé a vlhké mikroklima.  Pod sklinkou máme tedy 7cm řízek. V říjnu už sluníčko nemá takovou sílu, takže řízkám pod sklem sluníčko nevadí.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Rosa The Fairy Půvabná vůně na terase (růže, levandule)
Červenec kromě nepřeberného bohatství květů a syté palety barev nabízí také opojné vůně.Růže na zahradách a záhonech jsou již dávno stálicí. Současné odrůdy však umožňují v mnohem větší míře než dříve pěstovat tyto oblíbené květiny také v …
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …
Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá
Novější odrůda levandule s kompaktnějším růstem a stříbrnějším olistěním. Květy sytě modré, kvete od června do poloviny srpna …
Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Tamní kolorit našince natolik nadchne, že se začne pídit po tom, zda si u nás může vytvořit něco podobného – i když v menším …
Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská (CALENDAR-COLORS) Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská
Velmi oblíbená a krásně vonící trvalka módního středomořského stylu. Odrůda Aromatico se vyznačuje pravidelným tvarem rostliny, velikými květy a vysokým obsahem vonných silic …
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule (CALENDAR-COLORS) Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule
Oblíbená stálezelená bohatě větvená trvalka. Je velmi atraktivní svými tmavě modrými květy a stříbrě šedými listy …
Lavandula x intermedia 'Edelweiss' - levandule Lavandula x intermedia 'Edelweiss' - levandule
Výška: až 90cm Květ: bílý, VII. - IX. Vůně: silná, nasládlá a příjemná …
Lavandula angustifolia - levandule lékařská Lavandula angustifolia - levandule lékařská
Levanduli řadíme do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a základ jména najdeme v latinském slově lavare - mýt. Právě v antickém Římě se hojně přidávala do vody ke koupeli a její výluh byl také předchůdcem kolínské vody. Domovinou rostliny je západní oblast …