cz
Tis červený - Lednice park (Taxus baccata)
Tis červený - Lednice park (Taxus baccata)
cz
Tis červený - plod (Taxus baccata)
cz
Ing. Miloš Krump: Tis červený - Taxus baccata
Tis červený je 10 až 20 m vysoký jehličnatý strom z čeledi Taxaceae s široce kuželovitou korunou a vodorovně rozloženými větvemi a šupinatou červenohnědou borkou. Čárkovité asi 2 až 3 cm dlouhé, lesklé nebo matné, na líci tmavozelené, na rubu světlejší listy jsou na větvičkách uspořádané dvouřadě. Na jaře se objevují žluté samčí šištice. Jednotlivá zelená semena jsou obalena masitým sladkým červeným až 1 cm širokým míškem. Taxus baccata má svůj původ v oblastech Evropy, Iránu a severní Afriky.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Tis červený (Taxus baccata)
cz
YOS: Tis červený - Taxus baccata
Tis roste ze začátku velice pomalu, proto pořízení živého plotu je cenově náročné. Protože je jednoduché tento druh jehličnanu množit řízkováním, doporučuji vyzkoušet. Měla jsem na zahradě 3 samčí exempláře a toužila jsem po krásných červených a sladkých plodech. (Ale pozor, pecku musíte vyplivnout, protože je jedovatá! hmm ) Brzy na jaře jsem odtrhala u sousedů několik větviček  i s 'prdýlkou' ze samičího stromu, odstranila listy z části, která šla do země, píchla do země, zatlačila a zakryla sklinkou. Až se projevil růst, sklinku jsem dala pryč.  Za 3 roky jsem je mohla přesazovat. Až jednou začnete tis stříhat, tak jak naschvál  roste jak blázen.  Až jsem vypěstovala tyto sazenice, které ještě nekvetly, najednou se u nejstaršího samčího tisu objevila jedna větev s červenými plody. Uvázala jsem na ni červenou pentli a opravdu každý rok na ní rostou červené plody. Zjistila jsem, že změna pohlaví u některých druhů rostlin je možná a tis je uváděn jako příklad. Jmenují to hermafroditismus, Já to jmenuji jako splnění mého přání.
Editoval YOS (28.09. 2012 23:24:10)

Všechno jde tak, jak má jít.
Ještě dodám, že tis červený byl ve středověku pro svou jedovatost zasvěcen bohům smrti. Po celá staletí se lidé rovněž domnívaly, že Taxus baccata může zaručit jak nesmrtelnost tak nezranitelnost.
Tisové dřevo je těžké, tvrdé a velmi pružné. Ve středověku se z tisu červeného vyráběly zbraně, měřící nástroje nebo různé soustružené předměty.
Ve volné přírodě roste tis v evropských horských lesích. Tis červený najdeme hojně v parcích, na zahradách nebo na hřbitovech.

cz
Tis červený 'Elegantissima' (Taxus baccata)
cz
Tis červený 'Schwarzgrün' (Taxus baccata)
cz
cz
Taxus baccata je dřevina, která velice dobře snáší zastíněné po celém období svého života. Velice dobře roste i na slunných lokalitách. Nesnese však náhlé prosvětlení. V sadovnictví je velice oblíbenou a dost často používanou dřevinou.

Mezi kultivary Taxus baccata patří např.:
- Taxus baccata x Adpressa Variegata (menší kultivar s krátkými jehlicemi)
- Taxus baccata x Dovastonii Aurea (žlutolistý, pomalu rostoucí kultivar)
- Taxus baccata x Repandens (poměrně nízký kultivar s vodorovnými větvemi)
- Taxus baccata x Elegantissima (zlatolistý a nižší sloupovitý kultivar)

cz
Další informace v článcích o rostlinách
Taxus baccata 'Fastigiata Aurea' - tis červený Taxus baccata 'Fastigiata Aurea' - tis červený
Tisy jsou velmi oblíbené stálezelené jehličnany, které jsou velmi praktické do výsadeb, neboť jsou dostupné v mnoha kultivarech různých tvarů a velikostí a snáší jak slunce, tak stín. Odrůda Fastigiata Aurea má přísně sloupovitý vzrůst a roste velmi pomalu …
Taxus baccata 'Fastigiata Aureomarginata' - tis červený Taxus baccata 'Fastigiata Aureomarginata' - tis červený
Tisy jsou velmi oblíbené stálezelené jehličnany, které jsou velmi praktické do výsadeb, neboť jsou dostupné v mnoha kultivarech různých tvarů a velikostí a snáší jak slunce, tak stín …
Taxus baccata Taxus baccata L. - tis červený
Je to náš domácí druh. Má stromovitý nebo keřovitý vzrůst. Dosahuje výšky až 20 m a 15 m do šířky. Ploché, 1 -- 3 cm dlouhé tmavozelené jehlice rostou na vzpřímených výhonech spirálovitě, na postranních větvičkách dvouřadě. Tis je dvoudomý …
Architektura zahrady | 01.12. 2002
Taxus baccata 'Fastigiata' - tis červený Taxus baccata 'Fastigiata' - tis červený
Tisy jsou velmi oblíbené stálezelené jehličnany, které jsou velmi praktické do výsadeb, neboť jsou dostupné v mnoha kultivarech různých tvarů a velikostí a snáší jak slunce, tak stín. Odrůda Fastigiata má přísně sloupovitý vzrůst a roste velmi pomalu, čímž …
Taxus baccata - tis červený Taxus baccata - tis červený
Skupina: Jehličnaté stromy. Vlastnosti: Sestřih snáší nejlépe ze všech jehličnatých dřevin. Nevyžaduje přímé oslunění a dlouho si podržuje své tvarování. Vynikající do živých plotů …
Rebo Productions CZ | 10.06. 2008